Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Sal !

Am patit-o si pe asta Sad
Stiu ca s-a mai discutat, de aceea il rog pe Traian (trami) sa arunce si el o privire, de asemenea cine a avut probleme cu servo/caseta de directie si le-a rezolvat.
La masina mea a inceput sa mearga servo din ce in ce mai greu pana ...a murit. Totul s-a intamplat in decurs de o zi.
Cand fac o diagnoza ...surpriza: NIMIC neinregula. La o privire mai atenta, vasul cu uleiul de servo e ...gol, iar din caseta sau pe caseta ulei prelins.



CristianTM.
Skip ads

  • mircea hau

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
trami nu are timp.de trei luni renoveza casa in care urmeaza a se muta.
suna tu la 0745203521
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Cam ce anume ai vrea sa iti spuna la diagnoza. Probabil ti-ar spune daca ai avea vre-un senzor busit sau pompa arsa. Stiu ca nu are senzor pentru nivelul uleiului servo.
Concluzia este ca pierzi ulei pe la unul din semeringuri. Semeringul s-a uzat, dar va fi necesar sa inlaturi cauza acestei uzuri, adica o reconditionare completa a casetei de servodirectie. Cel mai sigur este sa iei legatura cu Trami sau Mircea Hau pentru aceasta reconditionare. Cel mai sigur ar fi sa incerci sa vi cu masina la Targoviste, numa ca o sa-ti trebuiasca cativa litri de completat Very Happy
  • petre astra roket

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 16i 74kw 101cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2008

  • Mesaj Privat
prob ta poate sa fie de la semering sau mai exact de la bucsa de teflon a casetei aceiasi prob o am si eu dar la mine uleiu curge in masina
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Toata lumea discuta de acel "semering". Unde este el pozitionat? Pe axul care iese din burduf sau in alta parte ? Daca e pe ax inseamna ca sunt doua sau cel putin doua, ca mai iese din caseta si coloana de directie.

CristianTM.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu cred ca problema este acel semering, ci cauza uzurii lui. Cel mai probabil burduful s-a crapat, a intrat mizerie sau chiar rugina de pe axul casetei. Cred ca va fi necesar sa reconditionezi axul si apoi se va monta semeringurile garniturile, etc. Incearca sa iti dai seama cum sta problema aici http://trami.eu/

In interiorul casetei circula ulei. ulei care impinge axul la stanga sau la dreapta. In mod normal pe acel ax exista si niste segmenti. Semeringul este pozitionat intre ax si carcasa la ambele capete.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Am schimbat caseta veche de directie cu una reconditionata de #trami. Multumiri pentru rapiditate si buna intelegere.
Intrebare: Este normal ca volanul sa mearga mai greu acuma ? Inaintea, curgea uleiul de servo afara pe la burduf, dar si mergea foarte usor, acum totul in regula cu mentiunea ca merge ceva mai greu. E posibil sa nu fie montat ceva bine ? sau cea dinainte era foarte uzata si de aceea mergea asa de usor sau caseta reconditionata sa aiba ceva SAU .... ? Astept un sfat avizat la intrebarile mele.

CristianTM.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca e normal sa mearga mai greu acum, doar componentele din ea sunt noi si neuzate. Probabil va fi si mai ferma in directie. Ideea ar fi sa nu se blocheze , sa nu traga intr-o parte, sa revina la pozitia de mers inainte fara mici opriri. Oricum, ai garantie, corect?

Cat a costat caseta, dar manopera, unde ai facut manopera?
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Caseta de directie a fost 1600RON, din care recuperez 700RON in momentul in care o returnez pe cea veche -100RON reducere ca sunt membru ClubOpel Wink , deci dupa un calcul simplu rezulta 800RON caseta reconditionata de #trami. Manopera a fost de 500RON la OpelWest Arad cu tot cu geometrie si schimbat capete de bara si bielete.
Cea mai ieftina caseta de directie pe care am putut sa o gasesc NOUA era 2300RON !

CristianTM.
  • Julian

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2007

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:Caseta de directie a fost 1600RON, din care recuperez 700RON in momentul in care o returnez pe cea veche -100RON reducere ca sunt membru ClubOpel Wink , deci dupa un calcul simplu rezulta 800RON caseta reconditionata de #trami. Manopera a fost de 500RON la OpelWest Arad cu tot cu geometrie si schimbat capete de bara si bielete.
Cea mai ieftina caseta de directie pe care am putut sa o gasesc NOUA era 2300RON !

CristianTM.


nu era noua, era si asta reconditionata. la 2300 nu gasesti noua Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR