Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra
  • user1001

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Ce ati alege intre un V6 sau un C20LET 4x4? Daca din 2007 vom putea inmatricula orice autoturism o calibra de 3000 euro fabricata in 95-96 ar deveni o optiune interesanta indiferent de taxele de mediu vor trebui platite.
La peste 150.000 de km ce este mai fiabil V6 sau C20LET?
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu zic ca pe departe V6, dar e un motor "inghesuit" vei lucra la el cu lingura de pantofi... Rolling Eyes
  • DnI

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2004

  • Mesaj Privat
vezi ca benzina nu se ieftineste inca Smile

trebuie sa ai si ceva pasiune in sange pentru asta... daca iti plac masinile americane cu siguranta vei alege V6`le daca esti european turbo Very Happy
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Nu prea vad ce treaba are V6-le cu traditia americana care inseamna un singur lucru: V8. Iar in alta ordine de idei, consumul de benzina este apropiat la cele 2, dupa mine sunt situatii in care V6-le e mai economic. "Traditia" europeana cu motoare turbo mici ca substitut al capacitatii nu a aparut din cauza consumului ci din cauza taxelor si impozitelor proportionale cu cap. cilindrica.
Skip ads

  • DnI

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2004

  • Mesaj Privat
stim cu totii ca americanii sunt adeptii motoarelor in V ... la asta m-am referit.
consumul este mai mare la v6` din experienta mea... ori`cum nu le putem compara depinde de la motor la motor, ma refer la starea tehnica.
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Da-mi voie sa te contrazic un pic-americanilor le plac motoarele relaxate cu capacitati mari. Majoritatea sunt in V pt. ca majoritatea au 8 cilindrii iar un 8 in linie e f. lung. Plus faptul ca un motor in V e mai echilibrat. De ex. Chevrolet Blazer/Trailblazer au 6 cil. in linie.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Motoarele cele mai echilibrate sunt cele "6 in linie" mult mai echilibrate decat V8 Exclamation
In rest... de cand cu galonul de benzina la 2$, americanii au inceput sa se "europenizeze" destul de repede (de fapt... "japonizeze" Twisted Evil )
  • Cali...nV6

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Eu iti recomand V6 care e net superior din punct de vedere al fiabilitatii. Calibra Turbo e putin mai sensibila (4x4 etc...).
Din punct de vedere al consumului iti scriu ceva date dintr-o revista nemteasca care a facut un test comparativ, V6 vs. Turbo, in 96.

V6 Turbo
10.1 10.7 --consum la 3000 km (oras,autostrada,condus sportiv)
6.7 7.3 --consum 50% drum national, 30%Autostrada, 20% oras

Ceea ce mi s-a parut interesant a fost ca, calibra V6 in urma testului Dyno , are 193 cp (142.1 Kw) la 5940 rpm si 244 Nm la 4070rpm, kilometrii la bord: 3509

Turbo avea 206 cp la 5560 si 344 Nm la 3590 rpm km la bord 4304
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Pentru putere alege un turbo, cu un V6 vei avea un plus relativ la capitolul confort si fiabilitate.
Atentie mare la cumparare la 150000 km masinile pot necesita reparatii piesele de origine au preturi piperate, iar la dezmembrari ambele motoare sunt raritati...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR