Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • marius_2999

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2006

  • Mesaj Privat
salutare!
am un var care isi vinde Hyundai-ul Accent si vrea sa-si ia Skoda Octavia Tour Combi. Eu, ca proaspat si mandru posesor de opel Very Happy Very Happy , i-am sugerat un Astra Caravan. Ce spuneti? Ambele noi.
Skip ads

  • turatii

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Nu are legatura una cu alta. Skoda II e mult peste Classic, dar cu o mare diferenta de bani. Daca are banii sa ia Skoda, daca e mai slabut la buzunar sa ia Opel Astra Caravan.
  • marius_2999

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2006

  • Mesaj Privat
e vorba de skoda octavia 1. primul model care insa se mai comercializeaza. ca dotari sunt destul de apropiate, mai ales ca la astra acum e promotie cu un pachet gratuit. diferenta de pret e 1000e.
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
atunci eu votez pentru astra... Very Happy
Skip ads

  • turatii

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Nu fusei atent. Si eu as merge tot pe Astra (ceea ce am si facut de altfel...). Skoda e mai puternica, mai bine echipata (standard ESP si computer de bord - nedisponibile la Astra Classic, pe diesel), insa Opelul arata mai bine, consuma mai putin, e mai silentios, aerodinamica mai buna. Si e Opel. Deci alegerea mea e Opel.
  • emporio_24

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2005

  • Mesaj Privat
sa-si i-a astra si sa intre in clubopel Laughing
  • mihnea

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Octavia clar...nici n-as sta sa ma gandesc daca as avea diferenta de bani...e peste Astra.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
nu asta ar fi motivul... sa intre in clubopel..
Skoda (vorbim de modelul 1) este conceputa in 95 , lansata cam prin 96 pe platforma Golf 4. Astra a fost lansata in 98.. poate conteaza astia 2 ani ca si conceptie
Golf 4: asta inseamna un ampatament MIC.
Mai mult, au extins consolele (deci partea cu botul si partea cu portbagajul) ca s-o faca limuzina. Asta se traduce printr-o tinuta de drum mai slaba... cu tot esp-ul...
Hai sa luam datele:
Skoda - lungime 450 ampatament 250
Astra - lungime 425 ampatament 260
(si aia 25 cm ce mult conteaza in oras la o parcareeeee....Wink )
stiu multi care au combi si cu ea incarcata si pe la 90 la ora cam au probleme de stabilitate...

e adevarat ca in privinta portbagajului skoda e departe rau... (e imens)
dar nu pt portbagaj iei o masina...

mai putem discuta (pt ca am studiat f. mult exact chestia asta skoda vs. altele)
eu in 2001 eram chitit pe o skoda (si financiar vorbind) si am dat exact aceeasi bani pe zafira
nu regret nici o clipa....
Skip ads

  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Cu ce e peste Astra asa de clar? Pana una alta, Octavia I e pe platforma Golf 3 care pe mine nu m-a incantat deloc(tinuta de drum, stabilitate mi se pare mult mai slaba ca Astra). Ce-i drept Octavia are spatiu pt. bagaje imens, dar pt. pasageri e cam aceiasi ciorba. Iar ca motoare, probabil ca tdi-ul de la Octavia e mai valoros, dar la capitolul benzina Skoda n-are cu ce sa se laude (la bani echivalenti, bineinteles)
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
golf 3? Embarassed
ingineru eu stiam parca golf 4....
(http://en.wikipedia.org/wiki/%C5%A0koda_Octavia)
pina una alta avem aceeasi parere... Wink (cu tinuta de drum si cu portbagaju')
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Pai chiar tu ai spus ca e conceputa in '95 iar Golf 4 a aparut in '97-'98 si nu in toate variantele (am avut la servici Golf 3 Variant din '98 septembrie luat din .de) asa ca sincer, n-aveau nici un interes sa produca o masina mai ieftina pe o platforma mai scumpa...
  • turatii

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Octavia I e pe platforma de Golf IV. Nu de Golf III.
Skip ads

  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Mea culpa, asa e. Tot timpul am trait cu impresia ca Golf IV are suspensie independenta pe spate si de aceea Octavia n-are cum sa fie pe platforma respectiva. De fapt de-abia Golful V are asa ceva...
  • marius_2999

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2006

  • Mesaj Privat
va multumesc ptr raspunsuri...am sa-l pun la citit. Wink
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ce e naspa la Octavia1
Spatiul pt pasageri e mult inferior Astrei (Am mers mult timp cu Octavia si va spun ca stateam incomod chiar si in fatza si in spate)
Piesele sunt mult mai scumpe decit Astra
Ce e bun vs Astra, se duce mai bine - e mai sportiva, vorbesc de variantele diesel.
Ca design , mi se pare ca arata un pic mai bine Octavia Embarassed
  • valy_berea

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2005 1.4 TwinPort
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salut, eu conduc o skoda octavia tour din ianuarie 2006 cu motorizare 1.9 tdi de 90 cai. Masina asta e de la firma. Saptamana asta am facut un testdrive cu un opel astra 1.4 benzina twinport 90 cai din septembrie 2005, care vreau sa o iau de la un prieten.

Concluzii:

Astra: - plus la capitolul directie (mult mai exacta)
- plus la capitolul suspensii (sunt mai tari si nu simit ca te duci in nas daca pui o frana tare sau in curbe)
- plus la capitolul spatiu interior atat pentru pasagerii din fata cat si spate(mi-am reglat scaunu ca sa conduc in fata - 1.80 m si 92 kg- si apoi dupa ce am condus am oprit si m-am dus in spatele meu)
- plus la silentiozitate(asta pt ca era pe menzina)

Octavia tour:
- plus la puterea motorului (desi au acelasi numar de cai, cuplu de la tdi isi spune cuvantul)
- plus la portbagaj.

Eu imi voi lua o astra saptamana asta, nu se merita banii in plus pe skoda octavia tour mai ales ca o voi folosi 90% in Bucuresti.
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Si eu am condus Octavia Tour (cam putin dar se pune Wink ). Ideea e ca sunt de acord 100% cu avantajele si dezavantajele enumerate de valy_berea.
Personal as merge pe Classic 2. Sau as mai astepta un pic si mi-as lua H caravan. Cool
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
@valy_berea
de acord cu tine si vreau sa spun ca nu imi explic un lucru, cum poate fi Octavia mai mica la interior cind la exterior este cu mult mai mare.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Octavia 1.9Tdi vs astra 1.7 Dti .

Octavia :
cu cei 90 de CP se duce mai bine la viteze mari ca Astra .
- pe macadam se tine mai bine .
- in prima curba luata tare cu pachetul de drumuri grele te rastorni...( zici ca-i papucul meu ) . Adica pe Urziceni daca iei o curba mai tare simkti ca se apleaca spatele de transpiri instantaneu .
- motorul fiind un disel clasic toarce zgomotos .

Astra :
- consumul mic fata de Skoda . Adica daca o mangai pe skoda scoti 5.5% . La Astra nu tre' sa te chinui sa scoti 5%
- tinuta de drum si directia mult mai bune .Orice Opel are o directie tare , insa fata de Skoda Astra sta in curbe chiar bine de tot .
- motor silentios ( common rail ).
- interior mai cald ( parere subiectiva ) .

Si acu mai ramane partea de fiabilitate la care nu-mi dau cu parerea pt. ca eu nu cunsoc pe cineva cu Opel nou . insa Octavia noua exploatata mediu , in 70.000 de km n-a schimbat nimic .
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Octavia are un motor consacrat de vreo 10 ani ( 1.9 TDI 90 CP), deci nu sunt dubii in privinta fiabilitatii. Acelasi lucru e valabil si pentru Astra.
Spatiu: paradoxal, Octavia e mai mare la exterior, dar mai mica in interior. E drept, are portbagajul de "neam prost". Cei de la Opel au renuntat la un portbagaj mare in favoarea interiorului. Bvo lor!!! Doar nu stau in portbagaj. Smile Apoi e tinuta de drum: aceeasi greutate, putere aproximatix egala; Octavia e mai mare, deci mai putin stabila. E grea alegerea... Octavia parca e mai frumoasa, dar dpdv al experientei de condus, Astra e in fata. Daca Skoda mai lasa ca optional tractiunea integrala (am impresia ca 4x4 de la Skoda e aceeasi treaba cu 4Motion de la VW), as fi ales Octavia, dar cu 101 CP sau mai mult si cutie in 6+1 trepte.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR