Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor!
Am deschis acest topic in urma descoperirii unui site foarte interesant, unde am gasit niste articole, care sa fiu sincer, mi-au provocat o oarecare teama de viitor si m-au facut sa ma gandesc in fiecare zi la anul 2012!
Site-ul se numeste Active Information Media si pt cei interesati as dori sa dezbatem aici cateva din subiectele aflate pe acest site, vreau sa aflu parerile voastre, poate avem printre noi oameni mai culti, oameni care studiaza astfel de "fenomene". Voi ce credeti, sunt doar minciuni facute sa ne pierdem increderea in viitor, minciuni create pt a provoca haos sau e doar purul adevar? Pt inceput, daca se poate as dori sa incepem cu articolul "Un politician din Norvegia avertizeazã: pregãtiri secrete - dezastre planetare".
Sunt tare curios sa vad cum ganditi voi, daca aceste articole va vor schimba imaginea viitorului si poate, poate gasim si vreo solutie salvatoare Wink
Am adaugat si un poll, sa vedem cati dintre noi vedem sfarsitul in anul 2012. De preferat a se vota dupa cateva ore de studiu asupra articolelor ce le ve-ti gasi pe site-ul de mai sus!
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am citit ce scrie pe acolo, dar nu stiu de ce parca pe unele le-am auzit si legate de anul 2000. Si iata-ma tastand pe forum. Eu unul nu cred nimic.
  • dstefan

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2007 z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2009

  • Mesaj Privat
A mai fost si "chestia" cu 09.09.09 (9 septembrie 2009). A trecut...
  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
ooo, si inainte de asta a fost 06.06.06, adica 6 iulie 2006. Wink . si? nimic.
ca va fi un sfarsit, este cert. cand? nu stiu. dar cu ce ar schimba datele problemei faptul ca va fi in 2012? ai putea face ceva? cu siguranta nu.
daca esti crestin si cu frica de Dumnezeu, traieste-ti viata ca si cum sfarsitul ar fi maine. daca nu esti crestin banuiesc ca totusi ai niste norme morale dupa care te ghidezi in viata.
sfarsit va fi cu siguranta, ideea e cum ne gaseste?
da, cred in Dumnezeu, si poate sunt penibil pentru unii, redus pentru altii, cu gandirea in evul mediu pentru altii, naiv, incult, influentabil, zicetii cum vreti. dar daca aceasta naivitate, incultura, penibilitate pe care o traiesc aici pe pamant 30-40-50..........100 de ani, pot sa-mi garanteze o vesnicie fericita, atunci ma risc. daca nu mai e nimic dincolo, atunci n-am pierdut nimic. am fost doar poate un om mai bun.
nu vreau sa intru in polemica cu nimeni (cel putin nu pe forumul asta), e doar o parere proprie. au mai fost cateva topicuri interesante la care ma mancau degetele sa scriu, dar m-am abtinut. respect fiecare parere.
toate cele bune.
Skip ads

  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Calendarul mayas se incheie in 2012 si de aici toata aceasta nebunie cu sfarsitul Pamantului...Eu sincer sa fiu nu cred in nici una dintre teoriile explicate pana acum,am stat pe ganduri referitor la asteroidul Apophis care se va apropia destul de mult de Pamant prin 2029.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu cred ca mayasii s-or fi gandit ca pana in 2012 ei oricum is de mult disparuti ca civilizatie... de acolo sa continue altii calendarul.
  • c_pantazescu

  • Mesaje scrise: 1,126
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Eu sincer m-am cam saturat de atatea "teorii". Daca va veni sfarsitul, in forma unui dezastru natural, razboi, etc., nu stie nimeni cand, tot ce fac oamenii deocamdata este sa speculeze, unii fac bani din asta, altii se sperie, altora nu le pasa Smile
  • mitz1982

  • Mesaje scrise: 323
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2007

  • Mesaj Privat
dstefan a scris:A mai fost si "chestia" cu 09.09.09 (9 septembrie 2009). A trecut...


Pai atunci chair a fost ceva, a fost ziua mea. Very Happy
Skip ads

  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
mitz1982 a scris:
dstefan a scris:A mai fost si "chestia" cu 09.09.09 (9 septembrie 2009). A trecut...


Pai atunci chair a fost ceva, a fost ziua mea. Very Happy


Laughing Buna asta !

Revenind la subiect as putea spune(din parere proprie) ca nu va fi un sfarsit declansat de o vreme anume sau un timp sau de o data stabilita.Sfarsitul lumii este incet, lent dar sigur. El avanseaza in fiecare zi pe langa noi, iar noi (unii) nu dam 2 bani pe el. Ceea ce provoaca sfarsitul lumi, suntem noi prin rautatea noastra(razboaie, crime,furaciuni), aviditatea si lacomia de care dam dovada. Prin poluare, prin distrugerea padurilor si neplantarea altor pomi in alte locuri, prin vanarea unor animale rare si pretioase pentru ecosistem, asadar lista poate contiunua, dar cred ca ati prins ideea.Aa si eram sa uit cine ne va decima cel mai mult, va fi NATURA care se va intoarce asupra noastra cu ploi acide cu uragane(ceea ce in ro nu se stia despre asa ceva) cu ploaie cu fulgere si trasnete in decembrie(vazut de mine anul trecut) cu trecere dintr-un anotimp in altul brusc fara perioada de acomodare gen primavara sau toamna, direct vara si iarna, o sa ajungem sa avem doar 2 anotimpuri si lista continua .
Din cele mai vechi timpuri e ca o traditie cand se schimba secolul sau mileniul sau se termina un calendar(eventual mayas Smile ) sa apara cate o poveste despre sfarsitul lumii cum ca va fi, cum ca se va face dar in final nu e nimic si la fel lasam sa treaca pe langa noi adevaratul sfarsit al lumii fara sa facem nimic
  • dstefan

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2007 z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2009

  • Mesaj Privat
La Multi Ani! -@mitz1982.
In alta ordine de idei mi-a placut modul de a gandi al lui @cj79raa. Nu cred ca gandeste ca in evul mediu ci, dimpotriva, cu o eternitate inainte; cat despre incultura sau naivitate - am impresia ca este exact invers, un caracter cel putin frumos daca vrea sa fie macar un om bun in trecerea prin viata. Si-apoi, cum zicea @jE: continuam noi "calendarul". Sa dea Domnul s-avem zile si sanatate! Sa apucam si 12.12.2012, si 02.02.2022 si cate or ma fi...


Ultima modificare facuta de dstefan la Mie 21 Oct, 2009 6:05 pm
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Vad destul de mult optimism dar oare nu cumva este doar nepasare si poate ca ar trebui sa deschidem mai bine ochii sa nu ne trezim cu Nibiru in casa? Daca toate astea sunt doar abureli, de ce sunt inventate, ce se urmareste prin asta? Si nu e vorba de facutul banilor din aceste abureli pt ca sunt free pe internet. De ce sau si inca se mai construiesc atatea buncare la sute de metri sub pamant, pt ce sunt folositoare daca nu pt a se ascunde cei care au posibilitatea? Este recunoscut oficial ca s-au construit astfel de buncare si inca se mai construiesc dar toti spun ca pt stocarea de semintze! Si daca e asa pt ce facem astfel de stocuri? Faptul ca planeta Nibiru se apropie de pamant poate fi calculat asa cum se calculeaza eclipsele si alte miscari. Dar cum se poate face un calcul atata timp cat nimeni nu a vazut acea planeta, nimeni nu stie daca chiar exista? Am in cap atatea intrebari fara raspuns dar nu stiu daca imi va raspunde cineva la ele vreodata ... poate ar trebui sa-mi fac o programare la vreun doctor Confused Laughing ... poate gasesc un raspuns pt toate intrebarile Twisted Evil
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Daca citesti mai atent declaratia acelui asa-zis politician norvegian data undeva prin 2008 ai sa vezi ca numa tampenii spune. Singura pe care mi-o amintesc in momentul asta e faza unde el declara ca in 2009 va fi ales prim ministru persoana X, asta se stie de pe acum. Curios am cautat pe net si culmea, NU x ala e prim ministru. Deci...
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Ar trebui sa fac si eu un site sa-mi scriu cosmarurile, vad ca are multe reclama pe site.
  • c_pantazescu

  • Mesaje scrise: 1,126
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Exact, de unde bani? Din traficul la greu de pe site Very Happy
  • mitz1982

  • Mesaje scrise: 323
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2007

  • Mesaj Privat
dstefan a scris:La Multi Ani! -@mitz1982.


Multumesc, la fel si Dv!

Ar trebui sa facem un thread in care fiecare sa spuna care crede el ca va fi catastrofa care va pune capat acestei lumi. Si in ziua in care se va intampla propun sa ne intalnim toti si sa-l felictiam pe cel care a nimerit-o. Very Happy

Acum serios, in ceea ce priveste mediul, intradevar tine de noi felul in care vor evolua lucrurile, dar in rest... suntem prea mici si ne ingrijoram degeaba oricum.
  • amaranta

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Eu studiez problema cu Nibiru de vreo 12 ani si sunt absolut convinsa de existenta ei si de faptul ca a cam sosit timpul sa ne faca o vizita. Insa Nibiru trece prin sistemul solar la fiecare 3700 de ani de vreo 4 miliarde de ani si niciodata nu a cauzat sfarsitul lumii ci doar cutremure, eruptii vulcanice, furtuni magnetice, schimbarea axei polilor si implicit inundatii. Sigur ca actuala civilizatie va disparea, cel putin asa cum o cunoastem noi, dar omenirea va supravietui ca de fiecare data. Asa ca sa fim otimisti, sa ne rostuim de o casuta la tara, sa ne facem ceva provizii de apa, seminte si hrana si lemne de foc fratilor, ca o sa fie cam frig.
  • mitz1982

  • Mesaje scrise: 323
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu zic ca exista sau nu (ca n-am de unde sa stiu), dar de curiozitate , in ce au constat studiile Dv de-a lungul celor 12 ani?
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Parerea me e ca am mai multe sanse sa imi rup degetul cand scriu mesajul asta, decat sa pice Nibiru pe mine. Cine nu are griji isi face Smile)
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
In loc sa vina omu seara acasa sa stea linistit la tv sau chiar si degeaba sta si asteapta sa-i pice un soare in cap Laughing
Sa fim seriosi
  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Bine bine poate ca o sa vina sfarsitul lumiii si cativa o sa fie supravietuitorii Smile) dar de ce trebuie sa ne batem capu cu asta? cand citestii informatii aberante ca in 2020 o sa cada un dinozaur din cer si o sa ne manance involuntar te gandesti ca daca o sa fii tu ala ? te afecteaza pe termen scurt sau lung Smile . Eu prefer sa imi traiesc viata si sa acumulez momentan informatii vitale pentru mine .persoane apropriate. etc.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

"The End" in 2012?
Da 1%
Nu 75%
Ceva va fi, dar nu sfarsitul! 22%
61 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR