Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • gabby_

  • Mesaje scrise: 238
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2010

  • Mesaj Privat
România va impune în perioada urmãtoare o taxã pe autostrãzi, potrivit strategiei bugetar-fiscale elaboratã de Ministerul Finanþelor.

La capitolul “Politica în domeniul transporturilor ºi infrastructurii” din strategia bugetar-fiscalã, la capitolul “obiective propuse” apare “introducerea taxei de autostradã”. Nu existã trecut vreun termen-limitã pentru introducerea taxei, dar, cum strategia acoperã perioada 2012-2014, rezultã cã în maximum 3 ani vom avea taxã de autostradã, dacã cele asumate prin strategie vor fi ºi îndeplinite.

Iniþial, strategia anunþatã de oficialii Transporturilor era sã se taxeze doar autostrãzile construite în parteneriat public-privat, pentru ca apoi ideea sã fie extinsã ºi la autostrãzile ce vor fi construite din bani de la buget ºi, ulterior, ºi la autostrãzile deja construite. Ultima declaraþie pe tema taxãrii traficului pe autostradã a fost fãcutã de actualul ministru al Transporturilor, Anca Boagiu, toamna trecutã, ministrul spunând cã taxa este impusã de Comisia Europeanã.

“Nu pentru cã cineva are plãcerea introducerii taxelor, este o mãsurã europeanã pe care toate statele membre au luat-o. Pentru noi, ca þarã membrã, este ºi o condiþie pe care Comisia Europeana ne-a impus-o, ºi anume aceea de a demonstra cã dupã momentul finalizãrii construcþiei de autostrãzi, avem fonduri pentru mentenanþa acestora", spunea Boagiu. Ministrul a mai declarat atunci cã se fac calcule pentru a se stabili valoarea pe kilometru ºi modalitatea de taxare.

Predecesorul sãu, Radu Berceanu, spunea, în vara lui 2010, cã taxa de autostradã ar putea fi de 3-4 euro pentru 100 km ºi avansa anul 2011 pentru introducerea ei, lucru care încã nu s-a întâmplat.

Taxa de drum nu dispare, chiar creºte

Indiferent de varianta de taxã pe autostradã, actuala taxã de drum plãtitã prin rovinietã nu va dispãrea, aºa cum am fi tentaþi sã credem. Ba chiar statul intenþioneazã sã creascã sumele pe care le încaseazã. La aceleaºi capitol, unul dintre obiective este “creºterea tarifelor de utilizare a infrastructurilor de transport”.

Deci astia incearca sa intinda coarda la maxim.Ori sunt masochisti si vor sa vada lumea cum se chinuie ori sunt batuti in cap.Noi pana si la pretul tampoanelor,prezervativelor si altor produse ne comparam cu statele membre ale UE dar la venituri nu s-a facut nici o data comparatie.
Sa vad parerea voastra referitoare la aceasta taxa de autostrada care va fi instituita de conducatorii nostrii dragi si scumpi.
Skip ads

  • Ady111

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2010

  • Mesaj Privat
E clar nu o s-o ducem niciodata bine cu adevarat:|
  • aurelio1

  • Mesaje scrise: 344
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X1,8XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Mi se pare normal. Romanul s-a invatat sa circule moca...
  • sly23mj

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Y 22 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2009

  • Mesaj Privat
ok taxa pe autostrazi, dar pe care? pe alea care nu exista?
Skip ads

  • radu_mp

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Este o taxa aberanta.In tarile uniunii europene ca sa circuli pe autostrazi trebuie sa platesti vignieta.Deci vignieta pentru ce se mai plateste,ca nu inteleg?
  • darius 15

  • Mesaje scrise: 720
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
aurelio1 a scris:Mi se pare normal. Romanul s-a invatat sa circule moca...

Oare tu esti constient de citi bani trebuie sa cheltuie un roman sa circule pe drumurile noastre? ,sau probabil ca tu chiar circuli moca .
Ti se pare normal sa platesti RO vignieta si daca intri pe autostrada sa o mai platesti iar? + multe alte cheltuieli OBLIGATORII pentru maisna ?
Pretul benzinei e asa cum e la noi .O parte din pretul benzinei se aloca pentru infrastructura ( sosele autostrazi drumuri ) + rovignieta platita de noi toti si circulam pe asemenea drumuri.
Sau ai spus-o asa sa nu te ,,bata vintul in gura"?
SPER ca nu esti rupt de realitate!
  • C16NZ

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2009

  • Mesaj Privat
radu_mp a scris:Este o taxa aberanta.In tarile uniunii europene ca sa circuli pe autostrazi trebuie sa platesti vignieta.Deci vignieta pentru ce se mai plateste,ca nu inteleg?


Normal ca este o taxa aberanta. Cum sa taxezi ceva ce nu ai? Mai intai sa construiasca autostrazi si apoi sa le taxeze.
  • aurelio1

  • Mesaje scrise: 344
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X1,8XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
darius 15 a scris:
aurelio1 a scris:Mi se pare normal. Romanul s-a invatat sa circule moca...

Oare tu esti constient de citi bani trebuie sa cheltuie un roman sa circule pe drumurile noastre? ,sau probabil ca tu chiar circuli moca .
Ti se pare normal sa platesti RO vignieta si daca intri pe autostrada sa o mai platesti iar? + multe alte cheltuieli OBLIGATORII pentru maisna ?
Pretul benzinei e asa cum e la noi .O parte din pretul benzinei se aloca pentru infrastructura ( sosele autostrazi drumuri ) + rovignieta platita de noi toti si circulam pe asemenea drumuri.
Sau ai spus-o asa sa nu te ,,bata vintul in gura"?
SPER ca nu esti rupt de realitate!

Prietene, conecteaza-te tu la realitate! Mai circula putin pe afara si vei vedea ca se platesc taxe pe autostrazi. Daca nu vrei sa platesti, poti circula pe drumuri nationale. Dar cred ca acestea nu sunt pt jmecherasi ca tine si masina ta bengoasa de mor dujmanii Laughing
Skip ads

  • darius 15

  • Mesaje scrise: 720
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Prietene, conecteaza-te tu la realitate! Mai circula putin pe afara si vei vedea ca se platesc taxe pe autostrazi. Daca nu vrei sa platesti, poti circula pe drumuri nationale. Dar cred ca acestea nu sunt pt jmecherasi ca tine si masina ta bengoasa de mor dujmanii Laughing[/quote]
Bai inteligentule discutia asta se refera si are legatura strict cu ROMANIA.
Si tu ai impresia ca toti romanii traiesc si circula mai mult pe afara ca tine si celalalt caruia i se pare normal?
Si nu e masina de ,,jmecherasi " ceea ce ai vazut tu acolo tinere ,e pur si simplu o masina a unui ROMAN pasionat de OPEL.
Hai pa ca deviem de la subiect si nu e frumos fata de cel ce a deschis acest topic.
  • Agape Ioan

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2001 y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2010

  • Mesaj Privat
A plati o taxa de autostrada,ar fi ceva normal...Anormal este sa platim aceeasi taxa de doua ori numai pentru ca se cheama in doua moduri diferite.Masina va deveni oare un lux pentru majoritatea romanilor? Putem doar spera ca nu...
  • blue36

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2008

  • Mesaj Privat
[quote="aurelio1"]
darius 15 a scris:
aurelio1 a scris:Mi se pare normal. Romanul s-a invatat sa circule moca...

Laughing

Am impresia ca tu nu ai iesit niciodata din tara. Autostrazile se platesc dar nu ai rovigneta si invers!


Ultima modificare facuta de blue36 la Dum 05 Jun, 2011 10:18 am
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
aurelio1 a scris:
Prietene, conecteaza-te tu la realitate! Mai circula putin pe afara si vei vedea ca se platesc taxe pe autostrazi. Daca nu vrei sa platesti, poti circula pe drumuri nationale. Dar cred ca acestea nu sunt pt jmecherasi ca tine si masina ta bengoasa de mor dujmanii Laughing

Taicule, noi deja de ani buni platim taxe de autostrada pentru drumurile nationale! Poti sa pricepi asta? Ai platit vreodata taxa dincolo pentru folosirea unui DN la unguri, austrieci, germani, etc? Atunci despre ce vorbim?
Ori vorba lui @blue36 ...poti sa faci diferenta intre un DN si o autostrada? Ori intre o asa zisa autostrada roamneasca si una de la germanica? (unde chiar nu se plateste nimic).......
Daca nu poti face diferenta....ai doua poze aici....noi platim acum, pentru ce contine ultima poza Evil or Very Mad


Skip ads

  • Roly

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2014 1.6 SIDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
CE dracu Evil or Very Mad se intampla cu tara asta? Din rau in mai rau.
  • aurelio1

  • Mesaje scrise: 344
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X1,8XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Roly a scris:CE dracu Evil or Very Mad se intampla cu tara asta? Din rau in mai rau.

Stai linistit ca poate fi mult mai rau de atat... Daca se va introduce vreo taxa, sigur o vor plati toti cei care vor vrea sa circule.
Am spus clar ca mi se pare normal sa platesc cand intru pe autostrada. Nu m-am referit si la plata rovignetei, dar daca valoarea acesteia ar scadea la jumatate cred ca ar fi OK. Decat sa platesc o amenda de 300-400 RON, prefer sa dau 128 pe rovigneta.
  • Ridick

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
O sa fiu putin rautacios, dar cu siguranta nu off-topic!
Oricum, sper ca macar in al 12-lea ceas sa ne trezim. Spre aducere aminte: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=648927
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Offtopic:
aurelio1 a scris:Mi se pare normal. Romanul s-a invatat sa circule moca...

replica cuiva care si-a pus GPL sa circule si mai moca Smile)

ontopic:
din cate am inteles, pe langa taxa de autostrada, vor mari si pretul vignetei ... deci si mai mult de platit pt drumuri si mai proaste pe zi ce trece ...
  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Dragii mei colegi,astia vor sa plecam din tara in numar cat mai mare(mai ales cei ce dau cu parerea)si pe restul care ramane sa-i convinga sa voteze pe ei in continuare.
Cum a fost cazul si la taxa de prima inmatriculare,daca nu ne convine schimba denumirea si gata.
In orice caz e aberant sa platesti o taxa pe ceva ce nu exista.Asta inseamna ca ma obliga pe mine statul sa merg pe autostrada?
OK,dar pe care autostrada?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Platim atata timp cat le folosim.
Asta e .Ei pun taxa,noi nu mai mergem pe acolo si gata.
Folosim rutele de dinainte de autostrada.
  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
gabby_ a scris:România va impune în perioada urmãtoare o taxã pe autostrãzi, potrivit strategiei bugetar-fiscale elaboratã de Ministerul Finanþelor.
......
Ultima declaraþie pe tema taxãrii traficului pe autostradã a fost fãcutã de actualul ministru al Transporturilor, Anca Boagiu, toamna trecutã, ministrul spunând cã taxa este impusã de Comisia Europeanã.

“Nu pentru cã cineva are plãcerea introducerii taxelor, este o mãsurã europeanã pe care toate statele membre au luat-o. Pentru noi, ca þarã membrã, este ºi o condiþie pe care Comisia Europeana ne-a impus-o, ºi anume aceea de a demonstra cã dupã momentul finalizãrii construcþiei de autostrãzi, avem fonduri pentru mentenanþa acestora",


Toata lumea sa stea linistita. Strastranepotii nostri vor plati taxa de autostrada.
Ce-i drept mai e si varianta doar sa demonstram ca suntem in stare sa intretinem autostrazile , fara a le avea
  • valy cu manta

  • Mesaje scrise: 223
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2009

  • Mesaj Privat
deci:
1.benzina de 50lei(9,57 litri si cateva grame/100km),10 de lei din valoare de 50 se duce la stat
2.rovinieta 13 lei,taxa drum
3.autostrada 3-4 euro-12 lei(sa parcurgi doar 100 km,inseamna ca daca omul plateste de 100km te da afara de pe autostrada sau ce o sa-ti faca?)
4.impozitul(motor de 2)-220 lei an
5.asigurare-500lei(tata e de mult timp la aceasta firma si are cateva benefici)
6.itp-100lei
=895 lei ca sa intreti o masina si sa faci un drum de 100km,dintre care 255 lei stat fara tva de la asigurare si itp sau ce ia statul de la firmele de asigurare si itp.
si bine a facut colegu cu pozele ca le-a pus.vedem si noi diferenta dintre autostrazi adevarate si autostrazile(drumurile nationale doar atata pot sa le zic)ale patriei Romaniei...
Am mers astazi 40 de km pe un drum national plin de gropi am facut 1 ora si 40 minute din cauza craterelor,in alta zi am fost pana la sihleanu era sa-mi fac masina praf din cauza craterelor de 15-30 cm,daca si tractor mare se balansa va imaginati cum a fost la mine cu o masina cu garda joasa...
TRAIM IN ROMANIA....
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR