Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • CosminBest

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Kadett 1991 1.7 D
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Mi-a venit ideea sa iau pentru batranica mea 2 difuzoare JVC CS-V6935 16cm x 23cm, insa nu am unde sa le pune in haion (cele mai mari care le pot pune sunt de 10cm diametru), asa ca ma gandeam sa le fac o incinta : o cutie pentru ambele (fara "zid" despartitor) sau o cutie pentru ambele (cu "zid" despartitor) sau pana la urma, si cate o cutie pentru fiecare, dar as prefera varianta 2.
Voi ce ziceti, sa le cumpar si apoi sa fac incinta (impreuna cu voi), sau sa o las balta?
Eu cred ca ar merge, voi ce ziceti?
Skip ads

  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Parerea mea e ca nu merita facute incintele dupa ureche, ai sanse sa fii foarte dezamagit.
  • CosminBest

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Kadett 1991 1.7 D
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Pai nu va fi o incinta dupa ureche, va fi calculata in functie de puterea difuzoarelor. Pentru asta voi mai discuta aici pe forum, si pe alte forumuri daca este necesar. Dar as vrea sa stiu daca in pricipiu se poate face asa ceva, daca a facut cineva asa ceva, si cam cum ar fi rezultatele.
  • CosminBest

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Kadett 1991 1.7 D
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Sa le cumpar/Sa nu le cumpar. Daca nu se poate face incinta, sau nu sunt rezultate cat de cat bune, nu are rost sa le cumpar. Razz
Deci...?
Skip ads

  • CosminBest

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Kadett 1991 1.7 D
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Pana la urma am facut comanda (azi) si astept sa-mi vina. Sunt curios ce va iesi, si cine ma va ajuta sa fac incinta. Very Happy
  • CosminBest

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Kadett 1991 1.7 D
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Ieri mi-au venit, difuzoarele. Impreuna cu ele am primit si un manual de instructiuni, dar nu scrie nicaieri parametri T/S ai difuzorului. Am cautat si pe net, peste tot (cred eu) si nu am gasit nimic, prin urmare, nu pot face incinta/incintele, ca la carte.
Ce ma sfatuiti sa fac? Sad
Nu stie nimieni acesti parametrii?
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Difuzoarele ovale sunt difuzoare free air, de aceea nu prea se dau parametrii T/S.
  • CosminBest

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Kadett 1991 1.7 D
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Si in cazul asta ce fac? Fac incinta dupa "ureche" ?
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cauti parametrii pentru woofere de 20cm/8" care seamana cat de cat la putere/dB. Desi nu e prea corect asa.
  • CosminBest

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Kadett 1991 1.7 D
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Ok. Mersi mult, sa vad ce gasesc. Si mai vorbim
  • CosminBest

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Kadett 1991 1.7 D
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Ei......Se pare ca a trecut mult timp de cand nu am mai scris pe aici si s-au intamplat multe. Dupa ce m-am mai informat asupra dimensiunilor, si pe alte forumuri, m-am hotarat sa incep operatiunea.
Intr-o dimineata de sambata, il iau repede pe tata la cumparaturi, ca sa avem timp restul zilei sa lucram la ele. Cumparam: Holsuruburi, Suruburi, Piulite, Autocolant ce imita lemnul, Un tub de silicon transparent. Placaj am taiat inainte cu cateva zile la un prieten de-al tatei, renovase pe acasa si ii ramasese (a picat numai bine ca nu a trebuit sa mai cumpar). Dupa cumparaturi mergem la niste prieteni si luam soricel si bormasina.
Ne intoarcem acasa, mutam toate catrafusele ce le-am cumparat/procurat, in uscatorie (o camera unde locatarii isi depoziteaza diverse lucruri). Noi fiind la etajul 3 si uscatoria la etajul 4, am tras cu usurinta curent in uscatorie cu un prelungitor. Cam atat cu pregatirile si ne-am apucat de treaba. Toate distractie a durat cam 3 zile, cate 2, 3 ore pe zi, la un ritm de lucru relaxat, cu pauzele dese ale tatei pentru tigara Smile)
In final au iesit cat de cat la aspect, le-am lipit autocolant care imita lemnul si conectori (dinaceia cu arc Very Happy ). De auzit se aud bine, chiar foarte bine (zic eu), adica eu unul sunt foarte multumit de ele. Dimensiunile sunt 30x20x17 cm (cu aproximatie) eu zic ca au destul spatiu.

Cam asta e povestioara, sper ca nu v-am plictisit foarte tare, ca de plictisit, v-am plictisit oricum Smile)
Urmeaza bineinteles si pozele, dar cand le voi face (intr-o zi cu soare)

Mult noroc!
  • CosminBest

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Kadett 1991 1.7 D
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Dupa mult timp, pozele Smile


Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR