Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • rapiduletul

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Banuiesc ca in Bucuresti cel putin, se fura la pompa, la benzinariile cu vad. Eu alimentez numai de la o anumita societate (nu dau nume, e recent castigatoare a unei privatizari dubioase) la pompele careia cred ca suntem furati. Altfel nu-mi explic de ce, atunci cand se aprinde becul la bord, la pompele lor din Bucuresti imi intra peste 40 de litri (intre 43 si 48 !!!), iar la pompele din Pitesti ale aceleiasi societati (iesirea din autostrada) au intrat 38 de litri. Imi impartasiti banuiala ? Daca ati fost in situatii similare, va rog detaliati.
Skip ads

  • beatmaker

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Eu, nu stiu daca am patit o, dar acum 1 luna intru in benzinarie, acceasi societate la care te referi si tu si un logan taxi era oprit intre 2 pompe, nervos ma dau jos la el...cand il vad asa nesimtit .....sa ma iau de el. Omu imi zice foarte frumos sa ma duc la alta pompa pt ca el a vrut sa faca plinu si pompa ii arata 63 de litri iar el are rezervorul de 50 Shocked
Ce sa mai cred.....
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
si eu am patit-o ,dar altfel...am bagat 11L si am mers 70km Shocked ...cand in mod normal fac 110-115km ...am fost nevoit sa bag, stiind totusi ca firma respectiva are benzina proasta si ca mai fura la pompe...nu pot sa cred ca era benzina atat de proasta incat sa-mi consume 15%...tot de la aceiasi societate am bagat o perioada de cca 2 luni acum vreo 2 ani...fosta firma la care am lucrat avand contract cu ei...dar ne-am plans patronului ca crescuse vertiginos consumul la masini si nu se justifica...ajunsesem sa consum cu un tico 7-8%, si bagam in rezervor 34L Smile de zicea patronu' ca furam benzina Laughing
  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Mah si eu ma speriasem ...
Am crezut ca mananca masina mea 15-16% Shocked
Cred ca aveti dreptate ...
Tre sa depistam unde sunt din astea pe naspa ... sau ma rog unde vi se pare ca este un consum normal ... si sa bagam si noi de acolo. Sa nu se supere unii ca ii dam in gat Wink Desi ar merita , poate asa or sa se invete sa nu mai fure la pompa si nici sa nu mai bage substante aiurea cum ar fi apa ... sau eu stiu ce copusi mai ieftini decat benzina, dar care scad calitatea carburantului, implicit stricand si masina. Evil or Very Mad
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu zic sa raspundeti la intrebarea "de unde au benzinarii bani" si restul vine de la sine... Twisted Evil
  • remusnrs

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Uite ca tot o sa vina vara - de retinut - vara, dupa o zi torida, benzina se dilata in rezervoarele lor.
Drept care ca nu ti-o furi, pui benzina dimineata, pe racoare Wink
Asta e valabil cred ca pt. orice benzinarie deci sunt un pif offtopic Razz
  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
rapiduletul a scris:Banuiesc ca in Bucuresti cel putin, se fura la pompa, la benzinariile cu vad. Eu alimentez numai de la o anumita societate (nu dau nume, e recent castigatoare a unei privatizari dubioase) la pompele careia cred ca suntem furati. Altfel nu-mi explic de ce, atunci cand se aprinde becul la bord, la pompele lor din Bucuresti imi intra peste 40 de litri (intre 43 si 48 !!!), iar la pompele din Pitesti ale aceleiasi societati (iesirea din autostrada) au intrat 38 de litri. Imi impartasiti banuiala ? Daca ati fost in situatii similare, va rog detaliati.


cred ca ar fi bine sa da-ti si nume! este o problema foarte grava si ar trebui facut ceva in sensul asta...
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Va povestesc acum o intamplare petrecuta vineri la o statie de benzina a unei societati a carui nume e din trei litere si cum zicea cineva castigatoarea unei privatizari recente cu rasunet in toata europa.
Ajuns la pompa ma dau jos dim masina si baiatul de la pompa ma intreba ce benzina si de cati bani; ii raspund si plec spre caserie. Ajuns la caserie platesc dupa ce alimentarea cu benzina sa efectuat, iau bonul si ma reintorc la masina. Ma urc in masina si plec. Ieri am observat ca sa aprins becul la benzina si intru in alta benzinarie sa alimentez; acolo surpriza , lipsa busonul la rezervorul de benzina. M-am reintors la benzinaria unde am alimentat vineri si intreb de buson; insa acolo am fost tratat in bascalie "ca sa vedeti ca n-am alimentat noi ca noi nu mai alimentam, ca nu-i posibil dar avem buson universal din plastic daca doriti". Le-am aratat bonul si le-am zis ca daca vor sa se uite pe inregistrarea video de pe camera de supraveghere sa se convinga; oricum eu mai am 2 martori care erau cu mine atunci.Acum nu stiu ce sa fac ; mi-am cumparat un buson de plastic din ala "universal" insa am ramas de paguba cu busonul original metalic de pe OPELul meu. Stie cineva daca gasesc buson metalic de OPEL si la ce preturi?
Skip ads

  • rapiduletul

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ok, hai sa incep eu. 1-OMV Gara de Nord 43 l ; 2-OMV Apaca 48 l ; 3-OMV Cosbuc 45 l . De apreciat ca la OMV Pitesti (iesire din A1) 38 l. La toate benzinariile am alimentat atunci cand s-a aprins becul galben la bord si am facut plinul "pana-n gura".
  • rapiduletul

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Poate ne spune si noua cel care a votat "nu" care este producatorul/brandul/statia aceea minune care nu baga mana-n buzunarul clientului.
  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
rapiduletul a scris:Poate ne spune si noua cel care a votat "nu" care este producatorul/brandul/statia aceea minune care nu baga mana-n buzunarul clientului.


Shocked sunt ochi si urechi !!!

eu sunt client Mol (fost Shell) de 5 ani si nu am observat diferente. mentionez faptul ca de 2 ani merg de la plin la plin.
care firma era vizata? cu numele din trei litere?
  • Johnny Bravo

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2004

  • Mesaj Privat
OMV
Skip ads

  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
ceea ce vorbiti voi aici ma uimeste..... Shocked

nici prin gand nu mi-a trecut sa verific lucrul asta......
si eu bag motorina doar de la OMV si MOL

acum imi amintesc, ca acum cativa ani, au aratat pe la TV pe unii care masurau cantitatea de benzina data de pompa (probabil in urma unor sesizari).

nu credeti ca ar fi cazul sa facem niste reclamatii pe la OPC, daca sunteti siguri???
treaba nasoala cu OPC-ul este ca nu sunt asa de prompti.... eu am apelat la ei si mi-au raspuns cam dupa o luna....
  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
virgil a scris:nu credeti ca ar fi cazul sa facem niste reclamatii pe la OPC, daca sunteti siguri???
treaba nasoala cu OPC-ul este ca nu sunt asa de prompti.... eu am apelat la ei si mi-au raspuns cam dupa o luna....


despre asta ziceam si eu!

mi se pare normal sa primesti raspunsul dupa o luna. nu crezi ca aveau nevoie de timp sa verifice reclamatia ta? si oricum nu esti singurul care reclama ceva!!!! scuze de off topic.
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
cel mai usor se verifica acest lucru cu un bidon verificat in prealabil si marcat -gradat- ca continutul sa fie fix si dupa aceeamers la peco si pus benzina in el. daca sa zicem se pun 5 litri dupa ce arata pompa si in bidon sunt mai putini atunci se numeste ca fura... la fiecare test trebuie luat bon neaparat. Ma voi interesa unde se depun plangerile la OMV/Petrom si va spun nu de alta dar sa facem o treaba organizata. si btw nu fura compania ci omul care lucreaza acolo.
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Poate ne spune si noua cel care a votat "nu" care este producatorul/brandul/statia aceea minune care nu baga mana-n buzunarul clientului..


Eu sunt ala si am raspuns, zic eu, corect la intrebare. Desi variantele de raspuns "nu" si "nu mi-am dat seama" (citez din memorie) mi se par cam asemanatoare, motiv pentru care am eliminat-o pe ultima, care suna cam ciudat.
Nu am nimic cu nimeni, eu alimentez de la Petrom si nu am avut probleme. Stiu insa ca s-au verificat metrologic toate statiile din judet (e drept ca nu ieri-alaltaieri) si au fost OK. Iar calitatea nu depinde intotdeauna de comerciant - daca benzina e proasta nu pot spune ca m-au furat la statie.
Si ca sa fiu Gica Contra pana la capat vreau sa mai fac cateva mentiuni:
- rezervorul de carburant nu este un instrument metrologic
- sonda din rezervor nu este nici ea un instrument metrologic
- volumul de carburant dintr-un rezervor "plin" nu este intotdeauna egal cu capacitatea acestuia (intrebati-i pe traficantii din timpul embargoului)
- capacitatea reala a rezervorului este intotdeauna mai mare decat in cartea tehnica
- benzina nu se amesteca cu apa (intr-adevara, sunt insa alte substante care o fac), apa decantandu-se pe fundul rezervorului de la statie iar sorbul fiind situat deasupra ei
- calitatea carburantului nu compenseaza filtrele neschimbate la timp si nici circulatul "pe rezerva"
- calitatea carburantului nu variaza prea mult de la un brand la altul, majoritatea aprovizionandu-se de la aceleasi rafinarii. Restul sunt pareri subiective, autosugestie etc. Mitul benzinei de import este cam rasuflat.
- busonul furat si benzina nepusa in rezervor sunt tepe irelevante, care tin de persoana tepuitorului si a tepuitului. Daca cineva se ofera sa imi puna benzina, ma uit cat a pus si ii dau banii in mana. In nici un caz nu parasesc masina pentru a ma deplasa la casa. Si poate sunt paranoic, dar inainte sa platesc incui masina, pentru ca nu stiu cine alimenteaza langa mine.

Prin urmare eu ma simt furat doar de preturile la combustibili, mai exact de taxele care le includ. Indiferent ca e vorba de accize (definite in literatura de specialitate ca taxe de consumatie, impuse la produsele considerate de lux sau al caror consum trebuie limitat), de taxe de drum (vezi starea lor) sau orice alt zbir pus pe spatele romanilor pentru "alinierea preturilor cu Europa". De parca ar fi o crima sa importam titei si sa exportam benzina... Uite ca o iau din nou pe aratura...
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@kapix de acord cu tine dar eu am avut neplacerea una de a ramane fara benzina la inceputurile soferiei mele... si a doua de a ma duce la "peco" cu o sticla de 2L si cand am pus in ea cu palnie atentie au intrat 2,63L si la momentul respectiv nu am dat atentie dar m-am chinuit sa inteleg cum au putut intra 2,6 intro sticla de max 2.3 fara sa dau nimic pe jos.... Asta fiind demult ma gandesc ca acum nu se mai intampla chiar asa dar fac pariu ca daca te duci la pompa si pui dupa ce arata pompa 1litru nu vei avea un litru ci max 900 ml ceea ce este tot furaciune.... ca la 10 litri unu e lipsa.....

Off: btw stiati ca la petrom este obligatia angajatilor sa puna combustibil in masina daca tu nu ai chef sa te murdaresti.... atentie ESTE OBLIGAT!!!
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Eu nu contest nimic, spun doar ca toate pompele din judetul Arad au fost verificate metrologic cu cativa ani in urma si nu s-au constatat nereguli. Mai mult, eu imi calculez tot timpul consumul pe ultimele doua-trei mii de km, si nu am avut cifre alarmante.
Daca ceea ce spui este adevarat, nu ezita sa suni la OPC pentru asta.
Mi se pare exagerata insa prejudecata de a fi mereu furat la pompa, prejudecata care reiese in special din raspunsurile "nu am sesizat", care pana in momentul in care scriu sunt majoritare. Eu vad in spatele acestuia un DA hotarat, interpretandu-l ca un fel de "SIGUR CA M-AU FURAT, DAR INCA NU MI-AM DAT SEAMA". Sa fim seriosi si sa recunoastem ca nu intotdeauna suntem furati, ci adesea preturile exagerate ale combustibililor rascolesc sentimente de care nici nu stim ca suntem capabili.


Ultima modificare facuta de kapix la Joi 30 Mar, 2006 2:55 pm
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
kapix a scris:.... busonul furat si benzina nepusa in rezervor sunt tepe irelevante, care tin de persoana tepuitorului si a tepuitului. Daca cineva se ofera sa imi puna benzina, ma uit cat a pus si ii dau banii in mana. In nici un caz nu parasesc masina pentru a ma deplasa la casa. Si poate sunt paranoic, dar inainte sa platesc incui masina, pentru ca nu stiu cine alimenteaza langa mine. ...

deoarece ma simt vizat in ceea ce ai spus mai sus ,"kapix", cum bine zicea si "foca" - "la petrom este obligatia angajatilor sa puna combustibil in masina daca tu nu ai chef sa te murdaresti.... atentie ESTE OBLIGAT!!!" in plus in nomenclatorul de functii din Romania exista meseria de pompagiu si care primeste un spor de toxicitate la salar tocmai ca inhaleaza vapori de benzina .Asa ca daca omul pentru asta e platit , de ce sa-i iau painea de la gura. Iar treaba cu incuiatul masini , da o inchid daca sunt singur, dar atunci mai aveam cu mine 2 persoane - trebuia sa-i inchid in masina?
N-am inteles bine ce-ai vrut sa spui cu "tepe irelevante, care tin de persoana tepuitorului si a tepuitului", tinand cont de faptul ca cel de la pompa nu-ti poate da chitatnta(bon) si oricum trebuie sa mergi la casa sa platesti ( sau in Arad e altfel) si in plus e inregistrat pe bon cantitatea , tipul de combustibil si suma de plata.Recunosc greseala mea a fost ca nu l-am verificat daca mi-a inchis busonul - motiv pentru care am si postat aici povestea sa nu patesca si altii la fel.
  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Si ziceti voi ca intr-un rezervor de 40 l intra 47 l ????? Shocked Shocked
Si cu inca ceva(1-2 l) combustibil in rezervor.
La OMV Giurgiului ( cel dinspre Gara Progresu).
Da ma rog .. alta data au intrat numai 45 .... cred ca depinde si de cum apesi pe tragaci Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Ati fost furati la benzinarii ?
Da 46%
Nu 5%
Nu am sesizat 47%
256 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR