Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • stoicaflorindaniel22

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Salut
Sunt nou pe acest forum.
Am achizitionat de curand un OPEL ASTRA H CARAVAN motor 1.6 cu aproximativ 18500 km la bord anul 2008. Am citit in cartea de service ca s-a facut revizia la 15000 km iar urmatoarea trebuie sa o fac ori la 30000km ori la un an de cand s-a facut revizia.Problema mea este ca masina este luata in leasing si prin clauze contractuale sunt obligat sa fac revizia numai in service-uri omologate. Mentionez ca din ce am observat masina a stat cateva luni bune pe dreapta deoarece cei care au avut masina nu au mai platit ratele.(s-au facut maxim 3500 km de la ultima revizie)
As dori pe aceasta cale sa va intreb si sa va cer parerea cu un service (in Bucuresti) unde sa merg sa ii fac revizia ca sa nu pierd garantia care o mai am. Care sunt preturile la service-uri si ce anume ar trebui sa imi inlocuiasca dupa 3500 km de la ultima revizie.Sincer masina nu are nici-o problema asa ca nu vad ce ar trebui sa imi gaseasca in plus asa pentru nota de plata.
Astept un raspuns din partea tuturor cu preturi si ce ar trebui sa imi inlocuiasca la revizie.

Multumesc anticipat.
Skip ads

  • conek_tt

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
In primul rand uleiul si filtrul de ulei(de recomdat toate filtrele-polen, combustibil, aer), deoarece chiar daca a stat pe loc masina, uleiul isi pierde din proprietati dupa un timp.
Iar placutele de frana, nu trebuiesc schimbate neaparat daca masina nu a rulat(daca vrei sa le schimbi...schimbale dar nu e nevoie).
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
la revizia de 30k, pe langa ulei si filtre, e recomandabil sa se verifice placutele, discurile, nivelul la fluide, baterie etc., burdufe, planetare, etc. mai ales daca masina a stat.

daca merge orice service, iti recomand m car, de pe bulevardul expozitie nr 2.

ca preturi pe piata la consumabile:

filtru ulei: 1-20 lei
filtru aer: 30-50 lei
filtru polen: 40-50 lei
ulei: ~ 100 lei
placute: 2-300 fata/1-200 spate, in fct de producator, magazin etc.

la masina asta e o placere sa faci revizii... Razz
  • stoicaflorindaniel22

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2009

  • Mesaj Privat
White Tzuly a scris:la revizia de 30k, pe langa ulei si filtre, e recomandabil sa se verifice placutele, discurile, nivelul la fluide, baterie etc., burdufe, planetare, etc. mai ales daca masina a stat.

daca merge orice service, iti recomand m car, de pe bulevardul expozitie nr 2.

ca preturi pe piata la consumabile:

filtru ulei: 1-20 lei
filtru aer: 30-50 lei
filtru polen: 40-50 lei
ulei: ~ 100 lei
placute: 2-300 fata/1-200 spate, in fct de producator, magazin etc.

la masina asta e o placere sa faci revizii... Razz



Multumesc mult pentru preturile informative.
Eu trebuie sa fac revizia aceasta pentru ca pierd garantia de inca un an pe care o mai am.Masina in acest moment are 19000 km iar ultima revizie a fost facuta la 15000.Am discutat cu cei de unde am achizitionat-o si am inteles ca ea nu a stat ,ei au mai mers cu ea dar putini km.
Teoretic eu nu ar trebui sa schimb decat uleiul (dupa 4000 km) si filtrele.La frane nu sunt probleme pentru ca am fost cu ea la RAR si acolo au testat-o si era ok,nu avea nici-o problema.
Skip ads

  • stoicaflorindaniel22

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2009

  • Mesaj Privat
conek_tt a scris:Salut,
In primul rand uleiul si filtrul de ulei(de recomdat toate filtrele-polen, combustibil, aer), deoarece chiar daca a stat pe loc masina, uleiul isi pierde din proprietati dupa un timp.
Iar placutele de frana, nu trebuiesc schimbate neaparat daca masina nu a rulat(daca vrei sa le schimbi...schimbale dar nu e nevoie).


Multumesc mult pentru raspuns.

Sper sa nu va suparati daca va mai deranjez din cand in cand cu cate o nelamurire(sper sa nu fie probleme).
  • conek_tt

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Nu e nici o problema Wink ....pana la urma pt aste e forumul...sa ne ajutam unii pe altii.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR