Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,549
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Urmeaza sa avem un bebe in luna noiembrie. As vrea niste pareri-sfaturi privind recoltarea de celule stem. Cel mai probabil, contractul o sa se incheie cu Cord Blood Center. (banca mama este in Slovacia, dar are o sucursala si la Cluj)
http://www.cordcenter.ro/home_ro.html
Ce ma intereseaza: probabilitatea utilizarii in siguranta a celulelor prelevate, daca ati auzit despre eventuale probleme ale bancii de depozitare(seriozitate), eventuale cazuri tratate cu celule stem, cand e de preferat sa ii contactam...tot ceea ce considerati ca e util, in afara de ceea ce e deja postat pe site.
Ce vreau sa mentionez: pe site, la intrebari frecvente, scriu ca taxa de depozitare se achita dupa trecerea anului calendaristic iar din capitolul "tarife " reiese invers...ca platesti pentru anul care urmeaza....mi se pare ca dau informatii care se bat cap in cap.
Skip ads

  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Citeste comentariile la acest articol, mai exact cel publicat de flori cj.
http://stirileprotv.ro/excl...-celule-stem.html

Toate cele bune, sa va traiasca bebelul si sa fie sanatos!
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,083
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Salut.
Eu am facut contract cu ei acum 2 ani si am cam luat teapa.
Detaliez:
- am luat legatura cu cei de la Cluj, le-am spus data estimata a nasterii si faptul ca nasterea se va efectua prin cezariana.
- mi-au trimis prin curier un colet cu kitul de recoltare, mi-au dat un nr. de telefon al persoanei de legatura din Bucuresti si cam atat.
- duminica, pe la 2 dimineata se rupe apa, aveam geanta pregatita, eram la al doilea copil - emotii mai putine, doctorita de la prima nastere ne astepta, totul era in regula.
- pe la 5 dimineata toata lumea era pregatita de operatie, kitul de recoltare era la frigider insa doctorita nu mai recoltase celule stem niciodata (2007) asa ca am pus mana pe telefon si ce sa vezi..., nu raspunde nimeni.
- pe la 6, cu greu, a raspuns un tip, rupt in doua, care a spus ca instructiunile de recoltare sunt scrise pe o hartie din colet, totul e simplu si ca el o sa vina mai tarziu sa ia coletul de la spital.
- cu toate ca am tipat la el sa-si miste fundul mai repede la spital, tipul a aparut pe la 9 cand actiunea se terminase; prost.
- datorita complexitatii cezarienei, doctorita nu a putut acorda foarte multa atentie recoltarii, in acel kit sunt niste substante anticoagulante care trebuiesc amestecate intr-un recipient, o seringa pt. extractia celulelor, totul trebuie pus la frigider. Substantele s-au amestecat aiurea, totul a fost un esec.
- culmea e ca tipul care a venit dupa colet, este doctor si imbecilul ar fi trebuit sa-si dea seama de dificultatea operatiei si sa fi venit la timp, chiar sa participe la operatie.
- in cele din urma, cei de la banca din Slovacia ne-au spus ca s-a recoltat o cantitate foarte mica de celule si ca lasa la latitudinea noastra daca dorim sa pastram celulele sau nu.
- pana la urma le-am pastrat ca banii de kit si de transport deja ii dadusem.
- legat de preturi, taxele pt. kit si transport au fost destul de mari, in schimb ceea de pastrare e cam 100 lei/ an si se achita dupa primul an intr-adevar.
- daca te hotarasti sa faci recoltarea asigura-te ca un reprezentant al Cord Blood Center participa la operatie ca sa nu patesti ca mine.
Nastere usoara.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,549
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc mult, in special lui iulian1971 pt efortul de a scrie mai mult de o juma de pagina. Am mai rasfoit si alte forumuri..si in general sunt cam reticent...inca nu am suficiente date ca sa imi formez o opinie...asa ca.. mai astept alte pareri.
Skip ads

  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
eu am recoltat acum 2 luni.
tot pt cluj.
nu mi-au cerut nici un ban inainte,doctorul cu care urma sa nasca sotia mea mai recoltase,deci nu era o problema.
pana nu mi-au facut analizele la sange nu mi-au cerut nici un ban.
acum 1 sapt mi-au dat rezultatul ca e ok si mi-au trimis 3 facturi asa am optat in 3 rate a cate 1090 ron.
eu sunt multumit.
deci nu vad dc nu ai recolta si tu.
bafta
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
In luna Mai a acestui an, am primit in familia noastra un nou membru, fiul meu. Inainte de nastere, ne-am gandit si ne-am interesat de recoltarea celulelor stem. Pana la urma nu am mai facut nimic, din cauza ca, probabilitatea ca un copil sa poata beneficia mai tarziu de proprile celule stem, este de 1 la 600. In cazul familiei copilului (frate, sora, parinti), probabilitatea este de 1 la 4. Pe langa toate astea, ni s-a spus, ca daca intr-un anumit interval de timp (4-6 ani), nu avem nevoie de acele celule stem, acestea vor fi folosite pt alti oameni.
  • xflo

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Eu o sa am un bebe in octombrie. Tot cu Cord Blood Center am luat legatura, am semnat deocamdata contractul.

Ce scrie la mine in contract:
- daca medicul nu efectueaza prelevarea (din orice motiv), daca sangele prelevat nu corespunde (infectii, numar prea mic de celule stem, deteriorare in timpul transportului, etc), atunci NU platesc nimic
- principalul beneficiar al transplantului e copilul, nu rudele. Acesta poate fi folosit pentru rude DOAR in cazuri exceptionale.

Ce nu scrie, dar mi-a spus cineva si m-a ingrijorat: singura tara in care legea permite operatiile de grefa cu celule stem (adica operatiile in care folosesti celulele astea recoltate) este China.
WTF ? adica le recoltezi si le tii cam degeaba, ca daca vreo data ai nevoie, tre' sa duci copilul in China sa-l operezi ?

E vreun doctor pe-aici care sa ne lamureasca ?

Oricum, si daca e asa, eu tot o sa incerc sa recoltez celule stem. Mi se pare ca sunt un fel de "asigurare Casco" si-si merita toti banii, chiar daca are niste conditii foarte speciale de folosire.
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
e foarte ok, e o masura de precautie si e de sperat sa nu fie niciodata nevoie de ele (de celule)

Treaba se face cam in felul urmator:
1-contract cu firma care asigura logistica si care subcontracteaza cu clinica unde se vor si stoca la congelator celulele;
2-dupa semnare contract NU se plateste nimic, primesti kitul (o cutie sigilata de carton continand tot ce este necesar, de la recipienti ermetici pana la seringi si fase)
3-in prealabil vorbesti cu medicul care va asista la nastere, daca stie care e treaba cu acest kit de recoltare, etc (la noi nu a fost nici o problema, la ELIAS era deja o practica bine stiuta)
4-la nastere medicul foloseste kitul si recolteaza celulele, dupa care pune recipientul ermetic in frigider; intre timp, in ziua nasterii, este anuntat un nene care vine cu o masina si preia cutia cu o ladita frigorifica (eu am vazut si in zilele precedente nasterii noastre, venea acelasi tip, chiar si de 2 ori pe zi)
5-celulele recoltate sunt trimise lao clinica in Cehia pentru verificare: se testeaza daca totul e ok, daca e cantitate suficienta si pentru ce varsta maxima, daca lotul recoltat e integru si nu a fost alterat, etc etc
6-in circa 2-3 saptamani primesti raspunsul oficial, pentru care clinica din Cehia RASPUNDE penal, prin contract. Daca raspunsul e pozitiv, te duci si platesti suma aferenta contractului + primul an (e o taxa anuala care nu mai tin minte cat este, eu stiu ca trebuia sa platim cca 850 Euro cu totul daca ajungeam sa semnam contractul)
7-daca ai nevoie de kit, apelezi la astia de au precontractat sau direct la clinica din cehia

Obs: - noi am vb cu o firma care precontracta cu astia din cehia, nu mai imi aduc aminte cum se chema daca e nevoie neaparat o sa caut
- zic ca ar fi trebuit sa platim, si nu am mai facut nimic, pentru ca...la noi medicul a uitat de kit, desi era acolo in salon cu viitoarea mamica...iar eu am ramas afara de blocul operator...s-a facut pe fuga totul, ma rog, e si vina mea si a medicului...dar asta e alta treaba...

per ansamblu...cred ca e bine sa ai asa ceva si sa nu fie nevoie niciodata de celulele astea...
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,549
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Revenire...as vrea sa schim un pic scopul initial al acestui topic. Cu celulele stem cred ca o sa o las balta. Mi se pare o modalitate prea exclusivista ca sa aiba un viitor in aceasta formula. Daca pe viitor o sa se dezvolte, cred ca or sa apara tehnici de recoltare pe scara mai larga si nu numai din coronul ombilical. In stadiul actual nu cred ca o sa progreseze prea mult, deoarece este prea restrans 'publicul tinta' . Pe viitor..om mai vedea.
Acum ma gandesc ca am mult mai multe necunoscute in ceea ce va urma.
Totul o sa se schimbe in viata noastra, si nu numai. Dupa cum spuneam...mai sunt o multime de necunoscute, despre care as vrea sa aflu pareri, sfaturi...indiferent daca sunt bune sau rele. Asa ca, taticilor, care deja sunteti, nu va sfiiti in a le oferi...orice informatie, link ce are legatura cu venirea pe lume al unui nou membru al familiei, sunt bine venite.
Ca sa concretizez putin, astept info..sfaturi despre nume..ce trebuie sa avem pregatit pt nastere, pentru botez..in ce ordine treba achizitionat mobilierul de bebe (toate o data nu cred ca are rost sa le iau-patut, carucior, scaun de hranit etc).
In principiu, numele va fi Nicoleta si apoi Daria sau Teodora. Nicoleta va fi al doilea nume...dar mi-ar prinde bine si alte variante cu Nicoleta in coada.
Va astept cu sfaturi, pareri...link-uri cu tot ceea ce are legatura cu bebe.
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
In primul rand, nu are rost sa cumperi totul de acum, mai cu seama ca nici nu-ti va folosi imediat, scaun ptr hranit.
Noi am procedat in felul urmator: ne-am apucat sa zugravim si sa redecoram, camera in care urma sa stea bebe, si am sfarsit prin a zugravi tot apartamentul.
Am cumparat patutul, si salteluta, pampers, ptr ca la maternitate probabil o sa-ti dea cu portia, asa ca e bine sa ai ptr completare, biberoane ptr ceai, hainutele ptr scos copilul din maternitate si schimburi, scutece, daca il veti tine infasat, o cadita care sa fie numai a ei ptr baita, sapun special ptr copilasi, se gaseste la farmacie, termometru de baie, nu-mi mai vine in minte acum nimic , dar o sa iau informatii de la sotie si mai postez aici.
Ptr botez e devreme sa va ganditi, mai e timp.
Uite si un link, cu siguranta veti gasi informatii interesante si utile: http://www.parinti.com/modules.php?name=Forums
Nastere usoara doamnei!

PS: Sa faceti ecografii si inainte de nastere, sa vedeti cum sta treaba, noi era sa avem prb, noroc cu ecografia, s-a recomandat apoi nasterea prin cezariana.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,549
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Am facut 4d prin luna 5...si periodic eco normale, dupa cum a recomandat medicul. Deocamdata suntem in grafic cu toate. Multam de info.

  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
noi am primit si un cd cu poze + filmuletz de la ecografia 4d

Apoi sa va mai pregatiti din timp un sterilizator pentru biberoane, unul pt cuptorul cu microunde e excelent; cred ca si o pompa de san ar fi bine sa aveti pregatita, sunt destule doamne care nu se descurca in primele saptamani chiar luni fara; se sterilizeaza si ea dupa fiecare utilizare tot in sterilizatorul respectiv;
Apoi, nu am retinut cand se asteapta bebele, dar mai ales pe perioada iernii e bine sa aveti in camera bebelusului un vaporizator pentru mentinerea unei umiditati adecvate (e aiurea cu prosoape ude pe calorifer); neaparat vaporizatorul sa fie programabil electronic si cu vapori RECI. din experienta am vazut ca are efecte benefice si NU are nici un efect negativ, inclusiv asupra camerei.
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,549
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Si noua ne-a dat cd... Smile la sterilizator nu ma gandisem..restul erau in plan mental...dar nu cred ca le puteam aduna intr-o lista...de acum...copy si paste in word . Bebe vine in jur de 15 noimebtri + sau -...ca de...fetele se lasa asteptate. Smile) Multam mult. Aloo...ceilalti tatici..ceva noutati?
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
indy a scris:Apoi sa va mai pregatiti din timp un sterilizator pentru biberoane, unul pt cuptorul cu microunde e excelent; cred ca si o pompa de san ar fi bine sa aveti pregatita, sunt destule doamne care nu se descurca in primele saptamani chiar luni fara; se sterilizeaza si ea dupa fiecare utilizare tot in sterilizatorul respectiv

Sterilizatorul pentru cuptorul cu microunde are dezavantajul ca nu primeste decat biberoane mici. Dupa 4-5 luni vei descoperi ca masa copilului presupune mai mult de 125 ml de lapte si ca nu mai au loc biberoanele in sterilizatorul de cuptor. Cel electric primeste si biberoane de 250 ml, dar este sensibil mai scump.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu inteleg operatiile astea complicate de recoltare la venirea pe lumea unor copii in principiu nomali si sanatosi... Rolling Eyes
Eu am doi copii si nu a trebuit sa semnez nici un fel de contract cu nimeni, nu mi s-a propus, nici nu am auzint in viata mea de astfel de posibilitati (in afara de TV)... Confused
Nu o fi cumva vreo "teapa" ca si aia de se lasa congelati, sperand ca stiinta sa-i poata readuce la viata in cateva secole Question
850E dati "prin contract semnat" la o clinica "necunoscuta" din Cehia (tara dealtfel extraordinar de "avansata" din PDV medical, se calca premiile Nobel pe bombeuri in holurile clinicilor...) NO THANKS, nu am cazut in cap (opinie strict personala...)
Si... daca ai nevoie si "nu tine" ce faci, mortu' ii da in judecata in limba ceha ? In domeniul medical nu exista "obligatie de rezultat" ci doar de "mijloace puse la dispozitie", iti dau aia niste sange congelat si nu ai practic nici un recurs...
Cat despre "minunile tehnicii" de tot felul... creste copiii normal, cu o igiena riguroasa dar fara excese si... fara "robotei", ei mai au nevoie si de anticorpi...
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,549
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pai 'trend-ul' asta a aparut numa de vreo 1-2 ani la noi...cati ani au copii tai ? (Sa-ti traiasca!) E un nou gheseft politic-financiar. In Ro iti iau banii pt asta, in timp ce in una din tarile scandinave (poate or mai fi si alte tari) se recolteaza gratuit, cu acordul tau, pt o banca de celule la dispozitia tuturor. Pe de alta parte in UE, deocamdata operatiile de genul asta sunt in afara legii...tre' sa mergi la chinezi. Chiar si la chinezi se trateaza o gama redusa de afectiuni (leucemia si inca 2-3)...ceea ce se aude la stiri periodic este un fel de SF, despre ceea ce se asteapta de la tehnica asta...dar cand, nu poate spune nimeni. Celule stem se recolteaza si de la adulti, dar e mai complicat, am inteles. Chiar si cele de la nou-nascuti nu sunt suficiente decat pt un corp de max 70 kg(parca). Deocamdata sunt in stand by, cu mai mult accent pe NU.
Alte idei, sfaturi despre shoping list? Sterilizatorul pt cuptorul cu microunde...poate fi cumva nociv pt bebel? Nivestu e cam susceptibila, eu as inclina spre varianta asta pt ca e si mai ieftin, si mai mic, deci nu o sa ocupe prea mult spatiu. Smile
Mi-am extras de pe doua forumuri cu mamici si copii vreo 5 megaliste. Acum treba sa le sintetizez si eventual o sa mai cer pareri pe aici. Smile
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Fetitele au 8 1/2 si 6 1/2, sunt frumoase si destepte de... parca nu ar fi ale mele si... mai mananca cate o prejitura si dupa ce au pus mana pe pisica Wink
Parerea mea e sa fii cat mai "normal", fara a incerca sa aseptizezi totul 100% (atentie, totusi...), ceea ce este mai important este un climat familial/afectiv echilibrat si sa gasesti in fiecare zi un timp consacrat EXCLUSIV lor.
In plus, o macare echilibrata fara "obsesii de taliban naturist", o curte in care sa se poata juca fara sa riste sa le apara poza seara la TV, ce sa spun mai mult?
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,549
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Am niste prieteni a caror fetita obisnuia sa pape nisip. Ea era foarte ingrijorata..el..."Las-o dom'le sa ia cativa microbi, cum vrei sa isi faca anticorpii?"..si dupa 5-10 min.."Gata pe ziua de azi, ti-ai luat vaccinul."
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Sa nu uitam ca multi dintre noi, in copilarie, mancam fructele direct din pom, beam apa de la fantana sau de la cishmea (de unde apa plata, imbuteliata de la robinet? Mr. Green ), bateam mingea si apoi mai luam un corn, o fructa, etc. si iata ca am ajuns la maturitate, vorbim despre copiii nostri, sau chiar despre nepoti si suntem sanatosi cu totii, multumim lui Dumnezeu.
Consider ca acest climat de incubator, ce vrem (vor) unii dintre noi, sa-l creem (creeze) in jurul copiilor, este mai nesanatos. Pai de unde anticorpi, de unde rezistenta a organismului?
Acum sa nu se inteleaga ca regulile de igiena sa nu fie deloc respectate, dar nici sa-i luam din mana marull ce l-a rupt din pom. Sa-l invatam macar sa-l stearga de praf
Despre ceea ce doresti sa afli livcro, voi reveni cu amanunte, numai, mai lasa-mi un mic ragaz sa-mi mai aduc aminte Embarassed cum am procedat cu ai mei. Hmm, parca a fost ieri si totusi cat timp a trecut...
  • xflo

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Gizas, ce-ati deviat.
1. Si io astept bebe, si nu mi se pare ok sa pun poze de la echo aicea.
2. Celulele astea stem nu-s un "trend", si nimeni nu-ti "ia banii" cu ele. Daca le vezi rostu, scoti banu, daca nu, NU. Nimeni nu e obligat. Care e rostul lor, nu cred ca are rost sa incerc sa explic, ca nu-s medic. Eu unul consider ca-s un fel de asigurare Casco pentru copil, si consider ca MERITA sa dau banii pe chestia asta, asa ca ii dau.
3. Cand eram noi copii, mincam fructele din pom si ne juleam si n-aveam nimic. Si mincam mincare cu mina, si nu ne spalam cu zilele, si ce bine era.
Ceea ce nu stim noi, este care era rata MOrtalitatii Infantile in vremurile alea. Nu stim pentur ca nici macar statistici nu erau in vremea aia, ca multi copii se nasteau si mureau in casa omului, nici nu ajungeau la spital. Dar atunci facea lumea cate 4-5-6 copii, nu prea conta daca mureau 1-2. Si mureau. Chestia asta de ce nu o zicem, cand zicem ca mincam fructele direct din pom?
Si apropo, stie careva, prin anii 60-70, la sat, care era speranta medie de viata ? 70-80 de ani ca acuma ? Si sa nu-mi ziceti ca stiti un mos batran de 90 de ani, ca ala-i exceptia. Am zis "medie". Cati oameni au murit la 40-50-60 de ani, de boli care acuma in 2009 is tratabile sau operabile ? Acuma voi cat sperati sa traiti ?

P.S. si nici macar nu-s doctor Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR