Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • Bobby_TM

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Un manual de service pentru Delco CDR 500 are cineva ? Ma intereseaza schema electronica ...
Sa vad cum as putea face un line in + intrerupere semnal (cu o mufa jack de genul celei de la casetofon la care cand bagi mufa castilor nu se opresc boxele)
Mai precis as vrea sa-l tin pe radio iar la introducerea mufei sa decuplez sursa se semnal dinspre tunerul radio si sa ia semnalul ce vine pe mufa jack...
Skip ads

  • deovex

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2008

  • Mesaj Privat
http://www.youtube.com/watch?v=kxObChw8RX4 asa as vrea sa fac, dar nu stiu cum.
  • deovex

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Am mai gasit ceva. http://www.elektroda.pl/rtv...topic1687607.html
  • darpika

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2001 1.8 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Aztazi am incercat cu poza atasata si functioneaza perfect. Multumesc Very Happy

http://obrazki.elektroda.net/54_1300743358.jpg
Skip ads

  • blackdesire

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2012

  • Mesaj Privat
deci pana la urma care e varianta functionala ...eu nu am reusit inca
  • roccatgaming

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2010

  • Mesaj Privat
O parere doar: playerele cu suport mp3, line in frontal si mufa usb / card reader au devenit atat de accesibile in ultima vreme (se gaseste Pioneer decent la ~ 300 RON) incat eu spun ca nu merita efortul cu CDR-500. In plus castigati flexibilitate (mai multe surse posibile), putere si calitate la sunet (mult mai multe reglaje, aplicare de filtre si eq), si alte posibilitati de extindere a sistemului (line-out pentru amplificator). Eu cel putin asta am facut si nu m-am mai intoarce la CDR-ul care sade intr-o cutie in dulap. Eventual, o sa-l pun la loc daca vand masina, sa fie cat mai OEM interiorul.
  • CosmineLis

  • Mesaje scrise: 359
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Asa e roccatgaming, dar comenzile de volan? Costa adaptorul cat mp3 player-ul...Smile
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

Vad ca s-a facut AUX la CDR 500. Candva vroiam si eu . Vreau si acum dar am pus CCR600 cu magazie de CD . Ma intereseaza daca se poate pune ceva pe AUX de la magazie . Ar fi super ok .

Multumesc .
Skip ads

  • darpika

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2001 1.8 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Eu am folosit condensatoare 22nf 32v și cablu ecranat + un jack 3,5 mama.


Bafta.
  • johnnytuch13

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Multumim frumos!
  • johnnytuch13

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Eu chiar am folosit condensatoare de 22 nanoFarazi si bineinteles ca nu a mers (nu au nici polaritate macar). Deci tu ai folosit condensatori de 22 microFarazi si 32 Volti, polarizati, asa-i?
  • johnnytuch13

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Gata, functioneaza! Am folosit 2 condensatori de 22uF(microFarazi) si 68 Volti si am respectat polaritatea lor. Am fost nevoit sa tai din carcasa CD-Player-ului pentru ca am o mufa jack cam mare. Am decupat putin din partea metalica( nu e la vedere). Pentru cei care vor sa respecte canalele (stanga-dreapta), canalul drept este cel care se leaga pe pinul 7 al circuitului integrat si coincide cu partea din mijloc a unei mufe jack tata, adica exact invers cum este ilustrat in poza de mai sus. Spor la treaba!
Skip ads

  • roccatgaming

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2010

  • Mesaj Privat
CosmineLis a scris:Asa e roccatgaming, dar comenzile de volan? Costa adaptorul cat mp3 player-ul...Smile


Traiesc de 3 ani fara ele. Nu le simpt lipsa...
  • miteomi

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: iasi
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Salut!
Am incercat zilele trecute sa instalez un car kit cu bluetooth pentru zafira mea 2.0 dti din 2002 cu cd player siemens vdo cdr 500 e.masina e din anglia (vauxhall)dar e acelasi lucru si la Opel doar ca e in partea opusa.Cdr 500 de la siemens este prevazut cu intrare audio mono si cu optiunea de mute radio si intrare automata pe intrarea audio(telefon,mp3 player).De obicei aproape toate modelele sunt prevazute cu cablajul pentru conectare kit telefon dar de obicei lipseste transformatorul audio care face separarea galvanica intre sursa si intrarea audio.Transformatorul audio il gasiti(daca este montat din fabrica in cutia de sigurante de langa volan)este de culoare alba si se monteaza in locul in care este desenat un patrat cu chenar alb((la mine este in stanga tabloului de sigurante) , are 4 pini si are codul gm 09114583.Intrarea audio se activeaza doar cand linia de mute este pusa la masa moment in care displayul afiseaza "message" si se activeaza chiar cand radioul este inchis.Car kit-ul de telefon are o mufa cu 18 pini Amp 954 555-1 si se gaseste in partea pasangerului in fata dupa ce demontezi torpedo-ul si scoti panoul de plastic de sub torpedo(ai doua suruburi T-20 pe consola ,doua clips-uri negre sus si doua clips-uri albe jos) si de obicei este lipita cu banda nagra de gramada de fire .Configuratia firelor la masina mea este:
Pin 1: ground
Pin2 :reversing light
Pin3: road speed pt ajustare volum in functie de zgomot ambiental/viteza
Pin4:daca e pus la masa se activeaza functia audio in(message in board)
Pin5:-
Pin6:-
Pin7: ground for audio signal
Pin8:-
Pin9:ground for microphone input
Pin 10:switched 12v via fuse 13
Pin 11:permanent 12 v via fuse 19 care nu este montata pe masina mea.
Pin 12: instrument ilumination -scote 12v cand aprinzi luminile(pozitia)
Pin13:-
Pin14:(conectat la microfon (semnal)
Pin 15:-
Pin 16:intrare audio pt telefon kit (partea din mijloc a cablului)
Pin 17:-
Pin 18: iesire microfon spre amplificare( ALBASTRU CU DUNGA ROSIE).

Daca nu aveti instalata partea electrica pentru kit telefon,puteti cumpara un adaptor pentru abfolosi intrarea audio de la cdr 500 de pe ebay .sau puteti lipi direct pe pinii mufelor de la iesire casetofon dupa cum urmeaza:"Tel"din prima mufa de sus ,coloana 2 pin 3 de la stanga la dreapta este linia de mute ,si activeaza line in si mesajul " message " in bord cand este pus la masa.A treia mufa de sus in jos la mufa cu 10 pini din spatele casetofonului gasim intrarea audio la pinul "TIS" coloana 6 pin 4 de la stanga la dreapta iar masa e la pin 2 coloana 5(mufa cu 10 pini)din spatele casetofonului.Astazi am probat intrarea de la cdr 500 e la mufa din spatele cd playerului cu un mp3 player si a mers ok doar ca semnalul e slab( masina nu are traful audio instalat in fuse box si nu am putut proba decat prin conectare directa la muf3le cd playerului dar se aude la boxele fata intrarea audio.

Pot atasa poze daca vreti dar am nevoie de traful audio cod gm 09114583 care este un releu alb situat in cutia de sigurante de sub volan si care nu il gasesc aici in uk.astept sugestii daca aveti sau completari!
  • DanX

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Sall All.

Mathilda mea Smile are CD30mp3 si karkit din fabrica. Insa as vrea sa-i montez/adaptez cumva un adaptor bluetooth pe acel karkit. Are cineva idee dc se poate?
Pe ce fire ar trebui 'sa ma duc' cu lipitura..?


  • enzeru

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Ma poate ajuta si pe mine cineva sa-mi fac AUX la cdr500, nu prea ma pricep la electronica ar trebui sa mi se spuna pas cu pas ce sa fac si cu poza. Poate sa ma ajute cineva de pe forum sa ma intalnesc cu el si sa-l facem impreuna, contra cost evident. Am inteles ca e o problema cu volumul, s-a rezolvat ?
  • raduandrei77

  • Mesaje scrise: 791
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2010

  • Mesaj Privat
O sa incerc si eu sa montez aux-in pe vdo 500
  • djfllo

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
a pus cineva pe VDO? daca da, care varianta? cea cu condensatoarele sau cea fara?
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Delco CDR500 de mai sus e modelul produs in Ungaria,pentru modelul produs in Singapore a montat cineva ?
  • Ekinoxio

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2013

  • Mesaj Privat
darpika a scris:Eu am folosit condensatoare 22nf 32v și cablu ecranat + un jack 3,5 mama.


Bafta.



Has anyone had success with this configuration?
I have a Delco CDR 500 (E) and I would like to make this change, but only if the CDR switches to MP3 RADIO definititivamente canceled the CD.

regards
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR