Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • JURISTU '

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: TIMISOARA
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Eu stau la et.1 si mi-am tras o teava de cupru cuplata la bucatarie,cu inchidere si de sus si de jos.Cu un furtun de 20 m ma descurc super sa spal masina in spatele blocului,unde am o parcare acoperita.
Deci,conditii sunt.Genetic am mostenit o aversiune fata de masina murdara si imi place la nebunie sa o spal (in special vara)Stau si cite 3-4 ore la ea sa o frec...
Problema este ca in spatele blocului nu este drum asfaltat pe toata lungimea blocului si exista o portiune de 40 m de drum de tara,pietruit ce-i drept.Fratilor,dupa ce termin cu masina,vine cite un bou cu 30-40 la ora si ridica un praf de nu te vezi, care se depune pe masina...^%&^$&^$^
In ce priveste mizeria din aer asta este; stim cu totii...
Imi amintesc acum 5 ani cind,dupa o ploaie,toate masinile din oras parca erau spalate cu apa ruginita (timisorenii isi amintesc sigur de asta).La uscare,daca dadeai cu palma pe capota,ti se inrosea mina.
Va dati seama ce-i in plaminii nostri ??????? Crying or Very sad
Skip ads

  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Cine face un pronostic????
La Bucuresti a iesit soarele!!!
Aveti curajul sa spalati bijuteriile
  • Forbes

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: BUCALE
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Deci am spalat si eu masina (citat din Zafirul...)..Si acum imi pare rau ptr ca au iesit la suprafata urmele unei ierni si nesimtirile altor soferi care nu stiu sa intre sau sa iasa din parcare...Rezultatul doua ciupituri, problabil nisip/sare ceva si partea dreata a masini in fata zgriata/stearsa in mai multe parti pe bara de plastic....Ufff ... acum incep sa caut firme de polish sa o indrept....
P.S. in week-endul asta prognoza e insorita si calduta... Razz
  • D.Mihai

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Dap, am spalat-o si eu azi si dupa cum zicea Forbes am vazut o gramada de zgarieturi, ciobituri + picatele pe capota ( unde probabil au aruncat mitocanii din bloc cu ceva de a atacat vopseaua ), o urma mare de tot pe spoiler jos unde probabil a agatat-o vreun nea caisa sau vreo gagica cand a vrut sa iasa din parcare.... pffffff macar sa nu ploua. Am auzit si eu ca in weekend o sa fie frumos afara.

P.S. stie cineva vreun loc unde se face polish la masina prin Bucuresti ? ( sa-l faca si bine ca asa am si eu prin cartier niste "garaje" )
Skip ads

  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
he he Very Happy , am fost si eu azi la spalatorie ca am vazut ca de pe strada a disparut apa si zapada . Ma duc , o spal , lustruiesc ... ca si noua Smile , si apoi vad ca se innoreaza .... Sad dar norocul meu ca nu a plouat Cool . Si ce zic ... hai sa dau o tura pana in oras ... ma duc fain frumos si pe o varianta in panta ... mamaaa cum curgea apa pe ea ....( cred ca de pe dealuri venea , cum se topea zapada) , mamaaaa cum mi-am stropit toata masina ... Sad Evil or Very Mad . Ce am zis : am scapat de draq si am dat de tata-so , mai bine ploua decat sa trec prin baltile alea mari ... Oricum numai asa am mai putut-o spala inca odata Very Happy sa nu fie muldata in ziua de duminica
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Si daca ai Zafira te taxeaza toti la microbuz de parca in talon nu pot sa citeasca ca e autoturism.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
pe mine m-au bagat de citeva ori la jeep.... Laughing (ma rog, 4x4 sau de teren)
zic, fratilor , as vrea io... da ia uitati talonul..
replica: pai si la gipuri scrie "autoturism de teren"
poti sa-i contrazici??...
realitatea e ca si tico tot autoturism se cheama dar ca sa-l speli nu intra aceeasi cantitate de sampon/apa/etc....

ar trebui sa aiba si ei la tarife trecute masinile ca in revistele auto:
clasa mini, compacte, monovolume,etc... Shocked Laughing
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
sa faca D'le taxa la mp de spalat, ca de la Tico la Zafira e diferenta mare!
Glumeam, dar dau si eu o parere, pentru cei care se plang de spalat masina.
Skip ads

  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Zafire , scoate topicul asta k acum de cite ori spal masina ma gindesc la ploaie si.. se mai si intimpla!
  • emporio_24

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2005

  • Mesaj Privat
pescaru_val >> pai n-o mai spala:D Smile)
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
emporio_24 a scris:pescaru_val >> pai n-o mai spala:D Smile)


Mama zice ca park o spal si pe dinti Smile
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
METEO Online

Si cu asta sper ca s-au rezolvat problemele Laughing Laughing Laughing
Skip ads

  • dr_dumi

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2006

  • Mesaj Privat
e buna treaba si cu spalatul asta, mie de ex de fiecare data dupa ce o spal raman putin cu impresia de mashina noua... asta doar cateva minute pana cand iau o groapa de noroi sau vreo baltoaca... Sad( Culmea e ca stiu o spalatorie in Bucuresti unde la iesire din ea ai toate sansele sa ti-o jegoshesti din nou din cauza baltilor permanente din jur... asta da strategie de Spalatorie!!
  • aure.2005

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1995 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Idem cu spalatul masinii. Aproap de fiecare data cand o spal, mai tarziu sau a doua zi ploua. Care-i treaba.
  • Gaby

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
[quote="aure.2005"].... Aproap de fiecare data cand o spal, mai tarziu sau a doua zi ploua....[quote]
Sa nu incerci invers, ca nu tine ! Razz

Cred ca asta este o regula generala.
Problema e ca in RO, cand ploua, tot praful din aer se depune si se lipeste frumos pe caroserie.
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Hai sa va spun si eu ceva: dupa doua luni fara spalat, duminica la amiaza, am spalat si eu masina. Interior, exterior, pe dedesubt, ca la carte. 250.000.
Marti dimineata, aveam doua dungi negre pe usa dr. fata. Pareau facute de o oglinda. Doua zile am tot studiat masinile vecinilor dar n-am gasit vinovatul.
Miercuri, plec la tara cu cineva si fac o greseala capitala. Desigur, intre timp ploase destul de bine. Incerc sa ies de pe drumul de piatra. Cand am simtit ca pierd aderenta, am evitat sa opresc si am revenit pe drum. Toate bune si frumoase dar am stropit toata masina. Toata era stropi mari de noroi. Cred ca a ramas nestropit doar hayonul.
Asa ca iar spalatorie. Iar 100.000. numai exteriorul.
Total doua spalari pe saptamana. Saptamana curateniei!

Apropo de asta, am mai patit o data sa patinez pe noroi si la accelerare sa-mi stropesc totata masina. Ati patit si voi ceva similar? Se poate face ceva in afara de a evita iesirea de pe carosabil?
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Mie din cind in cind imi vin idei, asa ca, iata ce idee mi-a ven acum dupa ce mi-am spalat masina:
Ce ar fi sa stringem bani pe sectoare/orase sa zicem, eu stau in 6 si sa punem de un compresor si ce o mai fi nevoie si cine sta la curte - preferail, sa cotizam cu bani de apa si sa mergem la el si sa ne spalam masinile. Asa pot sa o spal pe unde vrea muschii mei si sa ma coste si mai putin ca observ ca o cam spal 1 data /saptamina si dau o gramada de bani si timp, ca mai stau si la coada si parca nu o spala aia cum vreau eu si mai vor si bacsis.
  • Ciprian

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2003 Y20DHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Salutare!
Buna ideea cu curtea.
Eu am pe cineva care are asa ceva amenajat.
Cand plec de la munca imi iau si cate un coleg cu mine si o fac super. Am o problema cand ma duc la cei de la spalatorie si nu o fac calumea si de le spui fac o fata de parca ti-ar face pomana cu spalatul si nu ai platesti.
A fost asta iarna o faza, de am dat spaga la sfarsit si imi spune:"Data viitoare cand vii sa-mi spui sa tio fac mai bine ca ai dat spaga!"
Nu am mai fost si de atunci ma duc singur.
P.S. Fusei in Norvegia si am luat nishte prosopele (carpe) din microfibre.
Super sunt, mai buna ca pielea de caprioara. Scumpute cei drept dar merita. Pentru cei ce au posibilitatea sa-si ia.
  • marius radu

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Pai daca drumul e mai ieftin decat prosopelele...merita, nu?
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
subscriu la legea lui zamfirul
daca spal masina vine ploaie, daca nu in ziua respeciva, macar a doua zi, dar tot vine repede ploaia sa nu ma bucur prea mult de masina curata
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR