Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • bertone_ene

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2009

  • Mesaj Privat
nu stiu dak stiti '''trecerea de pietoni '' la iesire din iasi intre metro si sandra vw,in dealul ala,unde este limita de viteza 60/h
am trecut azi pe acolo si pe o portiune de 500 m este limitare de viteza, am redus viteza la 50/h pt c era si radar,eram pe prima banda din dreapta a sensului de mers,deo parte si de alta sunt cate 3 benzi pe sens,iar pe toata portiunea cat este limitare de viteza este linie continua.pe partea dreapta a sensului de mers era un indicator ''trecere de peton'' precizez FARA ZEBRA, pe partea cealalta la 50m,nu unul in dreptul celuilalt cum sunt la trecererile normale de pietone,cumva in diagonala, DAR FARA ZEBRA, SI CU LINIE DUBLA CONTINUA INTRE SENSURI . si au traversat 3 doamne in graba,am oprit si am claxonat pt c nu stiam d c trec pe acolo deoarece nu este marcaj,a trecut una dintre ele si ma injurat,celelate 2 sau oprit pe banda 2 si au ast sa trec eu,iar la intrare in letcani surpriza ,ma opreste politia si imi ia permisu c nu am acordat prioritate la trecere de pietoni.
iam explicat boului c este linie continua si nu este zebra si indicatoarele care exista nu sunt pozitionate corect unul fata de celalalt, intre ele fiind 50m,cum dracu sa mi dau eu seama pe unde vine zebra in 50 m lungime.
si amenda 120 ron
vreau sa fac contestatie,ce ziceti?
ms
sper ca am explicat cum trebuie mai sus:))
Skip ads

  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
singurul lucru ciudat este distanta intre indicatoare , in rest ce treaba are linia continua ? daca te uitai mai bine vedeai ca la toate trecerile de pietoni e linie continua cativa metri , inainte si dupa

si nu este obligatoriu sa fie trasata pe asfalt daca sunt indicatoarele

acum depinde si ce inseamna la tine 50 m , este dinstanta intre indicatoare masurand dealungul soselei sau distanta intre ele cum ai traversa acea sosea ?
daca e prima varinata ai o sansa , nush cat de mare
daca e a doua.. Rolling Eyes
  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Zona de acolo este capcana si pentru cei care uita sa mai ia piciorul de pe acceleratie, si ptr cei care nu au grija la pietoni ... Ce sa zic ... BUSTED.
  • bertone_ene

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2009

  • Mesaj Privat
prima varianta-- 50 m , este dinstanta intre indicatoare masurand dealungul soselei
si este linie continua pe toata zona
Skip ads

  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
e singurul lucru ciudat , in acest caz fiind greu sa iti dai seama unde e trecerea ... ( de si trebuie verificata legea in acest caz )

si am mai zis mai sus , linia continua nu are nici o treaba , aia e strict pt auto.

si iti spun dupa acum ca un proces dureaza cu indulgenta cel putin 1 luna ..
in bucuresti am un prieten al carui proces a durat , fara gluma , 5 luni
partea buna e ca in timpul procesului permisul ti se restituie pana la rezolvarea cazului ..
ah si trebuie sa te duci la tribunal cel putin de 4 ori
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
bertone_ene a scris:a trecut una dintre ele si ma injurat


Al dracu' ghinion! Si injurat si cu permisu' luat! Esti sigur ca te-a injurat si ca nu ti-a aruncat vreun blestem in timp ce tu faceai slalom printre ele?
  • bertone_ene

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2009

  • Mesaj Privat
tot cei posibil,dar am nev de sfaturi
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Acolo indicatoarele sunt puse la distanta intre ele ca sa le poti vedea cind te apropii. Daca ar fi puse la 6m intre ele nu le vezi decit prea tirziu. In zona aia vizibilitatea este minima, au fost multe accidente datorita masinilor oprite pe banda 1 si erau vazute prea tirziu.
Nu ai ce face, esti pieton 30zile si gata.
Singura ta sansa e sa nu aiba Politia martori trecuti in PV sau sa nu detina probe video, daca au asa ceva contestarea PV este timp si bani pierduti.
Cum spuneai ca era radar treaba e clara, ai fost filmat. In plus fata de astea in PV trebuia sa fie scris ca nu recunosti fapta.
Skip ads

  • bertone_ene

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2009

  • Mesaj Privat
am facut contestatie azi,am pus si un martor,
mam uitat mai atent pe pv si am vazut c egresit la date personale
in loc de judetul vaslui a trecut iasi
care contrazice buletinu meu:)))
ma ajuta chestia asta?
  • d3c3n3u

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2008

  • Mesaj Privat
in acest caz trebuie sa ceri anularea procesului verbal
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Injuratura aleia cum o anuleaza? Cool
  • bertone_ene

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2009

  • Mesaj Privat
nu stiu da as strangeo de gat dak mas intalni cu ea:)))))))))))))
glumesc
oricum am cerut anularea pv pt c este completat gresit
Skip ads

  • bertone_ene

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2009

  • Mesaj Privat
radeti voi da sunt pe cale sa castig procesul
14 iunie e ultimul termen
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Mai vedem...zise orbu'...nu zice hop, pina n-ai sarit calul! Smile Depinde foarte mult de cat de tehnic si de bine ai scris in plangere si de cum stie martorul sa vorbeasca in fata instantei! Cand ma refer la tehnic...am in vedere temenii juridici in care se redacteaza o plangere! Smile Eu iti urez succes deplin...dar daca coroborez cateva date spuse de tine, cred ca iti mai trebuia "bataita" sa poti indeplini zicala: Si batut/injurat ...si cu banii/permisul luat! Smile
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
ce martor ce instanta? pun pariu ca o sa castige, nici macar politistu care o a semant pv nu o sa se prezinte in fata judecatorului. Castiga, la fiecare belea din asta contestati pv-ul in instanta. Pe mine m-au prins cu 90 pe limita de 40 si ghici ce? am castigat Very Happy
PS: fara sa ma prezint nici macar odata la vreun tribunal. Am completat pv-ul pe verso si l-am depus la sectia de unde apartinea politistul de m-a amendat. In 30 de zile mi-a venit decizie(in cutia postala) irevocabila de la instanta cum ca am dreptate si ca nu trebuie sa platesc amenda nici nu sunt penalizat cu puncte.
  • All4Opel

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Potrivit Ordonantei nr. 2/12.07.2001, privind regimul juridic al contraventiilor, procesul verbal de constatare a contraventiei cuprinde in mod obligatoriu:
-data si locul unde este incheiat;
-numele, prenumele, calitatea si institutia din care face parte agentul constatator;
-datele personale din actul de identitate, inclusiv codul numeric personal, ocupatia si locul de munca al contravenientului;
-descrierea faptei contraventionale cu indicarea datei, orei si locului in care a fost savarsita contraventia, precum si aratarea tuturor imprejurarilor ce pot servi la aprecierea gravitatii faptei si la evaluarea eventualelor pagube pricinuite;
-indicarea actului normativ prin care se stabileste si se sanctioneaza contraventia, indicarea societatii de asigurari, in situatia in care fapta a avut ca urmare producerea unui accident de circulatie;
-posibilitatea achitarii in termen de 48 de ore a jumatate din minimul amenzii prevazute de actul normativ, daca acesta prevede o asemenea posibilitate;
termenul de exercitare a caii de atac si organul la care se depune cererea.

Reguli privind completarea procesului-verbal:
-se completeaza cu pix (albastru sau negru);
-se foloseste indigo pentru copii;
-se scrie citet, anulandu-se cu linii vorizontale rubricile sau cuvintele care nu sunt necesare;
-nu se admit corecturi, stersaturi, modificari sau adaugiri ulterioare;
-nu sunt admise prescurtarile (in unele cazuri pot fi facute daca sunt explicate pe marginea formularului sau sunt prescurtari uzuale);
-se vor evita pe cat posibil greselile de ortografie si cele de exprimare;
-datele de identitate se iau obligatoriu din actul de identitate si se scriu cu majuscule;
-se scriu cu majuscule obligatoriu si urmatoarele date: denumirea unitatii din care face parte agentul constatator, adresa acesteia, numele, prenumele agentukui constatator si persoanele mentionate in procesul verbal, denumirea localitatilor, strazilor,agentilor economici, obiectivelor turistice, etc.

Procesul verbal este nul daca din continutul sau lipseste sau sunt indicate gresit urmatoarele:
-numele si prenumele contravenientului/denumirea si sediul in cazul persoanei juridice, datele de stare civila, ocupatia si adresa acestuia
;
-numele, prenumele si calitatea agentului constatator;
-data comiterii faptei;
-descrierea faptei savarsite;
-semnatura agentului constatator.
Procesul verbal de constatare a contraventiei se poate anula si din oficiu.

Vicii de continut pentru care procesul verbal poate fi anulat:
-nu se indica datele de stare civila ale contravenientului;
-nu se mentioneaza locul savarsirii contraventiilor;
-nu se indica sau se indica gresit actul normativ incalcat;
-amenda nu a fost stabilita sau a fost stabilita gresit;

In concluzie, daca observai acest lucru in momentul in care ti-a inmanat procesul-verbal, ii atrageai atentia si era obligat sa anuleze din oficiu acel proces-verbal....oricum nici acum nu e tarziu...
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
NALF a scris:
In concluzie, daca observai acest lucru in momentul in care ti-a inmanat procesul-verbal, ii atrageai atentia si era obligat sa anuleze din oficiu acel proces-verbal....oricum nici acum nu e tarziu...


Cred ca acum "mai tarziu" e mai bine, ca daca observa anulau p-v si ii faceau altu corect.
  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Stiu bine zona, in perioada respectiva nu era marcajul refacut.Daca nu cunosti locul, te frigi usor...Are dreptate bertone si are noroc ca i-a gresit p.v.
  • bertone_ene

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2009

  • Mesaj Privat
vreau sa va anunt ca luni pe 21 am castigat procesul
a venit si martorul politiei ,dar judecatoarea mia dat dreptate
halal cu politia romana
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
felicitari , dar da mai multe detalii , care a fost chestia care te-a ajutat sa castigi ?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR