Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • emmanuel

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Caut interfete ? ce se potriveste pe masina mea (parca OBD2 EDC15)!! Plus > de unde iau programe de modificat > harti >etc ?
Help anyone ?
Skip ads

  • seth

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2005

  • Mesaj Privat
N-ai 250e? Totusi ai Vectra GTS 2.2dti. Ajungi la 155CP cu asta. Interfata, programul si restul te costa mai mult si in plus nici nu te pricepi. De ce risti? Suna la Dimsport, Ceky e artist la diesel. Nu vreau sa te deprim dar actualmente ti-o dau din orice pozitie. E incredibil ce inseamna 130CP si mana de artist.
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
emanuel cred ca deocamdata e mai bine sea te duci la niste profesionisti sa iti faca treaba ca ce vrei tu nu e chiar la indemana oricui.....si iesi mai ieftin.

seth a scris:Nu vreau sa te deprim dar actualmente ti-o dau din orice pozitie. E incredibil ce inseamna 130CP si mana de artist.


Exclamation Exclamation Exclamation

Arrow seth tata omul a pus o intrebare fara sa intrebe daca il "face cineva" din vreo pozitie. Hai sa incercam sa ne rezumam la niste raspunsuri care ajuta, nu instiga la interminabile off-topicuri, please Rolling Eyes
  • emmanuel

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Seth > am aia 250 de e de ceva timp da' stii cum sta treaba > ce face omu' cu mana lui Smile ! O sa ma duc ori la Dimsport ori a streetcarconcept! Nu stiu inca ! Dar totusi as vrea sa stiu si eu ce cum se face ! Nu cred ca e inginerie genetica! Sincer ! In momentu' in care stii sa citesti parametrii si inveti cum sa-i modifici cred ca merge treaba! Afara cam orice pasionat de masini invata la un moment dat chestia asta pentru ca la ei sunt preturi de pana la 1000 de e la chiptuning / flashtuning! Si as mai vrea sa pot modifica softu' cand vreau eu pentru a nu uza motoru' aiurea > mai ales ca am picioru' cam greu Smile (46 nu gluma)! Efectiv nu ma pot abtine > am avut un Passat w8 pe mana 2 zile spre exemplu si nu a vazut saracu sub 4500 rpms!
FOCA> merci pentru "aparare">sunt dator o bere !

Smile
Astept totusi sugestii in legatura cu intrebarile de mai sus !
Mercic
Skip ads

  • seth

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2005

  • Mesaj Privat
@Emanuel:
Daca vrei sa faci o pasiune din asta atunci intr-adevar banii nu mai conteaza asa mult. Ce sa zic? N-o fi inginerie genetica dar nici foarte simplu nu mi s-a parut. Diferenta e ca Ceky nu-ti baga un soft si gata, mai modifica ceva pe acolo, o fi bine, o fi rau nu stiu dar rezultatul e superb.
In rest multa bafta si respect!
@Foca Montana
Ai cazut in penibil complet omule, nu prea le ai cu subtilitatile, nu incercam sa-l jignesc sau sa fac misto si nici sa-l provoc. Daca nu prea le ai cu psihologia stai cuminte in banca ta "fiule" sau cauta-ti pe cineva capabil sa-ti traduca cam ce vrea omul sa zica. Acum am observat ca ai Vectra diesel din 95......
Hai ca m-ai deprimat de tot....
Pa
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Alooo @seth e acasa?

"Omule" nu vedem unde esti tu subtil, ca jignesti cu cea mai mare arta. Te rugam frumos, cand intri pe forumul asta lasa limbajul de mahala deoparte. Aici nu se foloseste limbajul de chat, nu se folosesc expresii de genul "ti-o dau din orice pozitie", "ai cazut in penibil", "stai cuminte in banca ta fiule".
Nu stiu cine a picat in penibil, dar cu limbajul asta nu iti vei face prea multi admiratori aici.

No offence, aici intram ca se ajutam nu sa luam pe altii in deradere.
Sper sa vad contributii mai valoroase din partea ta pe acest forum

Numai bine!
  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
@ Seth .. arfe de bucuresti Wink ... Un copil cu opel.
Da hai sa-l iertam ca o sa creasca si poate o sa-si schimbe un pic atitudinea si limbajul.
Se poate posta si intr-un limbaj mai calm si cuvinte mai putin tepoase Wink
Bafta !
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
seth a scris:@Foca Montana
Ai cazut in penibil complet omule, nu prea le ai cu subtilitatile, nu incercam sa-l jignesc sau sa fac misto si nici sa-l provoc. Daca nu prea le ai cu psihologia stai cuminte in banca ta "fiule" sau cauta-ti pe cineva capabil sa-ti traduca cam ce vrea omul sa zica. Acum am observat ca ai Vectra diesel din 95......
Hai ca m-ai deprimat de tot....
Pa


"prietene" sau "fratioare" ca sa vorbesc pe limba ta (sau mai bine "tata" Shocked ), cred ca ai condus prea mult, de fapt putin, treispanitze si acum cand ai dat de o masina care modificata are doar 130 cp zici ca faci pe toata lumea.....sa stii ca "rusine" iti pot da multi chiar si cu vectra diesel din '95 dar nu se coboara la acel nivel......nu de alta dar sunt cu o clasa mai sus......
Skip ads

  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
bai seth, ia mai termina cu limbajul asta de mahala ca aici e un forum civilizat.ai 130 CPsi "mana de artist", foarte bine ............ dati-o singur si nu ne mai lua de sus
Very Happy
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
bogdanene a scris:ai 130 CPsi "mana de artist", foarte bine ............ dati-o singur


Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

eu am vrut sa fiu mai finutz.... Rolling Eyes
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Tata seth...
imi dai voie sa-ti zic asa... Wink (sper sa intelegi ca sint subtil...)
citesc si recitesc si nu vad insa unde e subtilitatea in postul tau... dar realitatea este ca nu sint psiholog ci inginer Embarassed ...
daca postului tau ii lipsea EXACT fraza aia era minunat...
este ceea ce l-au sfatuit si altii sa faca, sa dea mai bine niste bani unora care fac asta cu pricepere...

si ce legatura are faptul ca foca montana are vectra diesel din 95 cu ce intrebase emanuel?
sa inteleg ca si eu cu familiala trebuie sa "stau in banca mea"???

observ si in alte posturi ale tale o usoara nervozitate.. faptul ca ai avut un gsi timp de 6 ani nu-ti da dreptul sa fii superior...
te rugam lasa exprimarea asta... pe aici sint oameni si mai putin priceputi... si exact aici se vede superioritatea celui care stie si invata si pe altul... (nu m-apuc sa dau nume dar sint baieti care stiu multe... chiar si cu gsi-uri....)
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
emmanuel, laudabila intentia.... vorba aia ce-si face omul cu mana lui, lucru manual se cheama Smile Smile .... Sincer sa fiu si eu ma gandesc sa fac asta dar nu pe ce am acum asa ca trebuie sa astept pana o sa am un motor mai "potent" la dispozitie. Aveam pe acasa salvate undeva niste resurse despre chiptuning, sa vad daca le gasesc si poate te ajut cu niste documentatie. Sper sa iti iasa ce vrei tu sa faci ca poate peste ceva timp am sa te rog sa-mi dai sfaturi in aceeasi privinta.
Skip ads

  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
seth a scris:N-ai 250e? Totusi ai Vectra GTS 2.2dti. Ajungi la 155CP cu asta. Interfata, programul si restul te costa mai mult si in plus nici nu te pricepi. De ce risti? Suna la Dimsport, Ceky e artist la diesel. Nu vreau sa te deprim dar actualmente ti-o dau din orice pozitie. E incredibil ce inseamna 130CP si mana de artist.


Explica-mi si mie daca vrei, te rog...unde e subtilitatea? Shocked ...io's mai idiot si nu-mi dau seama...am citit de cateva ori,dar degeaba...cred mai degraba ca ai vrut sa stransmiti un mesaj subliminal Razz

@Foca Montana
Ai cazut in penibil complet omule, nu prea le ai cu subtilitatile, nu incercam sa-l jignesc sau sa fac misto si nici sa-l provoc. Daca nu prea le ai cu psihologia stai cuminte in banca ta "fiule" sau cauta-ti pe cineva capabil sa-ti traduca cam ce vrea omul sa zica. Acum am observat ca ai Vectra diesel din 95......
Hai ca m-ai deprimat de tot....
Pa


...si io sunt si mai deprimat Crying or Very sad Crying or Very sad la ce-ai putut sa debitezi... Laughing

...buna idee...hai sa ne angajam pe forum un psiho care sa ne traduca subtilitatile Laughing ...sau ma rog, subliminalul Wink
  • emmanuel

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
@EVERYBODY > Gata, va rog, lasati toate posturile anti-seth! Omu; si-a exprimat parerea > no problem>fiecare se exprima cum vrea si apoi le trage > cred ca a indurat destul saracu' ! Peace !
@Seth > dc tii neaparat sa "mi-o dai" da-mi un telefon sa vb de detalii ! Very Happy Stau foarte aproape de dimsport (Berceni pe viata! Smile ) Hai sa vb la tel si sa vedem cum facem sa vad si eu ce poate astra ta> chiar sunt curios>pentru a avea cu ce compara (sa fac un before and after) get it ! Sau dc te zgarcesti la tel da-mi nr in privat si te sun eu !

@LEXXX > Ti-as fi recunoscator !

Peace out !
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Acu sa dau si eu un pic cu oistea in gard Wink
Daca asi avea timp sa fac ceea ti-ai propus tu, asi procura un AL DOILEA calculator pt experiente... Wink
In rest... problema m-a framantata si pe mine un timp, ai doar grija ca protocoalele Opel/GM sunt diferite de cele ale altor firme (VW de ex.) si ca deci softurile trebuie sa fie sau specifice, sau adaptate...
  • emmanuel

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Am fost azi la Ceky ca sa imi zica :
Pe motoru' tau se poate pune doar un modul care are si switch on/off si te costa ...wait for it... 500 E !!!! Shocked Mai caut !!> tot la scc ajung!!
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
dar cu voinea ai discutat?
  • emmanuel

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Voinea a cerut (mi se pare... nu mai stiu sigur) 330 de E ceea ce mi se pare oricum prea mult pentru 30 de cai in plus > sincer> de banii aia imi iau interfata si evident ca imi downloadez programe si harti de pe net si imi fac singur toata treaba! > dc mai stiti pe cineva care face chiptuning mai lasati aici linkuri sa vedem poate ies mai ieftin cumparand interfata... etc.
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
KWP2000-Se pare ca asta e cel mai bun flasher ieftin direct prin mufa OBD 2, dar nu stiu daca merge si la motorul tau, un set complet gasesti aici: http://cgi.ebay.de/INTERFAC...dZ1QQcmdZViewItem
sau varianta simpla:
http://cgi.ebay.de/chiptuni...dZ1QQcmdZViewItem
mai trebuie sa inveti sa faci reverse engineering pe binul pe care-l citesti din ecu Smile sau sa gasesti binul gata modificat.

O metoda mai "profi" ar fi sa demontezi epromul de pe calculator si sa-l programezi cu un programator de genul: http://eng.pl-racing.com/prod_eprom.asp , dar exista si multe altele, nu trebuie sa fie special pt auto, caci epromurile nu sunt speciale... partea buna cu metoda asta e ca daca ai pus un flash aiurea prin obd, n-ai cum sa-l mai scrii o data, pentru ca de obicei o parte din protocoalele de comunicatie sunt stocate in eprom, dara daca faci cu asta poti sa scrii epromul de mai multe ori fara sa depinzi de capacitatea lui de a comunica.

La unele masini epromul e pe soclu, la altele e indicat sa pui tu daca iti place sa te joci cu flashurile...

Cea mai nasoala parte ramane tot cu reverse engineereng-ul, sau cu sursa de la care poti sa iei un bin de incredere... pentru ca trebuie cunostinte destul de avansate si posibilitatea de a testa la greu un model de mapare pana sa fii sigur ca e ok din toate punctele de vedere....
  • emmanuel

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
mercic lexxx
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR