Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • nameless2

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
1996, X16XEL.
Problema: acceleratia are un "mers in gol" in sensul ca atunci cand este calcata, la plecarea de pe loc, se apasa un pic in gol, masina miscandu-se evident mai greu de pe loc. Daca explicatia nu-i clara pot raspunde la eventuale intrebari.
Multumesc anticipat.
Skip ads

  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Baga mana in spatele bobinei de inductie si incearca sa accelerezi actionand direct potentiometrul ala pe care e infasurat cablu de acceleratie , vezi daca e slab cablu si intinde-l sa stea putin tensionat , daca nu e asta problema baga mare la un service si fa o diagnoza sa vezi daca a aparut vreun defect ceva . Cu respect !
  • stefanN

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2009

  • Mesaj Privat
ave sandu,
a mea are aceasi problema numai ca sunt un pic kam atehnic si nu prea imi dau seama ce trebuie facut. poti posta eventual ceva poze?
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Poate fac niste poze mai pe seara si postez . Cu respect !
Skip ads

  • ciprianszoke

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2013 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2009

  • Mesaj Privat
stefanN a scris:ave sandu,
a mea are aceasi problema numai ca sunt un pic kam atehnic si nu prea imi dau seama ce trebuie facut. poti posta eventual ceva poze?


aceeasi problema...masina cumparata de 3 zile:)) vectra b 1.6 -2001
am fost la tester si au iesit 3 senzori in afara parametrilor...senzor clapeta acceleratie,senzor clapeta admisie...si abs care a zis mecanicul ca poate fi fake:).

si eu sunt a-tehnic...asa ca o mai conduc asa pana gasim rezolvarea.
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
senzor clapeta acceleratie e pe langa clapeta de acceleratie ( normal nu Very Happy ) ca sa ajungi la el tre sa desfaci ceva mufe pe acolo ( sonda lamda , un minus de la caroserie si inca 2 mufe pe care le vezi sub galeria de admisie pe langa rampa de injectoare , incearca sa cureti bine senzorul ala sau unul nou , senzorul clapeta admisie tot acolo , nu stiu daca se pot repara sau curata la modul sa functioneze , merita insa incercat chiar daca te julesti putin pe maini . Cu respect !~
  • rodeo

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Vectra B 98 1.6 XEl

Aceeasi problema; a rezolvat-o careva pana acuma ?
Spuneti-mi si mie care e rezolvarea...PLS
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Munca rodeo ! Colegii anteriori nu au mai postat o eventuala remediere a defectului , curata si tu pe acolo clapeta de acceleratie si cam toate nebuniile si poate iti iese . Mai nou a mea are un relantiu neregulat dar la teste r imi da egr-ul pe care il tot aman pt curatat ca mi-e urat sa bvag mana dupa suruburile alea idioate .
Skip ads

  • rodeo

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Am schimbat filtru de aer, de benzina, de ulei, uleiul, bujiile;
Am curatat clapeta de acceleratie si EGR (mi-am bagat mana goala in carburol si mi s-a zbarcit pielea pe degetele mainii stangi de zici ca sunt de 90 de ani Smile )

Nu am fost inca la tester(deocamdata nu cunosc un meserias in Alba Iulia)
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
exista cumva un tutorial cum se dezface si curata clapeta de acceleratie la masina din semnatura ca eu nu am gasit. Multumesc!
  • rodeo

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2009

  • Mesaj Privat
eu am tot cautat pe forum si am tot gasit(poate si de la alta masina, dar e asemanator)

prima data, eu zic sa iti faci comanda de garnitura pt clapeta de acceleratie(eu am demontat clapeta si am constatat ca e rupta garnitura; si ca sa o pot umbla cu masina, mi-am facut o garnitura din carton)

ai 3 mufe ce trebuie sa le desfaci; scoti 4 furtune de pe clapeta(ai grija ca pe unu vine antigelu si are presiune, sa nu te improaste ca pe mine Smile si il pui sa stea in sus ca sa nu ti se scurga); scoti clema de tabla din capul cablului de acceleratie(vezi ca e pe bila aia rotunda), si tragi de cablul de acceleratie 2 cm spre dreapta, ca sa iti iasa din garnitura aceea rotunda de cauciuc,apoi scoti garnitura de cauciuc de pe clapeta; desfaci cele 4 suruburi cu cap torx; si gata

Eu mi-am cumparat carburol policolor(16 ron litru) si a curatat perfect si clapeta si EGR(daca tot speli clapeta, spala si EGR ca e prins doar in 2 suruburi; e simplu de tot )
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce masina ai tu da la a mea din semnatura cu egr-ul nu e simplu de loc lam curatat acum 2 luni sa zic da e situat al dracu de rau. si cu clapeta trebuie sa ma mai documentez, Multumesc oricum pt sfat.
O zi bna
Skip ads

  • rodeo

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Vectra B X16XEL 98

in poza sageata cu verde e clapeta de acceleratie, cu rosu EGR (are 2 suruburi care nu se vad in poza, si o mufa; deci mai simplu nu se poate)

  • rodeo

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2009

  • Mesaj Privat
La mine clapeta de acceleratie nu era murdara prea tare, dar am gasit un canal de cca 1 mm diametru infundat
  • ssergiiu

  • Mesaje scrise: 431
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
rodeo a scris:Vectra B X16XEL 98

in poza sageata cu verde e clapeta de acceleratie, cu rosu EGR (are 2 suruburi care nu se vad in poza, si o mufa; deci mai simplu nu se poate)


Iar la Vectra b X1.8XE 97 este la fel ca si in poza adica tot acolo montate? Daca are care si o poza ar fi minunat. Mulrumesc

ssergiiu Respect!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR