Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • sdl

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Chiar nu mai are nimeni Zafira cu climatronic in acest club? Sau nu intereseaza pe nimeni acest fapt?! Pacat! Am crezut ca sunt opelisti mult mai saritori in a ajuta colegii. Dar... Numai moderatorii ce au mai dat semne de viata. Noroc cu ei, ca membrii cam lasa de dorit.
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am eu Zafira B cu climatronic.
  • sdl

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Edwin a scris:Am eu Zafira B cu climatronic.

Salut! Multumesc de raspuns. Poti sa-mi dai detalii despre acea clapeta din dreapta turnului de clima care misca tija lunga de plastic?La mine chestia aceea e dusa. Sau poti face o fotografie la angrenajul acela ( clapeta + tija) sa vad daca seamana ca sistemul de la Zafira A?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Te ajut cu plãcere dar nu inþeleg exact la care clapetã te referi. Te rog fã o pozã la maºina ta ºi aratã-mi acolo ce doreºti exact. ªi tu ai Zafira B? Deoarece eu am vãzut ºi Zafira A cu climatronic dar este diferit sistemul. Oricum pune o pozã sã inþeleg exact la care clapetã sau angrenaj faci referire, ºi încerc sã-þi fac o pozã. Numai bine.
Skip ads

  • sdl

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Edwin a scris:Te ajut cu plãcere dar nu inþeleg exact la care clapetã te referi. Te rog fã o pozã la maºina ta ºi aratã-mi acolo ce doreºti exact. ªi tu ai Zafira B? Deoarece eu am vãzut ºi Zafira A cu climatronic dar este diferit sistemul. Oricum pune o pozã sã inþeleg exact la care clapetã sau angrenaj faci referire, ºi încerc sã-þi fac o pozã. Numai bine.


Eu am o Zafira A. Inteleg de la tine ca sistemul e diferit. Am sa incerc sa fac o fotografie , dar numai peste cateva zile ca maine plec la drum si nu o sa am timp. Dar in linii mari am sa-ti explic: In partea dreapta a turnului de clima exista un angrenaj, pe care eu cam impropriu il numesc clapeta, care iese din turn, din clapeta mare de amestec aer, un fel de clichet de plastic care la capat este prins de o tija de plastic cam de 10-12 cm. Acest clichet sau cum Dumnezeu se numeste, in momentul in care eu actionez butoanele de comanda al climatronicului, el ridica si coboara acea tija de plastic. Eu de acel clichet am nevoie ca e rupt. Multumesc inca o data de amabilitate!
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
ªi cum se ajunge la acest "clichet"? Trebuie sã demontezi ceva pe acolo sã vezi? Te rog pune o pozã când te intorci sã-mi dau seama pe unde sã caut acel "clichet" ºi îþi fac ºi eu o pozã ( dacã existã la zafira B ) sã vezi dacã este la fel cu cel de pe maºina ta.
  • sdl

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Edwin a scris:ªi cum se ajunge la acest "clichet"? Trebuie sã demontezi ceva pe acolo sã vezi? Te rog pune o pozã când te intorci sã-mi dau seama pe unde sã caut acel "clichet" ºi îþi fac ºi eu o pozã ( dacã existã la zafira B ) sã vezi dacã este la fel cu cel de pe maºina ta.


Ca sa ajungi la el se desface, cel putin la Zafira A, in dreapta soferului, cutia de bord. Sub ea se afla filtrul de pole. In fata lui, mai bine spus in stanga filtrului de polen este tija si amaratul acela de clichet.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Gata, acum incep sã inþeleg despre ce este vorba. La zafira nu am desfãcut incã torpedoul, dar am avut astra G cu climatronic, ºi când am schimbat filtrul de polen am fãzut ce este pe acolo, fãrã sã fiu prea atent desigur, deoarece eu nu am avut probleme de acest fel..
Te rog sã faci o pozã cu piesa ºi locul ei ºi atunci am sã desfac torpedoul la maºinã sã vedem dacã se potriveºte. Ba chiar am sã fac o pozã ºi la fosta mea astra ( noul proprietar este un bun prieten ), sã vedem dacã se potriveºte de la astra "clichetul" acela. Aºtept sã revii cu poze ºi atunci mergem mai departe. Numai bine
  • sdl

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Edwin a scris:Gata, acum incep sã inþeleg despre ce este vorba. La zafira nu am desfãcut incã torpedoul, dar am avut astra G cu climatronic, ºi când am schimbat filtrul de polen am fãzut ce este pe acolo, fãrã sã fiu prea atent desigur, deoarece eu nu am avut probleme de acest fel..
Te rog sã faci o pozã cu piesa ºi locul ei ºi atunci am sã desfac torpedoul la maºinã sã vedem dacã se potriveºte. Ba chiar am sã fac o pozã ºi la fosta mea astra ( noul proprietar este un bun prieten ), sã vedem dacã se potriveºte de la astra "clichetul" acela. Aºtept sã revii cu poze ºi atunci mergem mai departe. Numai bine


OK1 Multumesc mult! Noapte buna
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR