Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • Daxy

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Va rog pe cine a scos blocul comutator lumini de la bordul vectra C, de sub aerisirea stanga, sa-mi spuna si mie cum a facut acest lucru ? Va multumesc..................... !
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Apasã pe butonul mare de lumini din mijloc, dupã care aºa apãsat invârte de el spre stânga. Dupã care trage spre tine ºi cu asta ai ºi terminat: mai rãmâne sã scoþi mufa din spate ºi gata.
  • Daxy

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
voi incerca, cu multa apreciere si sa auzim de bine !
  • Daxy

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Edwin, am apasat butonul, am rasucit spre stanga si nimic, nu am reusit . Cand rasucesc spre stanga face vreun clic ? Nici nu se roteste spre stanga.
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Daxy a scris:Edwin, am apasat butonul, am rasucit spre stanga si nimic, nu am reusit . Cand rasucesc spre stanga face vreun clic ? Nici nu se roteste spre stanga.

Daxy, mii de scuze, acum vãd cã am fãcut o greºealã. Trebuie invârtit spre dreapta. Bui putonul la poziþia O, apeºi, dupã care apãsat învârþi spre dreapta. Nu face click, doar tragi spre tine dupã ce ai învârtit ºi a ieºit. Incã odatã mii de scuze.
  • Daxy

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
multumesc, l-am scos, am scos si partea frontala, inca nu am ajuns la leduri, cred ca am probleme cu ledurile de sus per buton comutare, nu se aprind ! Nu am bloc lumini suplimentar pt verificare. Se pot verifica ledurile blocului in vreun fel ?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Daxy a scris:multumesc, l-am scos, am scos si partea frontala, inca nu am ajuns la leduri, cred ca am probleme cu ledurile de sus per buton comutare, nu se aprind ! Nu am bloc lumini suplimentar pt verificare. Se pot verifica ledurile blocului in vreun fel ?

Intreaba aici pe forum poate se gãseºte cineva din Bucureºti sã te ajute 2 min. cu blocul de lumini pentru o probã. Eu te-as ajuta cu plãcere dar sunt foarte departe. Sfatul meu: cautã un coleg din Bucureºti care te ajutã sã faci verificarea. Dacã se aprind ledurile la blocul lumini de probã insemnã cã al tãu are leduri arse. Atunci poþi merge mai departe "la sigur" sã le schimbi. Verificarea se poate face cu un aparat de mãsurã ºi control, dar deoarece nu sunt arse toate ledurile cred cã o sã ai un rezultat eronat. Numai bine.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Edwin a scris:Apasã pe butonul mare de lumini din mijloc, dupã care aºa apãsat invârte de el spre stânga. Dupã care trage spre tine ºi cu asta ai ºi terminat: mai rãmâne sã scoþi mufa din spate ºi gata.

Io-te de ce se apasa botonu' ala, bre CapellaCt! Noi asteptam sa intram in meniuri secrete.
Skip ads

  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@biela-manivela acolo imi fac pusculita Laughing sa nu mai razi ca nu-i nimic secret.
Trebuie sa ne prezentam la @Edwin cu 2
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Doar doua?
  • Daxy

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Edwin, daca esti dragut, imi poti spune cate fire dinspre bord intra in conectorul care se cupleaza la blocul de lumini ? concret, 11 sau 12 buc ?. La mine ies din bord 12 fire, iar inainte de intrarea in conector, unul mov se cupleaza la altul si spre conector pleaca 11 fire !, cu mult respect !
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Daxy a scris:Edwin, daca esti dragut, imi poti spune cate fire dinspre bord intra in conectorul care se cupleaza la blocul de lumini ? concret, 11 sau 12 buc ?. La mine ies din bord 12 fire, iar inainte de intrarea in conector, unul mov se cupleaza la altul si spre conector pleaca 11 fire !, cu mult respect !


Din pãcate nu ºtiu câte fire vin de la bord, toate sunt acoperite cu bandã izolatoare. Chiar la intrarea in blocul de lumini este o porþiune de cca. 1,5cm fãrã bandã. Acolo am încercat sã numãr firele: mie mi-a dat 10, dar nu sunt 100% sigur. Pot fi ºi 11, dar sigur nu am greºit cu douã numãrãtoarea deci nu sunt 12. Nu ai gãsit pe nimeni sã te ajute cu blocul de lumini pentru o probã? Nu umbla la fire pânã nu faci o probã cu un bloc de lumini funcþional 100%.
Skip ads

  • Daxy

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
o sa mai vad ce fac, multumesc mult Edwin !
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Daxy a scris:o sa mai vad ce fac, multumesc mult Edwin !

Cu multã plãcere. Dacã te mai pot ajuta cu ceva nu ezita sã mã contactezi. Numai bine.
  • msv_64

  • Mesaje scrise: 862
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Problema o cunosc foarte bine.Eu am vectra c 2005.Am 11 fire la bloc.Am pus bloc de lumini cu buton de proiectoare model 2003 si am avut aceeasi problema.Nu se aprindeau ledurile care arata pozitia butonului.De ce?Pentru ca vectra 2003 mai are un fir(12 fire) un plus pe pinul 1 care aprinde aceste leduri.La vectra 2005 s-au modificat putin circuitele.Daca ai schimbat blocul de lumini sigur asta e problema.Daca nu verifica ledurile,e posibil sa fie unu ars.
  • Daxy

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
msv_64, nu am fost primul proprietar al masinii, iar cand am desfacut blocul de lumini din cauza ledurilur comutatorului, ce am constatat : din bord ies 12 fire si inainte de intrarea in conector un fir din cele dinspre bord se cupleaza la un altul, iar in conector ajung 11 fire, dar eu nu am gasit capul firului 12. Ledurile le-am verificat si functioneaza. Cum ma inveti sa procedez ?
  • Daxy

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
completare : modelul masinii este 2003 !
  • msv_64

  • Mesaje scrise: 862
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Pai daca zici ca sunt 2 fire legate in acelasi pin eu zic sa vezi care este plusul care ar trebui sa aprinda ledurile si sa il legi la pinul corespunzator.Nu bag mana in foc, ca merge.Trebuie sa ai grija,sa consulti TIS-ul mai intai sa nu faci vreun scurt pe acolo sa afecteze bcm-ul.Trebuie vazut de cineva care se pricepe cat de cat.
  • Daxy

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc la toti ! Acum blocul lumini functioneaza ok, cred ca firul 12 care era conectat la firul 11 oxidase la conexiune.
  • Alcoor

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Cum ați reușit sã scoateți blocul de lumini? Am rãsucit butonul, am apãsat, dar nu vrea sã iasã. Am încercat sã îl forțez cu un cuțit dar îmi e teamã sã nu fac zgârieturi urâte pe el... Parcã e sudat acolo...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR