Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • sergionel

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 2.2dti y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
a schimbat cineva aceste brate la vectra c?(cele care sint tip bumerang cu bucsa aceea autooscilanta inspre partea de la roata). il rog sa spuna de care a pus, cum se comporta in timp.
pe piata am vazut ca sint de la diversi producatori,iar cele originale gm sint la pret dublu. oare merita pretul dublu?

multumesc!
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Eu am pus din cele mai ieftine, adica de vreo 170 ron /bucata, la reprezentanta sunt vreo 500Ron/bucata pentru ca sunt ...consumabile, nu tin mai mult de 2-3 ani !

CristianTM.
  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Bratele spate pot fi inlocuite cu cele model dupa 2006 care nu mai au bucsi oscilante. Merita pret dublu pentruca nu se mai strica.
  • sergionel

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 2.2dti y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
sigur se potrivesc?exista cu bucsi normale?de unde pot sa cumpar?
Skip ads

  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Se potrivesc sigur. Se gasesc doar GM 550 ron
  • sergionel

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 2.2dti y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
catalinpav66 a scris:Se potrivesc sigur. Se gasesc doar GM 550 ron


se gasesc doar la opel sau si la alte magazine de piese?
multumesc!
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
catalinpav66 a scris:Bratele spate pot fi inlocuite cu cele model dupa 2006 care nu mai au bucsi oscilante. Merita pret dublu pentruca nu se mai strica.

Offf, si acuma imi spui ? ...Lasa ca e bine de stiut la schimbarea urmatoare Wink

CristianTM.
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am schimbat si eu bratele spate, in vara, la 136ron/bucata (trw imi face impresia ca sunt).
Inca le mai am pe cele vechi la care nu se vede o uzura a bucsilor, si trag speranta ca voi gasi doar bucsi sa nu mai fiu nevoit sa iau tot bratul.
Skip ads

  • sergionel

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 2.2dti y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
am intrebat pe cineva de la dibas si mi-a zis ca intr-adevar dupa 2006 nu au mai fost probleme cu bratele spate, deoarece au fost schimbate bucsele,punindu-se din cele normale.tot el zicea ca numai bratele originale gm sint facute asa. o fi adevarat sau nu? stie cineva?parca nu as da 550 ron pe un brat gm.
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
bratele difera la Vectra normala fata de Vectra GTS care din cate stiu e mai coborata cu 2 cm ?
  • ITA

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2007

  • Mesaj Privat
sergionel a scris:a schimbat cineva aceste brate la vectra c?(cele care sint tip bumerang cu bucsa aceea autooscilanta inspre partea de la roata). il rog sa spuna de care a pus, cum se comporta in timp.
pe piata am vazut ca sint de la diversi producatori,iar cele originale gm sint la pret dublu. oare merita pretul dublu?

multumesc!


Salut. Am o Vectra C 1.9 CDTI si am schimbat pe spate "secerile" anul trecut. Mentionez ca le-am schimbat la reprezentanta Opel din Timisoara, si m-a costat 310 lei/buc. Pretul este relativ mare comparativ cu aftermarket-urile, dar am certificat de garantie la piese 60.000 Km sau 2 ani, si garantie si la manopera (s-a pus o vopsea rosie cauciucata (un fel de sigiliu) pe fiecare piulita si surub montat). Eu zic ca merita.
Eu unul m-am saturat de mecanicii foarte buni care isi dau cu presupusul: Ex: am avut un troncanit pe spate si unii m-au pus sa cumpar bieletele antiruliu, altii bucsele de la bara, altii rulmentul de la roata (care nu vine decat complet cu flansa, senzor ABS, etc) si dupa ce le-am schimbat pe toate, aflu ca trebuie sa schimb nu stiu ce pe la toba. Este adevarat ca manopera este mai ieftina la acestia, dar adunand tot iesi mai scump si nu ai nici o garantie. O zi buna.

P.S. In prezent m-am ales cu garajul plin de piese bune, de la "presupunerile" mecanicilor, cel putin la Timisoara la Opel, in proba cu masina daca aflu ca s-au inselat mecanicii si nu este piesa care spun ei, nu le-o platesc.
  • Mafi0tul

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nu toate au probleme ,ma refer la cele facute pana in 2006, depinde cine le-a avut in posesie si prin ce coclauri a mers cu masina......
Skip ads

  • licumilosescu

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
TRW cu 136 lei? Le am schimbat acum 8 luni, cele mai ieftin gasite 240 lei, ruvil. La reprezentanta opel mi au zis 460 lei buc. Am dubii ca dupa 2006 sunt fara bucsa oscilanta, poate au imbunatatit o, sau au schimbat geometria suspensiei, pt ca rolul ei e de a oscila in doua planuri diferite, ceva gen pivot.
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Avlnd si eu probleme cu bratele astea.. am mers ln mai multe magazine sa vad la ce pret le pot gasi..
am gasit preturi ln unele magazine de-ti venea sa iei vlnzatorul la bataie Very Happy ..
dar plna la urma am gasit un magazin foarte ieftin ..spun asta ptr. ca vad aici ce preturi au cele originale..
eu am gasit pe original la numai 245 lei buc. (cod423008)

daca cineva este interesat ? am luat un nr de tel. de la magazin,astept PM sau daca doriti ma puteti contacta la nr de tel. pe care il am la harta rutiera opelclub..
toate bune.
  • licumilosescu

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Dubios pretul sa fie originale. Daca le iei nu da banii pana nu vezi ca scrie pe ele GM, si codul respectiv.
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Postez aici factura sa se vada cat am dat pe bratele spate: 138.66x1.19=165ron
Scuze, era 138 fara tva, deci 165 pretul/bucata.
Pretul asta era in iunie, cand euroiu n-o luase razna.


Le-am pastrat si pe cele vechi, la mana nu au joc deloc, poate gasesc bucsi ptr ele, stie cineva, se gasesc bucsile separat?


Ultima modificare facuta de G_S_C la Joi 19 Feb, 2009 1:15 am
  • licumilosescu

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Oricum, bun pret.
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
mariani a scris:Avlnd si eu probleme cu bratele astea.. am mers ln mai multe magazine sa vad la ce pret le pot gasi..
am gasit preturi ln unele magazine de-ti venea sa iei vlnzatorul la bataie Very Happy ..
dar plna la urma am gasit un magazin foarte ieftin ..spun asta ptr. ca vad aici ce preturi au cele originale..
eu am gasit pe original la numai 245 lei buc. (cod423008)

daca cineva este interesat ? am luat un nr de tel. de la magazin,astept PM sau daca doriti ma puteti contacta la nr de tel. pe care il am la harta rutiera opelclub..
toate bune.


nu mai este valabila informatia..ieri a dat comanda si azi cind am foast sa le iau..surpriza! nu avea nici-o eticheta lipita pe ambalaj..
vlnzatorul= dar sunt originale domnule , trebuie sa ma credeti pe cuvint..
eu =da!.. da!.. sigur.. normal ca va cred,dar revin mline sa le iau Laughing
  • licumilosescu

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Am patit exact ca tine si la fel am procedat si eu, de aia ti am zis sa vezi ce scrie pe ele.
  • Tabac

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
G_S_C a scris:Postez aici factura sa se vada cat am dat pe bratele spate: 138.66x1.19=165ron
Scuze, era 138 fara tva, deci 165 pretul/bucata.
Pretul asta era in iunie, cand euroiu n-o luase razna.
Le-am pastrat si pe cele vechi, la mana nu au joc deloc, poate gasesc bucsi ptr ele, stie cineva, se gasesc bucsile separat?


Salut G_S_C,
spune-mi si mie te rog de la ce magazin ai cumparat bratele spate pt vectra c? In urma unei verificari s-a constatat ca au joc pe partea dreapta si as vrea sa le schimb si eu pe ale mele, iar pe praful asta chiar ma intereseaza sa iau si bun si ieftin... Very Happy
Am apelat la tine pt ca am vazut ca esti din Prahova, ca si mine... Cool
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR