Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • sylva90

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
salut...am un opel astra 1.7 dti an 2001 si de cand am luat`o de aprope 9 luni imi trage dreapta ...dar trage mult daca iau mana dupa volan se duce imediat in dreapta....am amanat mereu sa o fac ,dar acu cred ca a venit momentul sa o fac...am cautat pe site despre aceasta problema si am gasit mai multe solutii...am scris aici pt ca as dorii sa stiu sigur sigur ce are ,ca ma gandesc ca in felul asta poate economisesc niste banii ,in sensul ca cineva mia zis ca sa ma duc pentru constatare si mio face ,iar constatarea asta costa ceva ...cunoscutii mi`au zis ca nu sunt echilibrate rotile (nu le`am echilibrat nicioadata intradevar),alttii mi`au spus ca a fost lovita (la mine nu a fost ) si sa stiti ca atunci cand am luat masina am luato cu cineva care chiar are ochii daca a fost lovita sau nu.
va rog spuneti`mi si mie unde sa ma duc
multumesc
Skip ads

  • conek_tt

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Intai dute fati o echilibrare si o presiune calumea la roti si dupa aia poti sa te mai interesezi Wink
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Daca a fost lovita tare si a strambat amotizorul iar trage , e si asta o idee nu spun ca sigur e asa dar merita sa te uiti bine bine . Si are dreptate colegul cu echilibratul si presiunea . Cu respect !
  • marian2oo6

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2004 1.7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Echilibratul e una iar unghiul de fuga e alta.Daca nu sunt rotile echilibrate bat la rulare,viteza mai mica sau mai mare.Important este unghiul de fuga si geometria,iar aici cind te duci sa le faci trebuie neaparat sa ai macar pe fiecare axa cauciucuri de acelasi fel si sa nu ai jocuri la directie...Pret cca 50 ron.
Skip ads

  • sylva90

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
da multumesc...zilele astea am sa ma duc sa fac o echilibrare de roti...
iar unghuil de fuga costa mult ?ca la facut un prieten la ford si la costat in jur de 100 de euro .
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
reglarea geometriei include si reglarea unghiului de fuga.
  • coldbreath11

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1998 X16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2007

  • Mesaj Privat
sylva90 a scris:...iar unghuil de fuga costa mult ?ca la facut un prieten la ford si la costat in jur de 100 de euro .


Nu costa mult. E maxim 100 ron. Daca vrei iti recomand eu un loc. Dar inainte de asta fa echilibrarea, regelaza presiunea in roti si verifica uzura cauciucurilor sa fie identica.
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
o alta solutie mult mai ieftina e sa muti rotile fata pe spate si invers, dar pe diagonala. Atunci vezi daca trage mai trage in vreo directie. E posibil sa traga si daca ai o janta stramba sau un cauciuc tocit neuniform.
  • sylva90

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
in legatura cu sugestia ta bazare...pe spate dreapta am o jeanta stramba rau ,ma gandesc ca daca le schimb cum zici tu o sa fie mai rau :-s
unde ziceti ca pot face unghiul de fuga ieftin si bun ?
adica taote astea unde imi recomandati cei care sunteti de prin apropiere prahovama refer
multumesc tuturol celor care miau dat sugestii!
  • Cristy_13

  • Mesaje scrise: 763
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Intra si tu pe ,,Intalniri Club Opel Prahova (Ploiesti)" si sigur colegii te vor ajuta.
La Buzau geometria costa cam 50-70 lei. Bafta.
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
sylva90 a scris:in legatura cu sugestia ta bazare...pe spate dreapta am o jeanta stramba rau ,ma gandesc ca daca le schimb cum zici tu o sa fie mai rau :-s
unde ziceti ca pot face unghiul de fuga ieftin si bun ?
adica taote astea unde imi recomandati cei care sunteti de prin apropiere prahovama refer
multumesc tuturol celor care miau dat sugestii!


la Eka Trust pe Cantacuzino (fosta 23 August) poti sa-ti echilibrezi rotile si apoi daca e nevoie sa faci si unghiurile. pretul nu-l mai stiu, dar nu cred ca e asa mult.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR