Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • kotinko

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Y17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Cum sa fac sa intretin pielea de pe volanul masinii?..un asra g 2000.Ce solutii sa fol pt curatare si interetinere?
Merci anticipat
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
La Petrom este o solutie numita Mr Leather .
Eu o folosesc o data pe luna inclusiv la tapiteria de piele a masinii . Si este extraordinara . Hidrateaza , curata si polisheaza pielea . Costa 260.000

Alte sugestii mai ieftine : lapte Doina . Cu asta dadeam pe tapiterie si volan inainte insa nu polisheaza cum mi-ar -place mie.
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
sau crema pt ten!!!
nu glumesc. are acelasi efect, de hidratare.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
pentru mine aveti solutii? pielea s-a cam tocit pe lateral si as vrea sa-i fac ceva, dar mai intai nu incerc solutia radicala (s-o schimb) Smile
Skip ads

  • Luco

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2006

  • Mesaj Privat
dar pentru plasticul de la bordul masinii, ala negru, ce solutie e buna pentru a fi mereu lucios?
  • danutzutm

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2005

  • Mesaj Privat
@Gabib77 - Si eu am aceeasi problema cu volanul, in sensul ca s-a dus luciul in partea stanga si putin sus (unde stau mai mult cu mana).
Uitati ce a postat cineva pe alt forum, legat de subiectul asta:

"- eu in loc de lapte DOINA folosesc solutie SANO leather care, luata din Carrefour cu 15 ron.
- pt. revopsire folosesc vopsea SigmaRom neagra, se gaseste in sticlute mici de 50 g pe la magazine de cartier.
- vopseaua o aplic pe volan cu servetele demachiante sau cu o carpa moale care sa nu lase scame...NU folositi vata ca lasa firicele pe volan si e foarte greu sa le indepartati.

Pasi:
1. curatati volanul de mizerie cu o buc. de carpa inmuiata in spirt, lasati 2-3 min sa se evapore.
2. se pune vopsea SigmaRom pe un servetel demachiant si se unge/tamponeaza usor volanul, nu se apasa tare si nu se aplica in strat gros. Se unge pana se uniformizeaza culoarea pe toata suprafata. Se lasa 15-20 min sa se usuce
3. se unge usor cu solutie Sano (tot cu servetel demachiant) pt a se indeparta eventualele "surplusuri " de vopsea.

tips:
periodic se aplica solutie Sano! fara a exagera. Am observat ca vopseaua se "duce" cand volanul este uscat
cand se aplica vopseaua folositi manusi de unica folosinta, altfel o sa aveti degetele negre ceva vreme
Bafta! "

O sa caut sa imi cumpar si eu vopsea din aia SigmaRom si o sa incerc sa-l vopsesc in zona cu pricina. Sper sa iasa bine.

Bafta Wink
  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
danutzutm a scris:@Gabib77 - Si eu am aceeasi problema cu volanul, in sensul ca s-a dus luciul in partea stanga si putin sus (unde stau mai mult cu mana).
Uitati ce a postat cineva pe alt forum, legat de subiectul asta:

"- eu in loc de lapte DOINA folosesc solutie SANO leather care, luata din Carrefour cu 15 ron.
- pt. revopsire folosesc vopsea SigmaRom neagra, se gaseste in sticlute mici de 50 g pe la magazine de cartier.
- vopseaua o aplic pe volan cu servetele demachiante sau cu o carpa moale care sa nu lase scame...NU folositi vata ca lasa firicele pe volan si e foarte greu sa le indepartati.

Pasi:
1. curatati volanul de mizerie cu o buc. de carpa inmuiata in spirt, lasati 2-3 min sa se evapore.
2. se pune vopsea SigmaRom pe un servetel demachiant si se unge/tamponeaza usor volanul, nu se apasa tare si nu se aplica in strat gros. Se unge pana se uniformizeaza culoarea pe toata suprafata. Se lasa 15-20 min sa se usuce
3. se unge usor cu solutie Sano (tot cu servetel demachiant) pt a se indeparta eventualele "surplusuri " de vopsea.

tips:
...si dupa ce ati terminat treaba sa nu aveti impresia ca o sa o sa tzina prea mult vopseaua pe volan. La mine ,cel putin, a tinut cam 3 saptamani,dupa care a inceput sa se stearga.Eu cred ca pentru volan trebuie o vopsea mai speciala avand in vedere gradul mare de uzura la care este supus.


Bafta Wink

...si dupa ce ati terminat treaba sa nu aveti impresia ca o sa o sa tzina prea mult vopseaua pe volan. La mine ,cel putin, a tinut cam 3 saptamani,dupa care a inceput sa se stearga.Eu cred ca pentru volan trebuie o vopsea mai speciala avand in vedere gradul mare de uzura la care este supus.
  • Mihay

  • Mesaje scrise: 194
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Eu l-am vopsit cu o vopsea care se vinde in doua tuburi, unu negru si unu galben (vopseaua propriu-zisa si fixatorul) si pot spune ca se prezinta foarte bine in conditiile in care masina o utilizez zi de zi si fac in jur de 100 km/zi si cam 40000-45000/an.
L-am vopsit cam de 5 luni si arata ca in ziua in care l-am vopsit
Skip ads

  • danutzutm

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Acum jumate de ora am venit de jos de la masina...am vopsit volanul. Solutia folosita este Vopel, (un tub negru(vopsea) si un tub galben(fixator)). Am dat pe ea 10RON de la un magazin de chimicale. Vreau sa spun ca arata superb...ca nou. Luciu uniform si tot ce trebuie. Ramane de vazut cat o sa tzina. Am dat si cu lapte Doina pe volan, si pe marginea de la scaune (care este din piele). Arata altfel acum..

Bafta Wink
  • Mihay

  • Mesaje scrise: 194
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2007

  • Mesaj Privat
danutzutm a scris:Acum jumate de ora am venit de jos de la masina...am vopsit volanul. Solutia folosita este Vopel, (un tub negru(vopsea) si un tub galben(fixator)). Am dat pe ea 10RON de la un magazin de chimicale. Vreau sa spun ca arata superb...ca nou. Luciu uniform si tot ce trebuie. Ramane de vazut cat o sa tzina. Am dat si cu lapte Doina pe volan, si pe marginea de la scaune (care este din piele). Arata altfel acum..

Bafta Wink


Aceeasi vopsea am folosit si eu, dar nu mai stiam cum se numeste.
Face fata cu brio, vei vedea.

Bafta tuturor!

P.S. Incercati si nu veti regreta!
  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Ieri mi-am vopsit din nou volanul,de data aceasta cu VOPEL. Astept sa vad cum rezista la uzura. De data asta a iesit foarte frumos ,singura problema e timpul mare de uscare dar sper ca acesta sa fie un avantaj.
  • cristinelu

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Da si tu detalii, cu ce ai vopsit? etc. Si de unde ai cumparat vopseaua? Mersi.
Skip ads

  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Am vopsit cu vopsea pentru piele VOPEL compusa din doua solutii:un tub cu vopsea(negru sau ce culoare vrei) si un alt tub galben cu fixator. Vopseaua am cumparat-o de la un magazin de chimicale.Modul de aplicare il gasesti scris pe tub.Apropo,sa nu dai prea multe straturi de fixator pentru ca o sa se usuce foarte greu.
  • Mihay

  • Mesaje scrise: 194
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2007

  • Mesaj Privat
pam a scris:Am vopsit cu vopsea pentru piele VOPEL compusa din doua solutii:un tub cu vopsea(negru sau ce culoare vrei) si un alt tub galben cu fixator. Vopseaua am cumparat-o de la un magazin de chimicale.Modul de aplicare il gasesti scris pe tub.Apropo,sa nu dai prea multe straturi de fixator pentru ca o sa se usuce foarte greu.


Si mai aveti grija sa nu ramana fixator neintins, deoarece se va usca urat.

Bafta! ... si spor la treaba, ca iese super.
  • cristinelu

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Pentru cei din bucuresti va rog sa specificati un magazin de unde se poate cumpara, sa nu caut prin tot orasul.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
am cautat si eu VOPEL din asta de mi-a venit rau... Nu am gasit pe niciunde prin Militari... poate da cineva o locatie in Bucuresti sau in Timisoara (ca trec saptamana viitoare pe acolo) unde gasesc VOPEL...
  • Mihay

  • Mesaje scrise: 194
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Eu am luat din magazinul OBOR.
  • no_name_luci

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Mihay a scris:Eu l-am vopsit cu o vopsea care se vinde in doua tuburi, unu negru si unu galben (vopseaua propriu-zisa si fixatorul) si pot spune ca se prezinta foarte bine in conditiile in care masina o utilizez zi de zi si fac in jur de 100 km/zi si cam 40000-45000/an.
L-am vopsit cam de 5 luni si arata ca in ziua in care l-am vopsit


Salut,ma poti ajuta si pe mine cu sultia aceea(sa cumperi una noua) tio platesc si platesc eu transportu cu FanCurier sau cu ce tie tie mai usor!Te rog mult nu gasesc nicaieri!

id meu : no_name_luci
te rog dami add te rog mult!


Multumesc anticipat!
  • no_name_luci

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
va rog care ma ajutati?
  • no_name_luci

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Mihay a scris:Eu am luat din magazinul OBOR.

mai poti lua 1 te rog?til platesc si paltesc eu transportu cu ce vrei tu sal trimiti cu ce tie mai usor!


AJUTA UN FORUMIST:D:X pls!
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR