Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
tocmai mi s-a ars un bec de la stopul pe frina. cu ocazia asta mi-am dat seama ca asta e piesa pe care am inlocuit-o cel mai des la masina (2-3 becuri pe fiecare parte in 3 ani si jumatate). e normal sa se arda atit de des?
la voi cit de des se ard becurile astea?
Skip ads

  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Mi se pare normal avand in vedere ca sunt folosite cel mai mult ( mai ales prin oras).
Eu am schimbat cate un bec pe fiecare parte intr-un an.
Depinde si de becuri probabil.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
becuri de 9-10 mii de lei luate de la benzinarie.

ps: admin/moderator: sa nu mi-o luati in nume de rau, dar de ce ati mutat topicul aici? intrebarea era pentru posesorii de opel indiferent de model. toti au becuri la stopuri si iata ca primul raspuns a venit de la un posesor de astra. as fi intrebat prin pm, dar nu stiu pe cine si nu vreau sa spam-uiesc pe toata lumea.
  • marius radu

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Sezran, cati bani dai atata face! Io am inca becuri originale pe la lampile din spate. Unele au fost inlocuite, dar cu ceva mai bun si nu se ard decat rar. Ah, am fost luat la tranta de un amic din forum, cand arthurro a intrebat odata daca poa sa-si puna becuri de 90/100W la fosta lui iubita, partenera de sport extrem "Calibraaaaa". Eu am din astea de 90/100W (sau 120) de trei ani si nu s-au ars niciodata. Stiu ca sunt ilegale, dar vad mai bine la batranetea mea...Wink
Skip ads

  • King of the road

  • Mesaje scrise: 489
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
ps: admin/moderator: sa nu mi-o luati in nume de rau, dar de ce ati mutat topicul aici?


L-am mutat pentru ca e o discutie in privinta stopurilor si nu o problema tehnica ce solicita o rezolvare a acestei probleme.
e normal sa se arda atit de des? la voi cit de des se ard becurile astea?

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
a mea implineste pe 29 iun 4 ani... si n-am schimbat decit becuri la far (faza scurta) de vreo 2 ori....
iar de mers in oras... a fost o vreme cind faceam cam 400Km pe saptamina (in Bucurestiul anilor marilor asfaltari)
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
zafirul a scris:faceam cam 400Km pe saptamina (in Bucurestiul anilor marilor asfaltari)

nu mai e cum era odata, ce mai vremuri Very Happy
Nici eu nu am mai inlociut de multa vreme un astfel de bec, dar nici ca mi-as pune autohtone am avut surprize de mai multe ori (supraincalziri...)
  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
am schimbat unul la stopul dreapta (in 2 ani). mi se pare rezonabil.

stie careva de cat sunt becurile de la lampile de semnalizare fata(alea galbene de langa faruri) ??
Skip ads

  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
CatalinE a scris:stie careva de cat sunt becurile de la lampile de semnalizare fata(alea galbene de langa faruri) ??


20 W - semnal- frana
5W pozitii
  • ciprianxxxxx

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Sezran a scris:tocmai mi s-a ars un bec de la stopul pe frina. cu ocazia asta mi-am dat seama ca asta e piesa pe care am inlocuit-o cel mai des la masina (2-3 becuri pe fiecare parte in 3 ani si jumatate). e normal sa se arda atit de des?
la voi cit de des se ard becurile astea?

depinde si de ce fel de becuri folosesti
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Ca tot este topic deschis,am o problema cu un bec(din cele 4) de la frana.Este vorba de masina din semnatura si pe partea dreapta nu-mi merge decat cel de sus.Becul este bun,siguranta banuiesc,ca este buna(daca era arsa nu-mi mergea nici unul).Daca a mai patit cineva asa,cum a remediat sau daca are cineva sfaturi sunt binevenite Smile
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am patit si eu ceva asemanator. Becul era bun doar aparent. Filamentul era intrerupt foarte aproape de un piciorus si parea continuu. Ba uneori chiar facea contact si functiona.
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
marius radu a scris:Ah, am fost luat la tranta de un amic din forum, cand arthurro a intrebat odata daca poa sa-si puna becuri de 90/100W la fosta lui iubita, partenera de sport extrem "Calibraaaaa". Eu am din astea de 90/100W (sau 120) de trei ani si nu s-au ars niciodata. Stiu ca sunt ilegale, dar vad mai bine la batranetea mea...Wink

Ce vezi mai bine? Pe fraierii carora le prajesti retina? Ii urasc pe cei ca tine care nu au pic de respect pentru ceilalti participanti la trafic!
  • munteanu

  • Mesaje scrise: 302
  • Locatie: Timis
  • Masina: Antara 2007 Z20 DMH.
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2007

  • Mesaj Privat
da jos becul din stinga si pune altul nou
din cate stiu eu acel bec are doua faze si s-ar putea sa fie o faza arsa
bafta
  • munteanu

  • Mesaje scrise: 302
  • Locatie: Timis
  • Masina: Antara 2007 Z20 DMH.
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2007

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:
marius radu a scris:Ah, am fost luat la tranta de un amic din forum, cand arthurro a intrebat odata daca poa sa-si puna becuri de 90/100W la fosta lui iubita, partenera de sport extrem "Calibraaaaa". Eu am din astea de 90/100W (sau 120) de trei ani si nu s-au ars niciodata. Stiu ca sunt ilegale, dar vad mai bine la batranetea mea...Wink

Ce vezi mai bine? Pe fraierii carora le prajesti retina? Ii urasc pe cei ca tine care nu au pic de respect pentru ceilalti participanti la trafic!

daca farurile sunt reglate bine nu orbeste pe nimeni. nu cred ca este o diferenta asa de mare intre cele originale de pe masina si cele de 100 w .
daca tu vezi o asa mare diferenta intre becuri eu ce ar trebui sa fac ?
eu am xenon si pe scurta si pe lunga
sa nu le mai aprind ? sa merg doar cu pozitia ? asta ca sa nu orbesc pe nimeni . nu ?
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
munteanu a scris:da jos becul din stinga si pune altul nou
din cate stiu eu acel bec are doua faze si s-ar putea sa fie o faza arsa
bafta

Stii gresit! Acel bec are un singur filament de 21A, iar acel filament lucreaza la doua intensitati luminoase. Pe frana se aprinde la intensitate maxima, iar pe pozitii la doar 5A.

Cat priveste diferenta intre puterile becurilor de far de ce crezi ca legea stabileste ca cele de 100 W sunt ilegale? Doar asa ca sa abureasca pe fraieri? Eu zic sa mai citesti legislatia si sa o respecti! Ah, scuze! Abia acum am vazut ca tu esti din cei care au xenoane montate in garaj fara sa le pese ca nu sunt legale! Da, e explicabil de ce sustii cauza celui cu becuri de 100 W. Da-i dracu pe prosti si n-au decat sa intre in pomi cand trece Maria Ta pe strada.
  • munteanu

  • Mesaje scrise: 302
  • Locatie: Timis
  • Masina: Antara 2007 Z20 DMH.
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2007

  • Mesaj Privat
CapellaCt a scris:Ca tot este topic deschis,am o problema cu un bec(din cele 4) de la frana.Este vorba de masina din semnatura si pe partea dreapta nu-mi merge decat cel de sus.Becul este bun,siguranta banuiesc,ca este buna(daca era arsa nu-mi mergea nici unul).Daca a mai patit cineva asa,cum a remediat sau daca are cineva sfaturi sunt binevenite Smile

rezolvarea este simpla.pe pozitie ai doua becuri iar la tine unul este ars.
trebuie sa desfaci stopul din dreapta si sa schimbi al 2 bec .acela este ars


Ultima modificare facuta de munteanu la Joi 19 Nov, 2009 3:59 pm
  • munteanu

  • Mesaje scrise: 302
  • Locatie: Timis
  • Masina: Antara 2007 Z20 DMH.
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2007

  • Mesaj Privat
da .asa este.becul are un singur filament .
inainte de a avea opel am avut o dacie si la asta asa era .
avea un bec cu doua filamente pentru pozitie si friana.

operatiunile de montat xenon si reglat farurile le-am facut la reprezentanta opel
se pare ca ai dreptate si aici , au fost montate in garaj pentru ca atunci cand le-au montat afara ploua torential.
daca xenonul este ilegal de ce cei de la RAR si de la ITP nu au zis nimic ?
au zis ca totul este ok .
probabil le-am dat spaga nu?
de ce unele masinile noi vin echipate din fabrica cu xenon daca acesta este asa de daunator ?
de ce nu vin toate cu becuri normale (fara halogen ).
  • poe

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Iata cum sta treaba cu becurile pozitie si frana pe spate la Vectra C:

Fiecare lampa stanga-dreapta are cate 2 becuri de tip P21W (cu un singur filament) pentru pozitie si frana. Numai becul de sus se aprinde la franare cu 21W (intensitate maxima) si pe pozitie cu 5W (prin controlul voltajului), cel de jos numai cu 5W- pozitie. Daca becul de sus se arde cel de jos preia si functia de franare pentru a compensa.

Deci domnule capelaCT, in cazul in care tu aveai apasata doar frana in poza (fara pozitii aprinse), becul din stanga sus e ars, iar cel de jos a preluat franarea se vede mai mult luminat deoarece asa e lampa construita are suprafata mai mare de luminare pe partea de la becul de jos. Daca aveai si pozitiile aprinse ai becul de sus stanga ars si becul de jos dreapta ars, ambele P21W.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
munteanu a scris:
de ce unele masinile noi vin echipate din fabrica cu xenon daca acesta este asa de daunator ?

Alea sunt legale, dar oare de ce nu sunt surprins ca nu cunosti legislatia?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR