Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • ceza_r

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Frontera 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Salut, de curand mi-am cumparat o Frontera Sport din 1997.
Vreau sa stiu daca este vreun posesor de Frontera care sa-si fi pus diferential spate blocabil sau care sa-l fi sudat.
Skip ads

  • thunder rock

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Cum sa-l sudezi fra?Sau poate mergi doar drept cu ea.....


ia unul cu alunecare limitata si vei avea o surpriza
  • gtdflorin

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 v6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Very Happy
  • ceza_r

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Frontera 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Imi spui de un diferential cu alunecare limitata. Ai asa ceva pe masina ta?
De unde il pot cumpara sau cine mi-l poate pune pe masina; si stii cat m-ar costa?
Sa stii ca sunt masini cu diferentialul sudat si care se descurca foarte bine in trafic. Vorbesc de o masina pregatita pt. drift ( BMW 328) nu de un offroader-er. Nu stiu daca este vreo diferenta privind rularea puntii spate. De asta am intrebat de diferential sudat.
Daca stiti sigur ca nu am cum sa sudez diferentialul deoarece voi avea probleme cand voi vira stanga sau dreapta va rog informati-ma.
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Daca citeai topicurile anterioare te lamurea-i singur. Aceste probleme s-au discutat de m-am saturat.
Dar s-o luam cu inceputul:
1. Frontera au optional dotare doar pe axa spate LSD. Aceasta se poate verifica daca pe placuta cu coduri se regaseste codul G80.
2. Daca nu ai LSD si vrei sa iti pui sunt doua variante: cumperi o punte sh, dar nua i nici o garantie de starea lui (pt. ca LSD-urile au niste consumabile, care in lipsa uleiului corespunzator de distrug), sau nou, dar nu se merita (f. scump - cu banii aia iti pui blocabil)
3. Un dif. se poate suda, dar asa cum spunea si Adrian, mai greu pe asfalt, risti sa rupi vreo planetara. Daca vrei sa sudezi un dif., il sudezi pe cel de pe fata (doar daca ai MRL-uri manuale), si il folosesti doar in off.
  • thunder rock

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
ceza_r a scris:Imi spui de un diferential cu alunecare limitata. Ai asa ceva pe masina ta?


Da am asa ceva pe masina mea. Functional.Face fata in teren la iesiri moderate. La o iesire mai in forja nu recomand. In orice caz acolo unde ai nevoie sa blochezi diferentiale Frontera nu prea are ce cauta...chiar daca merge fara probleme, insa daca pui in balanta cheltuiala /distractie ajungi la concluzia ca ai sa gasesti masini mai ieftine care sa merite tavalite,si care au in dotare din fabrica blocante.Am amic care e la al doilea mitsubishi cu volan pe dreapta ,masini luate cu 2-3000 euro....O rupi o vinzi piese si te-ai distrat de 500 euro.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR