Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • beynur

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2006 Y2,2DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
ce parere ave-ti despre sprayurile ce in timp ce iti umfla roata iti astupa si porii.io am folosit la fosta moto si ma tinut 2 zile ,ca dupa aia am vandut-o si nu mai stiu nika,nu stiu cat a tinut.sunt sprayuri si ptr rotile de masina dar nu prea sunt convins ca tine si cat.cine a folosit si cat la tinut.poza este de la sprayul ptr noul scuter ptr ca am mai cumparat unul,ca na.la scuter nu ai roata de rezerva si cat te tine,te tine,macar ajung la o vulcanizare Smile
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Aceste sprayuri nu sunt fãcute "sã te þinã mult ºi bine". Ele au rolul de a te ajuta sã ajungi la vulcanizare ºi sã nu rãmâi pe drum. Conform instrucþiunilor nici nu poþi rula cu viteza normalã dupã ce foloseºti un astfel de spray. Doar cu mare grijã pânã la primul service unde remediezi defecþiunea.
  • 89dam

  • Mesaje scrise: 1,175
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
frectie la picior de lemn! eu nu cred in prostii din astea! ca ce sa dai banii de doua ori si pe spray si pe vulcanizare!
Cauciucuri bune pe roti si rezerva sa fie in stare buna si totul e asigurat! Numai bine
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
89dam a scris:frectie la picior de lemn! eu nu cred in prostii din astea! ca ce sa dai banii de doua ori si pe spray si pe vulcanizare!
Cauciucuri bune pe roti si rezerva sa fie in stare buna si totul e asigurat! Numai bine

ªi la scuter unde sã þinã roata de rezervã? Question E mai uºor de purtat un spray. ªi eu am la maºinã un kit de reparaþie, dar sper sã nu-l utilizez niciodatã. ªi ai dreptate: dacã ai cauciucuri bune te scutesc de multe probleme. Numai bine.
Skip ads

  • D.Mihai

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Nu prea inteleg treaba cu astupatul porilor... de obicei cand ai pana ori calci pe vreun cui, ori iei o linie de tramvai sanatoasa si romaneasca iar in ambele cazuri chestia care apare pe cauciucul tau nu este un por ci ditamai gaura sau taietura.

Off topic: Nu vreau sa fiu rau da la cat ma enerveaza scuteristii in trafic mi-as dori sa nu existe nici un remediu pentru rotile lor sparte ( eventual sa trebuiasca schimbate cu janta cu tot - poate s-ar mai imputina acesti "gigolo italiano 16 ani" - )
P.S. Am vazut si oameni seriosi pe scutere dar foarte, foarte rar.
  • beynur

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2006 Y2,2DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
B10XUP a scris:Nu prea inteleg treaba cu astupatul porilor... de obicei cand ai pana ori calci pe vreun cui, ori iei o linie de tramvai sanatoasa si romaneasca iar in ambele cazuri chestia care apare pe cauciucul tau nu este un por ci ditamai gaura sau taietura.

Off topic: Nu vreau sa fiu rau da la cat ma enerveaza scuteristii in trafic mi-as dori sa nu existe nici un remediu pentru rotile lor sparte ( eventual sa trebuiasca schimbate cu janta cu tot - poate s-ar mai imputina acesti "gigolo italiano 16 ani" - )
P.S. Am vazut si oameni seriosi pe scutere dar foarte, foarte rar.
ptr cuie groase si ptr gauri mari e clar ca nu face nik dar daca ai un por mic si de exemplu nu ai timp sa skimbi cu roata de rezerva cred ca e bun,iar cu scuterele prin bucuresti,kiar daca si pe mine ma enerveaza mereu ca trebuie sa fii atent la ei ca te depasesc prin amandoua parti.sunt bune ca te misti repede si consuma putin.si io vara folosesc numai scuterul ptr ca nu gasesti parcare si ajung si mai repede.cred ca o sa se umple si bucurestiul de scutere mai ales vara cum sa intamplat in marile orase de peste tot
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
vrajeala mare cu speiurile are dreptate 83dam
  • D.Mihai

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Pentru colegul beynur, sunt sigur ( sper sa fie asa ) ca faci parte din categoria oamenilor seriosi care nu merg cu telefonul cu manele lipit de ghidon cu scoci si nu crezi ca scuterul este un kawasaki zzr14.

Ziceam ca nu am inteles chestia cu porii deoarece nu stiu cum poate aparea un por minuscul intr-un cauciuc bun. ( fara sa te lovesti de romanisme gen linii de tramvai si cuie sau holzsuruburi aruncate pe sosea ).
Skip ads

  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Am sesizat si eu aceste spray-uri in magazine.
Costa intre 17 si 20 lei bucata, in functie de marca si de magazin.
Cred ca sunt utile, mai ales cand ai o pana noaptea, sau in conditii meteo nefavorabile.
Totusi, este foarte buna observatia ca la cauciucuri bune faci pana mai rar.
Tocmai de asta incerc sa am mereu masina echipata cu cauciucuri cat mai bune.
  • bc_50_yul

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dt 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Eu am patit sa fac o pana noaptea pe autostrada in austria pe fata si aveam cauciucuri noi. Am pus rezerva si unde sa gasesti noaptea vulcanizare? Am mers asa cu stres pana la primul peco si de acolo am luat un astfel de sprey pentru eventualitatea in care mai fac o pana sa fie acolo. Nu l-am folosit deoarece am ajuns la destinatie fara alte evenimente, insa acel cauciuc nu l-am mai putut face deoarece avea o taietura urata mai spre lateral.
In concluzie cred ca sunt folositoare in caz de maxima urgenta dar nu sunt o solutie de durata pentru o pana.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eu am tot zis ca o sa ii pun unul in masina nevestei. O preitena a ramas in pana intre 2 localitati pe inserat. Nu au oprit decat 2 tractoristi, dupa vreo ora de asteptat.. nu au stiut cum se pune cricul Smile erau obisnuiti cu cel hidraulic de tractor, sau cel d edacie...pana la urma au suspendat Corsa B pe 2 bolovani, ridicand-o cu mainile..si au rezolvat problema. Daca avea fata un spary din asta...se rezolva singura in max 10 min. Smile
  • claudiu__

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Nu stiu din proprie experienta cat sunt de utile. Dar din moment ce unii producatori de masini iti pun un sistem asemanator in portbagaj(kitul de pana) in loc de roata de rezerva, tind sa cred ca-si face treaba. Diferenta intre spray si solutia din kitul de pana este metoda prin care ajung substantele in roata-la kitul de pana ai compresorul ala amarat. Alta diferenta nu prea cred sa existe...
Skip ads

  • beynur

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2006 Y2,2DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
ptr b10xup.ms ca nu ma crezi unul din cei ce i-ai enumerat.kiar daca am un scuter maricel de 125cc nu ma cred pe kawasaki.folosesc decat vara sa ma duc la munca .ptr ca,cum am scris mai sus,nu gasesc parcare ptr masina si apoi parcarea costa 1 euro ora.lucru 9 ore si nu imi convine sa platesc atata din moment ce scuterul il pot lasa oriunde.cred ca o sa imi cumpar si eu un spray ptr ca nu se stie niciodata.am patit odata cand aveam dacia,sa fac pana si cand sa skimb cu roata de rezerva,sa constat ca si rezerva era desumflata,probabil din cauza unui por.ar fi fost frumos pe vremea aia sa am un astfel de spray.toate bune tuturor,
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Intradevar, depinde de marca. E foarte util. Ma duc dimineata in parcare sa plec la servici si ... o roata pe janta. Daca puneam rezerva nu mai ajungeam la servici asa ca spray-ul a fost solutia. Iar la noi, daca intarzi 5 minute ai penalizare 10% pe 3 luni + suspendarea tuturor sporurilor (inclusiv prima de craciun, de vacanta, etc.), iar la a doua intarziere se desface contractul de munca cu litera i.
Eu cred ca e foarte util.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR