Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • spurckatu

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Omega 1990 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2007

  • Mesaj Privat
pai stai sa vedeti ce am patit eu intr-o duminica din iulie
am mers la un gratar cu familia. Fiind multa lume a trebuit sa parchez masina langa drum. Dupa cateva ore nu mai stiai care e masina si care e praful.
Cand am ajuns acasa trebuia sa o spal, dar nu aveam unde. Nu stiam nici o spalatorie in oras care sa fie deschisa si duminica.Asa ca m-am dus pe un deal in apropiere , unde erau niste troci din care adapau ciobanii oile. Fiind seceta venea foarte putina apa si ghinionul a fost ca mai era unu acolo la spalat masina. Dupa ce a terminat el de spalat , m-am apucat eu. Dar nu am apucat decat sa o dau cu sampon , ca a venit ciobanu cu oile si au baut toata apa din troaca , si oile tot nu s-au saturat. Cred ca va dati seama ca s-a uscat toata spuma pe masina. A plecat ciobanu cu oi cu tot. Eu m-am apucat sa lustruiesc masina cu crema polish "prevent" . Am frecat la ea vreo ora si ceva. Arata de parca atunci am scos-o de la vopsit.
Si....iar ciobanu cu oile. A venit ca nu se saturasera "curvele". Cand sa plec, ma mai uit odata la masina...o admiram. Dar cand ma uit mai bine pe partea stanga a masinii, pe partea de jos a portierelor si pe aripa erau numai urme de bot de oaie. Am stat si m-am gandit... arata mai bine cu "boturi de oaie" decat cu atata amar de praf pe ea.
luni la ora 15 cand am iesit de la servici m-am oprit la prima spalatorie din drum
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
deci o mai spal la vara... Laughing
  • jojo

  • Mesaje scrise: 950
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salve

Oameni buni, nu mai comparati Romania cu tari civilizate in care chiar daca se connstruieste in acelasi ritm ca si la noi totusi aproape totul e curat !
Si eu patesc acelasi lucru cu spalatul, dar eu unul m-am resemnat, daca o spal si a doua zi ploua, asta e, doar o sterg un pic in rest sunt pra multe lucruri de facut in tara asta, vreti sa se gindeascsa la curatatul orasului, la noi astea de cheltuim atatia bani pe spalatul masinilor ?
Si apoi vreti sa moara de foame spalatorii ?
Ce sa mai zic, sunt dezamagit ca voi toti !

Respecte
JOJO
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
...eu m-am resemnat cu tara asta in aproape toate privintele, sau mai bine zis, nu ma mai mira nimic... Crying or Very sad
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Se da o zi libera si un soare puternic... o vreme excelenta. Se ia o carpa si s efreaca bine bine geamurile pana le faci ca noi. Se ia spray pt jenti si cauciucuri si se freaca iar bine bine. Ce mai masina nici in showroom nu lucea asa... pana cand trece o cioara constipata si lanseaza o bomba uriasa. Urmarea: un rahat de 5x5 cm pe parbriz de partea soferului. Ma duc inapoi in garaj si iau o carpa adecvata situatiei: surpriza: INCA un rahat ceva mai mic pe partea pasagerului. Acum ar fi fost simetric, daca prima bomba nu se prelingea rapid inspre capota. Cu toata scarba si o gramada de sfinti coborati langa masina curat mizeria si parbrizul meu e ca nou... din nou.
Acum is happy. Smile Dar stai! Ce'a fost ala? DA e un strop. Shocked In timp ce frecam de zor mizeria innaripatei nu am observat norii grei ce se formau deasupra mea. Sar repede la volan si manevrez cat pot de repede masina in garaj. Dar era prea tarziu, masina era plina de stropi, iar nervii mei la pamant.
Today was not a fine day for science.
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am spalat-o si eu ieri, curatzata, lustruita, ce mai, ca noua iesita din fabrica. De 1 an si jumatate de cand o am nu am vazut urma de pisica nici pe strazi, nici in parcare, pe masina nici atat. In dimineata asta surpirza, masina mea era plina de noroi, labutze de pisica incepand de la bara fatza, capota, parbriz, pe plafon cred ca si-au facut de cap caci tot era plin si terminand cu luneta spate si capacul la portbagaj. Am crezut ca fac cu nervii, 2 ore am muncit la ea ca sa mi-o faca afurisitele de matze varza ... Evil or Very Mad
Asa arata masina mea ieri

Azi nu am reusit sa-i mai fac poza plina de noroi, am fugit direct la spalatorie ...
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
mie mi se intampla sa ploua imediat dupa ce o spal numai cand merge cu mine un prieten cu un SEAT LEON sa spele si el masina ... sa il ia d**** ca de vreo 8x mi s-a intamplat asta ...
stiti cum e cu cei mai buni prieteni:
ai fost langa mine cand mi-a murit pisica
-//- cand am facut accident
-//- la inmormantare lui X
dar mai du-te dracu ca imi porti ghinion
  • mocanuradu

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nici nu stiu dece ma mai agit atat cu spalatu. Normal ca tot omu incep sa spal masina de sus in jos. In momentul cand termin si jantele de spalat ridic ochii spre plafon. Nu mare e mirarea cand vezi un strat de praf care-ti schimba culoarea masinii, cu toata udatura din jurul ei si umbra copacilor. De aceea o spal foarte rar ca mai rau ma enervez "oras de rahat si prafuit pana la cer" . Ma intreb ce-o fi in plamanii nostri, cred ca a intrat prafu si in sange. Mad
Skip ads

  • bigdopeee

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Deci eu sunt printre cei mai patiti cu spalatu masinii. Era prin februarie cand au fost zilele alea cu soare si brusc ningea:D....Am spalat masina la ora 15:00 (Cer senin, soare,cald) si pana am ajuns cu masina acasa la ora 16:00 a inceput sa ninga puternic ! Si la ora 16:30 era masina neagra, insa ma prapadeam de ras cu prietenii mei deoarece nu-mi venea sa cred cat de ghinionist puteam sa fiu...asta e...bine ca am spalato ieftin (20 lei - interior, extrerior)
  • mocanuradu

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Ca mi-ai adus aminte de iarna sa va spun cum am spalat eu prima masina. Masina daca pot sa-i spun asa, era vorba de o dacie. Era in toiul iernii acum vreo 2 ani si umblasem cu masina nu mai stiu in ce circumstante prin niste noroaie cumplite, si a ajuns masina mea din gri descis neagra. Nu prea aveam bani in perioada respectiva si am zis s-o spal eu Smile . Am luat galeata, apa calda, mopul, ca de era un ger afara ca numai mana pe burete nu puneam eu, si m-am apucat de spalat. Se intampla spre seara toata treaba. Dupa spalare care a decurs ok parca parea masina mult mai curata ca inainte. Am zis ca m-am obisnuit cu ea plina de noroi si acum e prea curata. Am luat ceva din masina si cand am inchis usa am crezut ca s-a spart geamu si s-a crapat voseaua pe masina dar nu, cazuse doar stratul de gheata care se formase cam de vreo 3-4 mm pe toata masina, si asa uite cum am aplicat eu un lac, fara sa vreau si parea masina ca noua.
+ca a doua zi de dimineata mai mai sa-mi rup cauciucurile care intrasera vreo 4-5 cm in gheata care se forma instantaneu cand am spalat masina. a fost prima si singura data cand am spalat masina iarna.
  • spurckatu

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Omega 1990 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2007

  • Mesaj Privat
o sa te razgandesti....
te doare cand o vezi asa murdara....asculta de mine Smile
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu-i vorba doar de cât de urât arată murdară dar la câtă sare este pe drumurile noastre, primăvara, rişti să speli şi vopseaua o dată cu mizeria.
Skip ads

  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Sarea se da mai mult prin zonele montane, la noi in oras nu am mai vazut sare, ci arunca iarna doar cu nisip. Plus ca am impresia ca sarea ajuta si la distrugerea asfaltului care oricum este sub orice critica.

Ca sa arate cat de cat decent, o spalare pe saptamana e necesara la o masina, mai ales in orase unde e praf foarte mult.
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Azi, 20.05 a plouat vreo 3 ore de ziceai ca e potop. Cum nu am mai spalat masina de vreo 10-12 zile, praful + alte ploi de la ultima spalare si-au pus amprenta pe masina.

Deoarece azi, am ajuns acasa la o ora nesperat de repede fatza de obicei, am decis sa spal personal masina, in fatza blocului. Asa ca m-am apucat imediat dupa ce a incetat ploaia si s-a inseninat. Ma gandeam in sinea mea ce bine ca a plouat, ca numai bine mi-a umezit mizeria de pe ea.

Cand am terminat (eram la ultima roata) a inceput sa ploua iar, nici nu observasem cand s-a innorat. Deeeeci... am spalat masina!
Tot raul spre bine, oricum nu mi-o murdareste atat de tare pe cat era inainte sa o spal.

P.S. Mi-am pastrat optimismul! Smile
  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ieri am spalat masina si azi am intrat in niste noroaie astfel incat sub bandouri este stropita iar. Ma gandesc sa o sterg cu niste servetele umede, imi e ciuda sa o am deja asa. Oare o zgarii daca fac asta?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
doar daca folosesti servetele cu granulatia mai mica de 1500.... Very Happy
  • Tazman

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Alba
  • Masina: Frontera 1997 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Deci, ar trebui sa tragem concluzia ca daca speli masina o sa ploua.
Va rog ff frumos, sa nu spalati masinile in perioada 11-22.08 pt. ca sunt in concediu si tare as vrea sa am vreme faina Laughing

Lasand gluma la o parte, si mie mi se intampla chestia cu ploaia de FIECARE data cand spal masina.
Din cauza asta a cam rarit trecerile pe la spalatorie
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
jE a scris:doar daca folosesti servetele cu granulatia mai mica de 1500.... Very Happy


Laughing Bun... bun sfat... am ras 10 minute!
Poti sa faci un polish pe toata masina, in felel asta apa o sa "fuga"! Laughing
  • viorelonly

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2008

  • Mesaj Privat
De foarte putine ori mi s-a intamplat sa ploua dupa ce am spalat-o.
La mine spalatu e un ritual complex, cu pompa de presiune, inventie proprie de pulverizat sapunul, ceara dupa uscare, poze daca a iesit shiny Very Happy, curatenie la interior, uleiuri volatile inauntru, sters plasticele de la motor, polishat ce a mai aparut (sunt trandafiri in curte Sad ).
O data stiu ca am vazut niste picaturi cum cad pe vopseaua mea proaspat ceruita.
Si o pandeam pe fiecare ca Rambo cu pielea de caprioara in mana. Very Happy
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
viorel, o spalare nu-i completa daca nu speli si pinioanele din cutia de viteze.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR