Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • bennjamin

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1997 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am cautat sa vad daca mai este vreun topic cu acesi tema nu am gasit dar daca totusi este va rog stergeti pe acesta.
Spuneti si colegilor de forum de ce ati ales respectiva firma de asigurari. Sau daca ati avut probleme cu vreuna care a fost acesta.


Update 2018 - chestionarul a fost resetat.
Rezultatele chestionarului anterior sunt in imaginea de mai jos:

Skip ads

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Am ales Groupama ptr ca acolo am gasit oferta cea mai buna ! Mi-au facut si discount de 10 % ptr continuitate, pret f bun ptr 1998 cmc. De folosit nu am folosit niciodata in 15 ani RCA. Sa dea Dzeu nici sa nu o folosesc vreodata.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Chestionarul este incomplet. Unii se vor referi la RCA, iar altii la casco. Pe cei care vorbesc de RCA nu ii intereseaza decat pretul foarte scazut, spre deosebire de cei cu casco, care mai sunt interesati si de rapiditatea cu care primesc despagubirile. Asa ca va iesi o varza totala, asta daca nu mai vorbim de cei care nu stiu unde sa voteze pentru ca au casco la o societate de asigurari, iar RCA la alta.
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,428
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pentru Corsa asigurarea rca la bcr pentru continuitate, dar voi renunta anul viitor probabil pentru modul superficial in care au abordat o dauna pe rca-ul unui cazan inmatriculat in spania pentru care INCA astept banii.
Pentru Avensis la generali casco si rca pentru tot ceea ce ofera si pentru seriozitatea lor. Apropo rca-ul pentru Dacia mamei este tot la generali.
Skip ads

  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
RCA la Carpatica.
MOTIVUL : Am o ruda care e agent si imi ofera discount comisionul lui. La ei fac de cand am prima masina.
Am avut accident in care au fost pagubite 2 auto (avarii usoare) nu au fost probleme cu despagubirea.
PRET : facturat 324 ron/an - platit 290 cu discount (17.04.2009)
Motor 1598 cmc.
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
are dreptate domnul "biela" ca pentru RCA ne orientam la cel mai ieftin insa, de la anul, s-ar putea sa intre in vigoare discount- uri pentru fidelitate si atunci s-ar putea sa fim mai stabili chiar daca polita este cu 20-30 ron mai mare decat la altii. Motivul ar fi ca la societatea la care vrei sa te schimbi o sa incepi de la 0 pe cand la cea pe care o ai intri la reducere.
Ca sa revin la subiect, eu am prins o oferta la Generali, in august, si nu am refuzat-o chiar daca Astra mi-au facut o reducere de 25% pentru "client fidel", deoarece diferenta a fost de 180 ron.
  • BC-15-ANK

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Am ales ARDAFul pentru ca au si un pret destu de bun,dar in cazul unui accident repara masina destul de repede si fara complicatii(cel putin pana acum) Very Happy
  • Cristy_13

  • Mesaje scrise: 762
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Am ales Carpatica pentru tariful mai mic. De fapt intotdeauna am cautat firma de asigurari cu pretul cel mai mic.
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Presupunand ca e vorba de RCA. Eram agent si la Asirom si la Ardaf. Acum sunt numai la Ardaf datorita tarifelor rezonabile care le practica. Totusi am observat ca nu sunt cele mai mici, diferentele fiind de cativa ron fata de alte companii. Dar daca e sa scadem comisionul tot ies mai bine.
  • alcapone

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Eu lucrez ca agent de asigurari la ardaf si ofer discount tuturor de 5% . Evident, toate asigurarile le fac la ei, pt ca am un discount considerabil. Sunt destul de multumit de felul in care platesc avariile. Chiar am avut norocul sa accidentez destul de grav un logan nou si avaria a fost acoperita total de asigurare. Wink
  • Ghimpe200

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
si eu am ales tot ardaf,unu la mana pt ca se misca destul de bine cu despagubirile,si doi la mana pretul rezonabil,sa nu mai spun si trei la mana ca am un coleg care face asigurari la ardaf,si ma mai pasuieste cu banii....deci ,cred ca o sa raman tot pe ardaf!
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Stimabililor, faceti un bine si evitati Carpatica! Daca provocati daune, macar faceti-i un bine pagubitului si nu va bateti joc de el cu nesimtitii astia. Nu se stie cum ajungeti la mana lor, si veti vedea cat de inteligenta a fost miscarea cu asigurarea astora.
Indiferenta pentru "cel mai mic tarif" si pentru greseala voastra se poate intoarce impotriva.
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eu am rca la generali si la BCR asigurari...CASCO tot la BCR asigurari..
Nu pot da detalii pt seriozitate pentru ca singura relatia a fost cea in care mi-am achitat obligatiile financiare. Avand in vedere ca anul trecut am apelat la diversi asiguratori de vreo 4 ori, sunt fff multumit de relatia de anul asta. Smile. Anul trecut am avut CASCO la Ardaf, relatie satisfacatoare, dar in anul acesta au umflat prima de asigurare, desi valoarea daunelor era cu mult sub valoarea primei de asigurare..si am migrat la altii mai ieftini. Smile
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
cristy78aca a scris:Am ales Carpatica pentru tariful mai mic. De fapt intotdeauna am cautat firma de asigurari cu pretul cel mai mic.

De acord cu tine ...dar sunt rai platitori...sa nu mai zic tepari.
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
La Carpatica pentru ca e cel mai ieftin RCA. La casco trebuie sa va orientati la orice alta firma dar nu la Asirom si Omniasig. Eu cu ei am avut probleme, cel mult la Asirom , imi vine si acum sa le spun asa multe chiar daca au trecut 9 ani.
  • Cristy_13

  • Mesaje scrise: 762
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
dumitru florin a scris:
De acord cu tine ...dar sunt rai platitori...sa nu mai zic tepari.

Stiu ca sunt tepari, dar la tarifele pe care le au firmele de asigurari, in primul rand ma gandesc la buzunarul meu Embarassed si apoi la pagubit, in caz de accident.
  • BV-31STE

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
RCA la Astra, n-am gasit atunci altii mai ieftini.
  • deluxx

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997 X14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2008

  • Mesaj Privat
La ABC asigurari pentru era cel mai ieftin la momentul respectiv.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
cristy78aca a scris:Stiu ca sunt tepari, dar la tarifele pe care le au firmele de asigurari, in primul rand ma gandesc la buzunarul meu Embarassed si apoi la pagubit, in caz de accident.


Cu alte cuvinte ti se rupe'n paispe tie ca l-ai lovit pe unul care n-avea nici o vina. La mai mare!
Ia sa-mi fac si eu un RCA la astia, sa-ti trag o minunatie de lovitura si sa te las sa-ti toci nervii la Carpatica, sperand ca vreodata sa-ti poti repara masina.
  • Cristy_13

  • Mesaje scrise: 762
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
mihai_39 a scris:
cristy78aca a scris:Stiu ca sunt tepari, dar la tarifele pe care le au firmele de asigurari, in primul rand ma gandesc la buzunarul meu Embarassed si apoi la pagubit, in caz de accident.


Cu alte cuvinte ti se rupe'n paispe tie ca l-ai lovit pe unul care n-avea nici o vina. La mai mare!
Ia sa-mi fac si eu un RCA la astia, sa-ti trag o minunatie de lovitura si sa te las sa-ti toci nervii la Carpatica, sperand ca vreodata sa-ti poti repara masina.


Eu nu am zis ca am lovit pe cineva (m-a ferit D-zeu de astfel de belele), cat despre tine, poti sa-ti faci RCA-ul unde vrei, iar despre tras, sa i-o tragi **-***
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Chestionar

Unde te-ai asigurat?
Allianz-Tiriac 0%
Generali 20%
Asirom 0%
Euroins 40%
Omniasig 20%
Groupama 0%
Uniqa 0%
City Insurance 20%
Grawe 0%
DallBogg 0%
Euro Insurance DAC 0%
Alta societate (mentionez in topic) 0%
5 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR