Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • lau_edy

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2009

  • Mesaj Privat
salut va rog sa ma ajutati si pe mine cu o problema ;am un opel asta g 1.6 16v
mergand cu masina cu aerul deschis pe viteza 1 si cu dezaburirea deschisa am simtit un miros de ulei ars am tras pe dreapta si uitanduma la motor am observat in dreptul galerie o pata de ulei .nu am putut sa ma uit de unde a curs ca nu aveam lumuna si nici chei am plecat unde trebuia sa ajung am sta vro ora si am plecat spre casa .in drum spre casa am lasato doar cu arerul deschis dar nu mai venea miros de ulei dar cum am apasat pe butonul de dezaburire in 10 secunde a aparut iar mirosul acela de ulei .stie cineva daca are vro legatura cu dezaburirea pierderea asta de ulei?
Crying or Very sad
Skip ads

  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut , vad ca nu esti chiar novice , si deci nu prea ai scuze ca nu ai postat unde trebuie ... In al doilea rand esti sigur ca era o pata de ulei ? , verifica filtrul de ulei daca este etans , sau mai bine zis bine strans , sa nu ai vreun furtun fisurat . Si mai ales vezi mirificul buton de Search poate iti da un rezultat pozitiv ...
  • lau_edy

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2009

  • Mesaj Privat
victor_n a scris:Salut , vad ca nu esti chiar novice , si deci nu prea ai scuze ca nu ai postat unde trebuie ... In al doilea rand esti sigur ca era o pata de ulei ? , verifica filtrul de ulei daca este etans , sau mai bine zis bine strans , sa nu ai vreun furtun fisurat . Si mai ales vezi mirificul buton de Search poate iti da un rezultat pozitiv ...

scuze ca nu am scris unde trebuie . pata este de ulei si nu e la filtru ca mam uitat
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Pierderea de ulei cu dezaburirea nu va avea niciodata vreo legatura,in schimb pierderea de ulei cu mirosul de ulei ars are prin faptul ca antreneaza mirosurile din zona motorului.Convinge-te de ce anume curge,de unde si poate te vom ajuta macar cu un sfat ... incearca si varianta butonului mentionat de colegul nostru.
Skip ads

  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu cand am avut problema cu mirosul in habitaclu , in acel caz miros de benzina , era de la o garnitura ce se afla undeva deaspura unui injector , si in momentul in care dadeam drumul la aer , intra si miros de benzina . Cred ca in cazul tau cam aceeasi problema ,in mare, o ai si tu . Pui mana pe o lanterna , cauti o rampa , cu o carpa stergi pe unde vezi ceva suspect , asta daca nu vrei sa te duci la service ... Ciudat este ca pe galerie nu prea are cum sa ajung ulei asa de usor , vb pentru ca am acelasi motor 1,6 16v recte z16 xe ... Si de asemenea nu prea e indicat ulei pe galerie tinand cont de temperaturile destul de ridicate de pe acolo (nu este totusi un pericol deosebit )
  • lau_edy

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2009

  • Mesaj Privat
[quote="victor_n"]Eu cand am avut problema cu mirosul in habitaclu , in acel caz miros de benzina , era de la o garnitura ce se afla undeva deaspura unui injector , si in momentul in care dadeam drumul la aer , intra si miros de benzina . Cred ca in cazul tau cam aceeasi problema ,in mare, o ai si tu . Pui mana pe o lanterna , cauti o rampa , cu o carpa stergi pe unde vezi ceva suspect , asta daca nu vrei sa te duci la service ... Ciudat este ca pe galerie nu prea are cum sa ajung ulei asa de usor , vb pentru ca am acelasi motor 1,6 16v recte z16 xe ... Si de asemenea nu prea e indicat ulei pe galerie tinand cont de temperaturile destul de ridicate de pe acolo (nu este totusi un pericol deosasa)
asa am sa fac maine mersi mult pt sfat
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR