Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • D.Mihai

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema cu geamul din dreapta spate; cand am fost la munte zilele trecute, pasagerul din spate a deschis geamul... toate bune si frumoase dar dup-aia nu mai urca atunci cand apasam pe buton ( electrice ) ci doar cobora.... cum trebuia sa inchid geamul dupa ce am tot apasat pe buton si nu mergea, am tras de el in sus ca se misca foarte greu si la un moment dat s-a auzit TROSC, si s-a dus foarte usor pana sus.

Problema mea este urmatoarea : geamul respectiv acuma de coborat coboara cand apas pe buton dar de urcat nu mai urca ( se aude macaraua ca functioneaza pentru ca face un carait si probabil cand ajunge in pozitia de inchis se opreste ), iar geamul in mers coboara singur cam un sfert ( probabil nu-l mai tine bine acolo ) + ca nu stiu nici sa desfac fata de usa ( am scos vreo 5 suruburi dar tot nu se misca ). Din cate am inteles este o ureche de plastic care tine geamul si care s-a rupt... aia de la Augsburg vor sa-mi vanda toata macaraua cu 15 milioane.

Pls help meeee... masina este cea din semnatura
Skip ads

  • jonny
  • **
  • 486 mesaje
  • din 24 Apr 2005
  • Astra 2001 Z16SE
  • Cluj-Napoca, Romania
  • jonny

  • Mesaje scrise: 486
  • Locatie: Cluj-Napoca, Romania
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2005

  • Mesaj Privat
urata problema ta mai ales pe vremea asta...

eu ma gandesc ca e posibil sa fie sarit de pe sina, fata de usa nu se desface prea greu dar trebuie sa stii unde sunt suruburile...
  • D.Mihai

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2005

  • Mesaj Privat
ok, si poate sa-mi spuna cineva pls unde sunt suruburile ? ca am desfacut vreo 5-6 si fata de usa tot nu se misca. ( mentionez ca are tapiteria din piele - desi nu cred ca este vreo diferenta )
  • tru_astra

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2006

  • Mesaj Privat
ieo am un opel astra f din 98 dar diferentele nu cred ca sunt foarte mari... dupa ce am scos toate suruburil am tras mai tare de fata fiindca este prinsa in niste cleme pe tot conturul ei, nu-ti fie frica ca nu se rup, sa fii atent sa nu aiba vreo clema de siguranta pe acolo... dupa ce dai fata jos vezi ca usa este acoperita cu un celofan, ala trebuie sa-l cam decupezi ca este lipit si alta varianta nu ai. cand pui fata la loc ai grija sa nu ramana distantata de usa fiindca la gropi va scartai... bafta
Skip ads

  • D.Mihai

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Am fost la un service la niste baieti pe care ii stiu si astia mi-au spus ca s-a rupt cablul de la macara si ca trebuie sa comand altul nou. Am sunat la DiBas si tipul de acolo mi-a spus ca macaraua nu este pe cablu ( cica are nustiu ce sistem de parghii ) si ca ma costa vreo 2-3 milioane fara motoras care la mine merge si nu am motiv sa-l schimb. Acuma nu stiu nici cum arata respectivul mecanism pentru ca nu l-am vazut.... are cineva vreo poza sau vreun link unde gasesc informatii despre asta ?
  • obiwankenobi

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Sfatul meu este sa astepti pina ce se incalzeste si dupa accea sa desfaci fata de usa si sa demontezi macaraua.Daca s-a blocat cind ati incercat sa urcati geamul inseamna ca erau probleme si inainte de a se rupe cablul asta daca intradevar s-a rupt cablul .Cu macaraua desfacuta in mina o sa fie mai usor de reparat.Iar cablul se poate inlocui cu alt cablu lejer (de exemplu macaraua de Cielo fata costa 35 RON si are un cablu lung care se poate recupera).Macaraua spate de Cielo este cu cremaliera si fara cablu, poate o poti folosi pe aceasta.Deci eu as astepta sa se incalzeasca ,as demonta tot si as cauta sa o repar sau sa o inlocuiesc cu ceva similar.
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
@B10XUP...cel mai bine desfa capitonajul si vezi ce-i acolo...nu se poate sa nu-ti dai seama...cauta in manualul de astra G cum se face sau daca se poate inspira-te de aici

https://www.clubopel.com/vie...;highlight=#53802

diferentele nu cred sa fie atat de mari...
  • D.Mihai

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2005

  • Mesaj Privat
OK, in primul rand multumesc pentru sfaturi.
Am desfacut fata de usa si m-am uitat inauntru - macaraua era facuta praf in sensul ca explodase o piesa de plastic pe acolo si tot cablul era facut ghem acolo ( mai avea putin si era innodat )
=> m-am dus la DiBas unde am comandat o macara noua care costa 10 mil ( cica mi-au facut discount ) si care va fi montata peste vreo 12 zile.

Concluzie : am cam rezolvat.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
of of of
nu te doare sa dai atitia bani???
pun pariu ca aceeasi piesa, originala, luata de la augsburg sau altii (cauta pe forum sau intreaba ca sint o gramada care puteau sa te ajute cu sfaturi) e cu cel putin 2 milioane mai ieftina....
  • tru_astra

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2006

  • Mesaj Privat
frateee la banii astia luai toate cele 4 usi cu totul pe ele de la dezmembrari...
  • D.Mihai

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Stiu ca sunt multi bani si ma cam doare dar am fost si la Augsburg si acolo vroiau 15 milioane pe macaraua aia obosita si am cautat si pe la dezmembrari si cam toti se uitau lung si ziceau ca "aaaa pai macara electrica pe spate nu avem". Am cautat destul de mult ca totusi stau de vreo 3 luni cu geamu ala asa...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR