Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
As vrea sa va dati si voi cu parerea asupra acestui articol...
http://www.cotidianul.ro/in...;cHash=8a31b1d03b
Skip ads

  • jonny
  • **
  • 486 mesaje
  • din 24 Apr 2005
  • Astra 2001 Z16SE
  • Cluj-Napoca, Romania
  • jonny

  • Mesaje scrise: 486
  • Locatie: Cluj-Napoca, Romania
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2005

  • Mesaj Privat
exagerat de mari taxele ... ce sa zic, ne asteapta vremuri grele Sad
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Loveste si in Dacia, deci sunt mari sanse sa fie zvonuri...
  • emporio_24

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2005

  • Mesaj Privat
vorba lui jonny , ne asteapta vremuri grele, numai salariile NU cresc, in schimb...taxe peste taxe
Skip ads

  • barry

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Sprijina importatorii.
Dar de ce trebuie sa limiteze optiunile clientului - poate eu nu am 10..15k sa imi iau o masina noua sau una sh de la nu stiu ce dealer si ce masina obosita.
Sursa de venit la bugetul statului => acoperirea mizeriilor.
Oricum tara tuturor POSIBILITATILOR
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Nu cred ca ministerul de finante este fraier sa piarda bani .
Dupa ce vor scoate TVA-ul si acizele dupa 01 ian 2007 ( obligati de UE ) , trebuie sa-si recupereze acesti bani cumva .
Si atunci inventeaza taxele astea ( pe motiv de protejare a mediului si pe care UE nu le poate contesta ) care in mod sigur nu vor fi mai mici decat TVA+accizele actuale .
Cu alte cuvinte scoate niste taxe si introduce altele cel putin la fel de mari .
E abureala clara chestia cu protejarea mediului , in realitate au nevoie sa nu scada veniturile la bugetul de stat .
  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Gasca de la APIA va reusi si de aceasta data sa ne batjocoreasca , exista exemplul Ungariei si a altor tari proaspat membre UE si unde exista anumite restrictii.E revoltator faptul ca de 14 ani nu se gaseste nimeni sa puna punct acestui fenomen , presa auto poarta aici o mare parte din vina. Pe de alta parte mai apar si diversi "analisti" care au viziuni apocaliptice legat de "invazia rablelor" , ma gandesc aici in mod special la viermele numit Dan Vardie. Mad

Chiar daca doamna ministru ne asigura ca taxele vor tine cont de nivelul de trai din Romania sunt convins ca factorii de decizie au pierdut de multa vreme contactul cu realitatea din acest punct de vedere.
Guvernele Romaniei nu au decat sa se ingrijasca intai de starea drumurilor , de calitatea carburantilor si a pieselor de schimb (nu e suficienta eticheta ridicola a R.A.R) si de multe alte lucruri care nu sunt conforme cu o tara cat de cat civilizata. Vreau sa vad intai firme de asigurari care constata daunele si platesc fara ocolisuri , spagi si alte practici cunoscute , vreau sosele pe care nu intra orice imbecil cu tractorul agricol plin de namol si pe care nu se transporta nisip si pietris dupa bunul plac fara prelata spre disperarea celor care-si vad masinile sablate.

Daca aceste lucruri si multe altele s-ar rezolva putem discuta si de taxe , masini noi euroX si de parcuri auto ecologice.Pana atunci ma gandesc din ce in ce mai serios la inmatricularea in alte tari ale UE bineinteles cu plata taxelor aferente catre statele respective.

sorin666 a scris:Loveste si in Dacia, deci sunt mari sanse sa fie zvonuri...

As fi curios in ce sens loveste in Dacia...


Ultima modificare facuta de Senator la Mie 08 Mar, 2006 10:41 pm
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Vorbim si aici de Romania noastra si de Romania lor ; a guvernantilor, a parlamentarilor, a judecatorilor, etc, a tuturor celor care sunt privilegiatii acestei "democratii" care s-au ghiftuit cu salarii mari, cu pensii mari cu case de sanatate separate, cu institutii sociale separate cu privilegii la care ceilalti platitori de impozite si taxe nici nu viseaza. Stie cineva ce pensie are acum un parlamentar, un judecator sau un colonel, nu vorbesc aici de salarii? Mi-au dat lacrimile zilele trecute cand am vazut la TV un miting al pensionarilor de la Galati, si cand batrini de varsta tatalui meu erau imbranciti si tarati in genunchi pentru simplul fapt ca refuzau sa mai traiasca cu pensii de 3-4 milioane, ce nu le asigura nici macar caldura in apartament. Oare chiar nu se trezeste nimeni la realitate? Adrian Nastase iesea triumfator la tribuna parlamentului sa anunte ca "Democratia a triumfat!" dupa ce sa votat refuzul de a fi perchezitionat. Sunt curios cum justifica Adrian Nastase luxul din apartamentul sau acelor pensionari care au muncit onest o viata intreaga si care acum la apusul vietii macinati de boli incerca cu disperare sa traiasca cat de cat decent?
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Senator> pentru ca Dacia si Opel vor fi fabricate in "doar" doua "judete" diferite ale CE, deci taxele pt unii lovesc si in ceilalti... Wink
Doru> ai dreptate, dar e si vina celor multi care tac... Evil or Very Mad (nu imi cere eolutii, ca nu am... Evil or Very Mad )
Codrin> da, ai perfecta dreptate, totul se joaca in jurul faptului ca sacul fara fund din care toti "puternicii" fura si irosesc trebuie umplut... Crying or Very sad
Senator again> "invazia rablelor" e o posibilitate cat se poate de reala, te invit sa dai o tura in piata in GER sa vezi ce chestii se dau si la ce pret... (un Golf GTI la pretul jantelor ALU care il echipeaza, te-ar tenta Question Kilometri, e adevarat, cam multi, dar mai poti face si tu vreo 100k... Rolling Eyes )
  • JURISTU '

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: TIMISOARA
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Atita fatarnicie ca la guvernantii nostri nu am vazut nicaieri.Invoca in permanenta protectia mediului,reducerea poluarii,dar nimeni nu rezolva (de fapt, nu vor sa rezolve in nesimtirea lor ) doua probleme simple:
1.Praful urban
2.Poluarea produsa de nenorocitele de Saviem-uri si alte coji care circula pe soselele noastre.

1.V-ati intrebat vreodata de ce este atita praf in orasele noastre ? Sint convins ca da.Ei bine,uitati-va la unele scuaruri de delimitare a benzilor,la marginile trotuarelor si oriunde este "plantata" pseudo-iarba.
Voi ati tine in apartament ghivece in care nivelul pamintului din ele depaseste buza acelui ghiveci ?? Rolling Eyes
Mi se pare ca pamintul in scuaruri este pus de catre retardati mintali...In plus,cind ingropi pe cineva,ramine pamint in plus,nu ??De aia ii si zice mormint... Laughing Ei bine,dobitocii care ingroapa tevi de caldura,L.E.S-uri,Romtelecom,etc.,niveleaza pamintul dupa ce ingroapa ceva sau il lasa tip " mormint" ???????? Va spun eu ca sigur nu il niveleaza sub nivelul bordurii...
Cind ploua,ploaia spala pamintul,acesta se duce gravitational linga bordura,scuar etc,apoi vin baietii cu maturile (in sec.XXI Rolling Eyes )matura praful,il ridica,masinile il iau de pe sosea,il ridica in aer , iar mai apoi il baga in plaminii nostri sau il depun pe caroseriile noastre frumos lustruite.Cel putin in Timisoara(cica oras de 5 stele ) eu nu am vazut aspirator de praf pe strazi.In schimb, de tigani cu maturi rare si desirate,este plin.....
Bai, fratilor,ce tara avem....O problema simpla: praful este pamint,iar pamintul trebuie fixat cu vegetatie !!

2.Imi povestesc mie de poluare,iar cojile care au construit Canalul se plimba prin oras si te omoara chiar daca nu stai in spatele lor.Imi interzice mie parvenitul de la Guvern sa aduc masini de dincolo si el lasa sa circule S.R -uri, I.M.S-uri,Saviem-uri ,autobuze de la 1800 si alte jafuri.
Nu frate,interzice in primul rind rablele din tara ta,iar mai apoi poti sa faci pe nebunul.Cite firme care folosesc jafuri au fost amendate pt.poluare???Nici una.
Amendeaza cineva ghiolbanul care iese din brazda cu tractorul plin de glod.Stiu bine ca este cadru legal pt.asta,dar il aplica cineva?
Intereseaza pe cineva ca vii tu cu masina buna,cumparata cu efort si te duci lansat in plop, pe mizga lasata de nesimtitul care nu si-a sacrificat 10 minute din viata pt.a-si curata caucioacele ??? Nu ,ii doare in c..r de tine,atita timp cit iti platesti ca un fraier taxele....Ia sa nu platesti,sa vezi cum vin executorii peste tine....

Sorry pentru off topic ,dar m-am descarcat si eu....
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
5 stele pe dracu...
  • JURISTU '

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: TIMISOARA
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2005

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:5 stele pe dracu...


Ha, te-am prins !! Esti un fost timisorean !! Laughing Laughing Laughing
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
In primul rand doresc sa va multumesc pentru opinile exprimate, si eu vad lucrurile exact la fel.
"Gasca de la APIA va reusi si de aceasta sa ne batjocoreasca" din pacate se pare ca da Sad domnu' prim .inistru sunt sigur ca nu este implicat in nici un fel... ramanem in continuare cu visele la o democratie reala.
@juristu' sa vezi cum este in buricul targului Bucuresti, pe calea Dorobantilor, la etajul 6 daca nu spala femeia terasa o zi ramanea stratul de praf gros de 2 mm
  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Senator> pentru ca Dacia si Opel vor fi fabricate in "doar" doua "judete" diferite ale CE, deci taxele pt unii lovesc si in ceilalti... Wink

Taxele se refera la masini sh , nu cred ca se vor gasi nebuni care sa importe Dacii sau...daca te referi la tranferarea unei Dacii dintr-un judet in altul ca echivalenta cu tranferarea dintr-un stat in altul ai dreptate in perspectiva integrarii in UE. Exista o singura problema : termenul de 10 ani dat de UE pentru armonizarea tuturor acestor aspecte. Cu alte cuvinte vom fi fericiti ca pensionari Very Happy, vom putea sa ne cumparam ce masina ne va dori inima.

sorin666 a scris: Senator again> "invazia rablelor" e o posibilitate cat se poate de reala, te invit sa dai o tura in piata in GER sa vezi ce chestii se dau si la ce pret... (un Golf GTI la pretul jantelor ALU care il echipeaza, te-ar tenta Question Kilometri, e adevarat, cam multi, dar mai poti face si tu vreo 100k... Rolling Eyes )

De un singur criteriu ar trebui sa se tina cont in inmatricularea masinilor la mana a doua : starea tehnica
Exista o institutie care se ocupa cu evaluarea starii tehnice , se numeste Registrul Auto Roman.Aceasta trebuie sa faca diferenta intre o masina viabila si o rabla.Daca institutia in cauza nu reuseste sa-si faca datoria (si se pare ca nu reuseste ) trebuie desfintata IMEDIAT! Masinarii de tocat bani si nervi avem oricum suficiente .
Cunosc situatia masinilor in Germania si stiu ca de cele mai multe ori Golf-ul GTI care costa acolo 500 sau 1000 de Euro e mai in forma decat Golf-ul GTI inmatriculat in Romania distrus de gropi si de intretinere proasta si care mai si valoreaza in tara 3.500 de Euro. Vorbesc bineinteles aici de o masina cu TÃœV valabil...
  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Sincer as pune la fiecare 6 luni - sa se faca o inspectie a noxelor, dar una la sange ... cu comisie, etc..
Si sa nu fie scumpa, dar sa fie obligatorie pentru toate autovehiculele.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR