Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • ovidelu

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Inca o data multumesc.
gmtiby, am vazut in garajul tau ca ai montat un player Sony. Banuiesc ca si masina ta a avut doar preechipare audio. Ai intampinat vre-o problema la montarea mp3-playerului, ai facut vre-o adaptare,ai schimbat sania originala, ai inversat fire Question .
Maine imi iau si eu un mp3-player Alpine 9843RM si as vrea sa-l montez singur.

Imi cer scuze ca am deviat un pic discutia. Indurare, va rog Embarassed
Skip ads

  • gmtiby

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Sal Ovidelu, da, am inversat firul galben cu cel rosu din mufa masinii si am scos sania !!!
Mult succes !!! Si tinene la curent !
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Am senzatia ca nimeni nu observa singura diferenta semnificativa intre alea 2 motoare: primul are jocul supapelor compensat hidraulic, al doilea il are cu reglaj mecanic-un mare pas inapoi pt. Astra H zic eu, dar desigur este mai ieftin...
  • ovidelu

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Azi am cumparat si montat mp3-playerul la Tornado. Au zis ca daca nu fac montajul intr-un service autorizat nu-mi dau garantia. Asa ca mi l-au montat ei - 20 RON + 10 RON ciubuc baiatului care l-a montat ca a facut treaba foarte buna.
Mi-au facut factura fiscala, pe care i-o dau si eu lu' tata sa-mi dea TVA-ul inapoi Laughing .
Zilele astea sper sa pun si poze atat cu playerul cat si cu masina (inca n-am spalat-o Embarassed ).
Si daca tot am trecut prin Vitan, am luat si un set de covorase de cauciuc personalizate, la 55 RON. Sunt chiar marfa, se potrivesc perfect la Astra (decupaje speciale), cele din spate au traversa si materialul pare destul de bun. Exista varianta pe negru sau gri - eu le-am luat negre.
Skip ads

  • gmtiby

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Foarte bine Ovidelu, sa-l stapanesti sanatos. Daca poti fa niste poze si la covorase (suna cam ciudat,stiu ) dar tata s-a grabit, deoarece cand am luat masina ningea afara (desi aveam 2 saci de plastic sa punem peste covorasele din pinza care mi le-au dat ei ) a cumparat de la Mol benzinarie, set de covorase de cauciuc, 800.000 (vechi Smile ) dar cele din spate nu vin foarte bine, cum spui tu, nu avea toate decupajele necesare Sad
Asteptam poze de la toata masina, binenteles si apropo, cum mai merge maneta de viteza ? Succes !
  • ovidelu

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Parca intra mai bine in viteze. Am un coleg cu un Astra Classic 1.6, si mi-a zis si el sa nu-mi fac griji, caci cu timpul schimbatorul se va manevra din ce in ce mai usor, caci isi face si el "rodajul". La inceput si la el intra cam greu in viteza...
  • gmtiby

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Sunt total dezamagit de opel, de fapt de dealer...sau ma rog.. de cine nu stiu sigur Sad
De ce ??? Simplu, pt ca astazi a primit tata cartea de identitate si pe ea scrie 76 KW, desi pe factura scrie clari si mare, 77 KW - 105 Cai, dar se pare ac nu are atat, are mai putin. Nu stiu ce sa mai cred, cine are dreptate, dealerul de unde stia ca masina are 77 KW, sau cartea de identitate in care scrie ca masina are 76 Kw !
V-ati lovit de asa ceva ? Nu ca sunt nebun sau obsedat de 1 KW in + sau - , dar ma refer asa la ce scrie intr-un act ( factura fiscala pe care am primit-o in original 77 KW ) sau in celalalt ( cartea de identitate 76 KW ).
La tine ovidelu cum e ? Cati KW ti-au scris pe factura si cate pe cartea de identiate daca ai primit-o?
Daca ma poate ajuta cineva cu aceasta mica nelamurire...v-as fii recunoscator.
  • ovidelu

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Pai eu nu am primit factura, ci firma de leasing. Iar talonul nu-l am, ca nu au inmatriculat-o cei de la leasing, inca. Dar sunt sigur in proportie de 99,9% ca vor fi 66 KW. Pt ca motorul de 1.4 Twinport are atat pe Astra H cat si pe Astra Classic fix 90 CP. Deci la mine este mai simplu Razz
Skip ads

  • gmtiby

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Am inteles ! Ok!
Daca altcineva ma poate ajuta cu aceasta informatie, ar fii super !
Merci mult !!! Smile
  • gmtiby

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Rokata1, a reusit sa ma lamureasca !
Ii mumlumesc mult, si lui si tuturor si va doresc cat mai multi km fara probleme !!!
  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
rokata1 = kata pe forum Smile
rokata1 este nick-ul meu de pe Yahoo... Nu mai induce lumea in eroare Laughing
Asa, si ca o solutie, pentru ca trebuie specificata si asta la inchiderea unui subiect, este urmatoarea. Nu prea conteaza ce scrie pe hartie, ci ce este sub capota masinii. I-am dat exemplul urmator. Si eu, si RemusNrS, avem masinile identie, cu exceptia garzii la sol diferita ( la el e mai mica cu 2 CM pt ca are sasiul sport ) si a motorizarii ( Eu am Z16EXP, el are Z18XE - parca Confused ) ... in actele eliberate de " organe competente " , masina lui remusNRS este mai lunga cu 200 mm Shocked , cand realitatea este cu totul alta ... asta nu inseamna ca remusNRS are masina mai lunga decat a mea sau decat alta Astra H Hatcback ... ( am impresia ca asta ar fi lungimea Caravanului de la Astra H Laughing )
... daca pe masina scrie clar 1,6 Twinport ( si dupa cate se vede in poza din garajul tau de aici https://www.clubopel.com/alb....php?pic_id=1931, scrie Very Happy ), este clar ca are motorul Z16XEP, si e si mai clar faptul ca are 77kW / 105 CP. Asta scrie pe masina : ASTA ESTE sub capota.

@gmtiby Sambata asta la ora 16.oo este o intalnire locala ( Bucuresti si imprejurimi - si cine se mai incumeta Smile ) a membrilor Clubopel. Onoreaza-ne cu prezentza ta si o sa vedem clar ce ai pe masina. Check this: https://www.clubopel.com/vie...php?p=55900#55900

@gmtiby & ovidelu Problema legata de cutia de viteze este temporara ... trebuie sa se mai lase putin, si dupa cateva mii de km, o sa simti diferentza .. asta daca iti vei mai aduce aminte de problema pe care o aveai ... si eu am avut-o, insa s-a lasat ... la prima revizie, cei de la service au mai bagat cam jumate de litru de ulei in cutia de viteze Wink
  • ovidelu

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc, kata.

Deja intra mai bine in viteze. Si parca s-a mai estompat si sunetul de motor diesel la plecare (dupa 200 km parcursi).
Probabil ca la inceput asa face toate Laughing , pana se rodeaza un pic.

Intrebare: Unde are loc intalnirea posesorilor de Opel? Poate ajung si eu.
Skip ads

  • ovidelu

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Off topic: voi ce benzina puneti la motorul Twinport, care este Euro 4?
  • gmtiby

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Salutare, imi cer mii de scuze pt. Kata, am scris " rokata1 ".! Greseala mea! Oricum, multumesc mult de tot.
Ovidelu, intrunirea opelistilor, are loc sambata la ora 16.00 in parcarea din spate de la Mall Vitan, langa foisorul dintre parcare si intrarea in mall dinspre parcare!
Asta mi-a spus Kata! Poate ajung si eu, ar fii super !!!
Tinem legatura !
  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
ovidelu a scris:Off topic: voi ce benzina puneti la motorul Twinport, care este Euro 4?


OMV Super 100 sau Petrom 99 + ... diferentza de pretz este : OMV : 4 ron/L iar Petrom : 3.6 ron/L.

P.S. > cititzi si voi link-ul despre intalnire, postat de mine mai sus.
  • ovidelu

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Eu pun petrom top premium 99+, ca e cea mai ieftina benzina euro 4 comercializata la noi Very Happy . Cand va respecta si benzina de 95 norma Euro 4, voi pune d-aia c-o sa fie si mai ieftina Very Happy . Si in manual chiar este recomandata cea de 95, pt citez "un condus economic"
  • ovidelu

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2006

  • Mesaj Privat
off topic, iar: gmtybi, in garajul tau am vazut parca un ornament la teava de la toba finala, sau mi se pare? Daca intr-adevar ai asa ceva, spune-mi si mie cum l-ai potrivit ca la mine teava aia finala nu e chiar dreapta, e putin curbata in jos.
  • gmtiby

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce sa zic, la mine e dreapta....
Are el 2 suruburi de 6 si l-am strans cu cheia de 10 si am pus suruburile in sus sa nu se vada..
Poate ne vedem sambata la intrunire... Smile
  • ovidelu

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Imi pare rau ca n-am putut veni la intalnire. Trebuie sa invat pentru un examen mai nasol Crying or Very sad (ca la noi la ASE sunt 4 sesiuni). Ma mai uit odata la teava de la toba. Poate eram beat cand m-am mai uitat Embarassed . Glumeam, mie de fel nu pre imi place bautura...
Dar e posibil ca terminatia de la toba finala sa difere in functie de motorizare ?!
  • ovidelu

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Am facut in seara asta cateva poze cu masina. Se vad cam aiurea pentru ca am pozat masina la amurg. Mare pacat, ca abia am spalat-o si tare bine arata. Am pus si o poza cu mp3-palyerul si una cu covorasele. Toate se gasesc in "Garajul meu"
As pune poze cu toate covorasele, dar nu reusesc sa le uploadez in post. Ajutati-ma, va rog!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR