Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • radud5

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
A incercat cineva sa monteze inca un filtru de motorina, inainte sau dupa cel original?
Am vazut la tractoarele comuniste (cele dinainte de 1989) folosesc 2 filtre de carburant
Se gaseste pe Ebay fitru suplimentar motorina cu senzor detectie apa (opel are asa ceva?)
Doresc acest lucru deoarece motorina de la noi este asa cum este (gunoaie, apa si sulf), macar sa ramanem doar cu sulful
Skip ads

  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Majoritatea masinilor mari au 2 filtre,chiar 3 sau 4 depinde de motor sau camion...Nu vad rostul unui filtru suplimentar Rolling Eyes .il poti schimba si la 5 mii km daca crezi ca e atat de murdara motorina din peco..
Eu unul il schimb la 15000 km si alimentez numai de la Rompetrol si ma mira ca e curat ca lacrima,acum depinde de unde pui motorina......eu cand mai pun de pe la canistre Embarassed am o palnie cu sita si o strecor inainte asa ca toata mizeria ramane in palnie..
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Eu am avut 4 maºini diesel pânã acum ºi toate cu un singur filtru de motorinã dar niciodatã nu am avut probleme din cauza cã aveau "doar un singur" filtru. Se gãseºte pâlnie cu sitã contra apei. Eu folosesc o astfel de pâlnie. Cumpãr de la petrom motorina in canistrã ºi acasã o strecor cu pâlnia. La schimb, filtrul de motorinã nu are urme de apã sau murdãrie ( poate doar sulf, dar de acesta oricum nu scapi nici cu 5 filtre).
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Decat sa pui 2 filtre de motorina mai bine mergi pe filtre originale GM , care filtreaza motorina cu impuritati pana la 2 microni , sunt putin mai scumpe , la mine ajung la 50 ron fata de 35 ron MANN .
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Visse a scris:Decat sa pui 2 filtre de motorina mai bine mergi pe filtre originale GM , care filtreaza motorina cu impuritati pana la 2 microni , sunt putin mai scumpe , la mine ajung la 50 ron fata de 35 ron MANN .


Si ca o completare la ceea ce a zis userul visse zic eu , schimba filtrul mai des si sigur vei avea pompa de injectie si injectoare protejate.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Si eu tot la 15000 schimb filtrul..dar am hotarat sa o las la 30000 pt ca de fiecare data era ca si nou. motorina de la PetrOMV si OMV, sprint diesel sau diesel euro4 +aditiv
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Ce intelegeti voi cand spuneti ca filtru este ca si nou? Eu de cate ori l-am schimbat am observat ca este negru taciune. Am deschis si gura de acces la rezervor si am gasit depus in rezervor ca un fel de negreala funingine, nici nu stiu cum sa-i zic.
Din cauza asta imi si inegreste filtrul.... am mai intrebat dar nu mi-a raspuns nimeni.....
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pai are aceeasi culoare ca si cel nou, cu exceptia partii inferioare pe o inaltime de 1 cm. Zona aia arata ca o banda, o idee mai inchisa la culoare.
Skip ads

  • naenauk

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
salutare .. o palnie de care zice Edwin ma intereseza.ma ajuta cineva?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
naenauk a scris:salutare .. o palnie de care zice Edwin ma intereseza.ma ajuta cineva?

Te pot ajuta eu cu o astfel de palnie, dar nu stiu cum sa ti-o trimit Wink
  • solarprotect

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2009

  • Mesaj Privat
salutare...ma intereseaza si pe mine o palnie de metal cu o sita foarte deasa impotriva apei din motorina.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@solarprotect, e valabil si pentru tine:
Edwin a scris: Te pot ajuta eu cu o astfel de palnie, dar nu stiu cum sa ti-o trimit Wink

Skip ads

  • danbarcer

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 1996 X17TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Un pahar de decantare, cum se gasesc pe la motoarele mari, de camion, nu ar ajuta?!? Este un borcan cu o sita inauntru si cu gurile de intrare si iesire la partea superioara,iar tot ce este mai greu ca motorina ramane pe fundul borcanului...
Am un prieten cu o Fabia 1,9 ...alimenta numai de la pompa...i-a crapat filtrul de la atata mizerie...a deschis rezervorul si a mai scos si de acolo o gramada de negreala si un fel de mazga-aspic...asa ca racitura! asa ca nici in cei de la peco nu trebe sa ai prea mare incredere!
  • danbarcer

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 1996 X17TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2007

  • Mesaj Privat
solarprotect a scris:salutare...ma intereseaza si pe mine o palnie de metal cu o sita foarte deasa impotriva apei din motorina.

La noi in TL astfel de palnii se gasesc pe la magazinele gen "Mesterul" ... acum un an-doi se gaseau cu 150mii...
acum nu stiu cat de eficiente sunt...adevarul e ca mai ramanea cate un lichid pe sita,dar...apa are vascozitatea mai mica decat motorina si nu vad cum ai face-o sa se opreasca acolo unde motorina trece...Cea mai sigura metoda cred ca ramane decantarea intr-un recipient mai mare...
  • danbarcer

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 1996 X17TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2007

  • Mesaj Privat
da....cumparat cu 15 lei...intr-adevar eficienta! opreste si impuritati si apa... Very Happy
  • solarprotect

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Edwin poti s-o trimiti prin curier sau posta?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR