Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • liviu3ro

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2006

  • Mesaj Privat
...vroiam sa stiu daca la opel astra '92 necesita reglarea supapelor?...sau nu...deoarece am auzit de la cineva ca supapele s-ar regla dupa presiunea de ulei Shocked ...poate are dreptate..cert este faptul ca tacane nenorocitele si ma gandeam ca ar trebui reglate......help me!!! Crying or Very sad Idea
Skip ads

  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
N-ai ce sa reglezi la ele pt ca sint comandate de tacheti hidraulici - aia s-ar putea sa tzacane (boala veche la Opel) din cauza ca nu se mai amorseaza cu ulei, mai ales la rece... nu-i foarte grav (depinde cit de tare bat), poti merge inca multi km asa, insa va trebui la un mm dat sa dea jos chiulasa si sa vada un mecanic priceput ce-i cu ei (se pot repara - gasisem pe un site poze cu operatiunile de demontare a unui tachet hidraulic). Eventual schimba uleiul cu unul mai fluid si vezi daca nu dispare zgomotul. La mine se mai aude un tachet cu intermitente de ani si ani si zeci si zeci de mii de km, mai ales iarna, insa l-am ignorat si vad ca merge zeiss in continuare. Poate sa mai bata daca s-a dus un arc de supapa insa atunci ar scoate fum, n-ar mai avea putere s-ar ancrasa bujia de la cilindrul respectiv etc. Poti verifica f simplu etanseitatea supapelor facind la un atelier o compresie
  • liviu3ro

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2006

  • Mesaj Privat
...am fost la mecanic de mi-a masurat compresia...pe fiecare cilindru aveam cel mai mic 6.5 iar val. cea mai mare 8...vreau sa stiu daca-s normale valorile......inca ceva aditivul pt.curatat injectoare curata si depunerile de calamina de pe supape???...mersi pt. rapiditatea raspunsului!!
  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Sint valori cam mici si nu nmai atit, dar sint si diferente mari intre ele... Nu conteaza atit de mult valorile cit sa fie egale. De obicei trebuie sa fie macar peste 10-11. Acum depinde si cine ti-a luatcompresia, ptcadaca a luat-o doar de forma... Trebuie tinut bine pistolul pe fiecare cil, si dat la automat mult timp. Citi km are masina si in ce stare e? Pt ca valorile pe care le-ai scris sintpt un motor cam terminat care ar trebui sa consume ulei din greu...
Skip ads

  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Raportul de comprimare ca c16nz trebuie sa fie de 9,2...daca ai sub 8 nu prea e bine...semn ca trebuie umblat la motor si vazut ce are...posibil segmenti uzati,supape uzate,semeringuri supape...etc.
  • liviu3ro

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2006

  • Mesaj Privat
...din pacate sau din fericire?...nu-mi consuma ulei ..practic nivelul este constant.....mai complectez cam la 2000km....masina are 180.000km. dar cred ca nu a fost intretinuta corespunzator...avea cand am cumparat-o si furtunasele de aer infundate....ca exemplu....da motorul este C16NZ
  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Stii ce? Daca masina merge, nu consuma si nu fumareste, bucura-te de ea, fa-ti treaba cu ea si cind o sa cada vezi atunci... Altfel, din proprie experienta, iti spun ca "mai binele e dusmanul binelui". Pune-i ulei bun, filtre bune, benzina buna si gata... Daca e sa te iei dupa toti mecanici si toti chibitii o sa mergi tot pe jos
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR