Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
20W50 e cel mai gros ulei pe care ti-l permite Opel sa il folosesti la Fronetra.
Da, e de bine daca se simte diferenta de presiune!
Cel mai bine e ca ai rezolvat problema si esti mai linistit, bafta, si sa nu mai ai probleme cu masina!

P.S. Presiunea la masina mea, cu 10W40 statea pe la un sfert la relanti ( 1000rpm), pe la jumatate la ~2000rpm, la maxim pe la ~3000rpm... acum nu mai stiu ca nu mai merge sonda... cu motoru rece statea la maxim, la relanti... Acum nu mai stiu ca nu mai functioneaza sonda Laughing
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Asa sta la relanti,cu motorul rece.Am acum ulei 10/40,de la GM.
Sper sa-mi aduc aminte sa-i fac o poza si la cald.In orice caz,e pe la sfert,poate un pic mai jos.
  • ady162001

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Frontera 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2013

  • Mesaj Privat
salut am si eu o problema can se incalzeste motorul pe la 80 90 grade scade presiunea ulei in relanti , re aprinde martorul in bord si presiunea ulei indica pe rosu aveti vreo idee de unde sa incep am schimbat ulei fitru tot e nou, dupa un timp la rece si la cal se aude un tacanit ca si cum ar fi putin ulei in motor dar ii la maxim, ar fi pompa de vina vau?
  • Georgescu Cristian

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Frontera 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Dacã se aude ºi-un þãcãnit, pe lângã faptul cã se aprinde becul în relanti, verificã cuzineþii ºi uzura arborelui, dacã e de aici e problemã. Ai grijã sã nu se agraveze "bãtaia". În alt ºcenariu, ar putea þãcanii ºi un tachet. Un mecanic motorist îºi dã seama dacã ascultã.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR