Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • sorin.george

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2009

  • Mesaj Privat
aici as avea si eu o mica sugestie .atunci cind schimbati astfel de bucse folositi neaparat unele bune de ex lemforder eu am patit rusinea cu unele care au tinut o luna.bafta .si inca ceva nu se schimba chiar asa usor ai ceva de demontat.
Skip ads

  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Da, acelea sunt bucsele pivotante care vin la capatul bratelor sunt 4 in total, 2 pe o parte 2 pe cealalta si sunt cele mai chinuite .Eu am schimbat toata bucsaraia pe spate in urma cu 2 saptamani, 12 bucsi in total.
  • hover2008

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2009

  • Mesaj Privat
cat te-a costat piese si manopera?
  • Micu 87

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Si unde ai facut operatiunea? Smile ,ca si eu trebuie sa le schimb
Skip ads

  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Piesele m-au costat 400ron, 12 bucse, un pret f bun zic eu, le-am luat de la un coleg de aici de pe forum. Manopera, la o cunostinta, cateva sticle de bere, etc...intelegeti voi.. Laughing Laughing
  • GicaOpel

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Ia vezi tu sa nu fie acel joc de care spui de la rulment
jocul de bucsa este altfel
ridico pe cric (cam nasol pe vremea asta) si daca e din rulment se misca doar roata fara alte subansamble
bafta
  • toco

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Salut tuturor, am un Opel Astra G din 2007, am citit pe forum despre computere de bord, YACC etc, dar nu am gasit ce mainterseaza.
Eu vreau sa-mi pun computer de bord, stiu ca YACC e mai ieftin dar eu vreau computer, vreau sa stiu tot ce mi-ar trebui de la cea mai mica pana la cea mai mare piesa. Precizez ca motorizarea este 1,6 16V, se poate pune ? Masina e echipata standard si nu am nici un fel de fire, cabluri trase (adica cum au unii cablarea facuta deja pentru scaunele incalzite ca ex).
Multumesc! Si sper ca nu am deschis alt topic.
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Se discuta de foarte multa vreme despre asta pe forum. Trebuie doar sa cauti discutiile respective si sa le citesti.
Dupa asta, o sa stii ce piese iti trebuie, cam cat costa, cine te poate ajuta, etc...
O discutie este aici: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=3317

Cuvinte cheie:
MID = Multi Info Display
BC = Bord Computer

Spor la studiu.
Skip ads

  • toco

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Ms, Libra! Eu am dat pe cautare si am scris computer bord, am citit toate cele 10 pagini si nu am gasit nimic, dupa cum se observa topicu e altu, Imi cer scuze Adminilor !
Sper sa gasesc Razz
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
toco, pentru a avea ce spui tu, adica BC, trebuie sa-ti montezi in primul rand MID-ul. Acesta o sa-ti afiseze informatiile suplimentare privind consum, autonomie, etc...
E si componenta cea mai importanta.
Dupa asta urmeaza cablaraia, senzorii, activare, calibrare, etc...
Topicul recomandat de mine nu era gresit. Doar ca nu e acolo toata informatia.
Spor la documentare.
  • toco

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
De Mid, maneta stiu si eu, am citit topicul acela cap coada, eu nu ma apuc sa-mi montez singur deoarece nu stiu nimic inca legat de ECU, iar in timisoara nu prea sunt experti cum sunt in bucuresti si nu prea vreau sa-mi bag degetelele decat la ceva ce stiu ca am inteles foarte bine, am citit si schema data de GabiB-77 dar tot in ceatza sunt. Am apelat la reprezentantza (mai acum vr-un an) si ma costa undeva la 1000 de euro cu totul. Intrebandu-i, pot sa le duc piesele si ei sa-mi ia doar manopera undeva la 200 de lei ma costa atunci. De aceea ma-r fi interesat cam tot ce-mi trebuie pentru a-mi monta BC.
Multumesc oricum!
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Cauta-l pe Florianu
Skip ads

  • toco

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Ok, o sa-l sun luni.
Multumesc mult !
  • Tazz

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Tigra 1995 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
si pe hormon...
  • toco

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc! Dupa ce am citit si am recitit toata ,,sectia" indicata de libra, caruia tin sa-i multumesc inca odata, am reusit in sfarsit sa-mi dau seama cum se leaga, ma cam dus in eroare spusele lu libra despre senzori calibrare activare, acum o sa ma apuc singur, dupa cum am spus si mai devreme cand nu sunt sigur nu ma apuc, acum insa sunt 100 % sigur de sansele de reusita si imediat ce o sa-mi achizitionez cele 2 piese importante MID`ul si maneta o sa ma apuc de ,,constructie". Sper sa gasesc pe cineva pe aproape care sa-mi poata activa si regla mid-ul Razz
  • KoSmO

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Am cautat din curiozitate minunatul fir ( fire ) pentru TC , sub consola si am dat de 2 mufe care nu stiu pentru ce sunt , am incalzire pe scaunele din fata , dar nu seamana la mufe absolut deloc cu cele de la scaune , vre-o idee cineva ?

https://www.postimage.org/image.php?v=aVBPPb0
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Firul ! "minunat" de TC nu il cauti sub consola, ci sub scoica de la volan. Si nu un fir, ci mufa.
Ce ai pus tu in imagine seamana cu mufele butoanelor de incalzire in scaune, sper ca nu gresesc.


Ultima modificare facuta de LDivora la Mie 11 Aug, 2010 2:13 am
  • KoSmO

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
LDivora a scris:Firul ! "minunat" de TC nu il cauti sub consola, ci sub scoica de la volan. Si nu un fir, ci mufa.
Ce ai pus tu in imagine seamana cu mufele butoanelor de incalzire in scaune, sper ca nu gresesc.


Daca citeai mai atent vedeai ca am scris ca am scaune incalzite functionabile si mai am cele dou mufe care nu stiu pentru ce sunt , nici nu seamana cu cele de la incalzirea in scaune.

Si din cate m-am documentat si am citit , unele masini ( Astra G ) vin din fabrica cu firul de la butonul de TC deja tras , doar ca nu au butonul pus.
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Hai nu sarii si tu acuma la gatul omului,a incercat sa te ajute cu o parere. Wink
Probabil sunt mufele de conexiune pentru geamurile electrice pe spate sau si pe fata,depinde de situatie,acuma daca nu am reusit sa fac corect identificarea sper sa nu fiu pus la colt. Smile


Ultima modificare facuta de StefanTolos la Mie 11 Aug, 2010 1:53 am
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
KoSmO, Astra G are cam aceeasi platforma atat mecanica cat si electrica ca la Vectra B.La mine spre exemplu am cablaj full,foarte multe optionale pot conecta la cablaj,deoarece exista deja mufele necesare.Ceea ce tu ai postat in acea imagine, seamana cu prizele de la geamurile electrice(comenzi),atat pentru usi fata,dar si pentru spate.




Sper sa te pot indruma corect in ceea ce priveste specificatia si destinatia acelor prize.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR