Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • wio

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2001 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salut,am o Astra G din2001 motor 17oo dti am o prablema cu indicatorul de la temperatu ra apei,am caldura dar ceasul de la bord numi indica nimic adica ramine la zero rareori mai creste pe la 70 grade dar scade dupa un timp la zero, ma poate ajuta cineva ,multumesc.
Skip ads

  • AndrewBv

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
wio a scris:Salut,am o Astra G din2001 motor 17oo dti am o prablema cu indicatorul de la temperatu ra apei,am caldura dar ceasul de la bord numi indica nimic adica ramine la zero rareori mai creste pe la 70 grade dar scade dupa un timp la zero, ma poate ajuta cineva ,multumesc.


aceasi problema o am si eu , m-i s-a spus sa verific termostatul, acum nu stiu, mai astept sfaturi , pareri , opinii, Mie mi se mai ridica doar atunci cand urc Oituzul sau stau toata ziua prin oras cu masina( dar si asa foarte rar mi se misca acul)

ps: daca e termostatul atunci e bine ca nu e scump max 50 lei este unu , m-am interesat eu ......
  • Cristy_13

  • Mesaje scrise: 763
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Termostat blocat pe deschis.
  • AndrewBv

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
cristy78aca a scris:Termostat blocat pe deschis.



da?poi daca e asta , e bine, scap ieftin, acum mai am o intrebare: Unde se afla termostatul?
Skip ads

  • wio

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2001 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat termostatul dar aceiasi problema ceasul tot asa lucreza termostatul era bun
  • wio

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2001 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
termostatul se afla pe partea bateriei
  • AndrewBv

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
wio a scris:termostatul se afla pe partea bateriei


se poate mai multe date ?o poza ceva? Multumesc
  • wio

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2001 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Pe partea dreapta a motorului,dai jos bateria ,dai suportul bateriei jos si cum stai in fata motorului in dreapta motorului .
Skip ads

  • AndrewBv

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
wio a scris:Pe partea dreapta a motorului,dai jos bateria ,dai suportul bateriei jos si cum stai in fata motorului in dreapta motorului .






este in interiorul unui furtun?sau cum? sunt incepator si nu prea imi dau seama.
  • wio

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2001 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
dupa ce dai bateria si suportul jos se vede in dreapta motorului,pe partea laterala a chiuloaseideci sub furtunele alea groase din poza ta,acolo este si un contact probabil sisonda de temperatura a apei.
  • darvin

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 y 2.0 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2009

  • Mesaj Privat
salut baieti am si eu o intrebare va rog mult daca se poate sa-mi raspundeti am o astra g motor y 20 dth aztazi pe vremea asta naspa am vazut ca nu me se ridica acul la apa,vrea sa mentionez ca am caldura destul.ce se intimpla ma puteti ajuta plzzzz?se poate sa fie de la ceas sa nu indice ,dar asa dintr-o data?
  • asus10dode

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Kadett 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Salut. Am un opel vectra b Y20DTH, din 2001 si am aceeasi problema cu ceasul din bord de temperatura apa, adica nu mai indica nimic. Am fost la mecanic si prima data mi-a zis ca e termostatul blocat, am cumparat termostat l-am montat si tot asa, nu indica. Dupa aia am schimbat si pompa de apa ca se prelingea pe langa ea si pierdeam antigel, a verificat sondele de pe carcasa termostatului si nimic, tot nu indica, nu mai stiu ce sa-i fac, singura solutie a zis ca este ceasul din bord. Aveti idee se poate inlocui, repara acest ceas, ca nu este problema sa dau bordul jos ca l-am mai dat sa-i pun leduri albastre. multumesc
Skip ads

  • asus10dode

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Kadett 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Am uitat sa precizez ca inainte nu aveam caldura, dar de cand am inlocuit pompa de apa si termostatul "baga" caldura. As putea sa-i pun un ceas suplimentar undeva pe bord? Sau are cineva ceasul original?
  • PALLL

  • Mesaje scrise: 483
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 1,6 16v x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Poti sa pui unul suplimentar pana il schimbi pe cel din bord ca sa fii mai sigur.Tragi un fir de la sonda , si il cuplezi la tensiune.
  • sz.cristi

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2011

  • Mesaj Privat
nu vreau sa deranjez pe nimeni,dar mi-am luat si eu un opel astra g z16se si am o problema cu ceasul de apa de la bord.
Am parcurs cu ea aprox.80km fara intrerupere si nu misca deloc acul de la apa.Caldura baga destul de bine,deci ce poate sa fie?Nu ma prea pricep la masini si nici la forumuri,de altfel e pentru prima data cand scriu pe unul.
va rog sa ma ajutati!
  • PALLL

  • Mesaje scrise: 483
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 1,6 16v x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
sz.cristi a scris:nu vreau sa deranjez pe nimeni,dar mi-am luat si eu un opel astra g z16se si am o problema cu ceasul de apa de la bord.
Am parcurs cu ea aprox.80km fara intrerupere si nu misca deloc acul de la apa.Caldura baga destul de bine,deci ce poate sa fie?Nu ma prea pricep la masini si nici la forumuri,de altfel e pentru prima data cand scriu pe unul.
va rog sa ma ajutati!

Verifica furtunul tur-retur de la radiator in primele 5 minute si spune care este rece si care este cald.Asta ptr. a verifica daca termostatul a ramas blocat pe deschis (dupa cum cred). Idea
  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
PALLL a scris:
sz.cristi a scris:nu vreau sa deranjez pe nimeni,dar mi-am luat si eu un opel astra g z16se si am o problema cu ceasul de apa de la bord.
Am parcurs cu ea aprox.80km fara intrerupere si nu misca deloc acul de la apa.Caldura baga destul de bine,deci ce poate sa fie?Nu ma prea pricep la masini si nici la forumuri,de altfel e pentru prima data cand scriu pe unul.
va rog sa ma ajutati!

Verifica furtunul tur-retur de la radiator in primele 5 minute si spune care este rece si care este cald.Asta ptr. a verifica daca termostatul a ramas blocat pe deschis (dupa cum cred). Idea


sau poti chiar pune un carton in fata radiatorului pe toata suprafata lui ,si sa mergi un pic sa vezi daca se ridica apa...si daca se ridica il dai jos si mai mergi un pic si daca coboroara iar...e clar termostatul defect !
caldura poate sa bage si cand apa are 50 de grade...la 60 este deja foarte cald ...dar pe bord nu iti arata....
  • dgb

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2012

  • Mesaj Privat
wio a scris:Salut,am o Astra G din2001 motor 17oo dti am o prablema cu indicatorul de la temperatu ra apei,am caldura dar ceasul de la bord numi indica nimic adica ramine la zero rareori mai creste pe la 70 grade dar scade dupa un timp la zero, ma poate ajuta cineva ,multumesc.

chestia asta mi sa intamplat si mie...nu`mi indica temperaura apei...am schimbat sonda sh degeaba...aku faza cu termostatu blocat pe deschis...m`am interesat si mi sa zis ca orice prbl ar avea termostatul normal este ca ceasu de la bord sa indice temperatura...eu pe chestia asta am schimbat si motorul pt ca mi sa spart un furtun de apa si mi`a curs toata si am mers cu el pe sec...si la drum lung...asa ca daca vre`unu dintre voi a reusit sa ii dea de cap si e de la termostat anuntati`ma si pe mn va rog:)
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR