Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • vasiumd

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2007 Z13dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2009

  • Mesaj Privat
salut corsarilor!Ati mai rezolvat problema cu scrititul ala pe spate la corsa D,daca da aratati-mi va rog unde este topicul ala macar s-au spuneti-mi in ce consta problema.mersi
Skip ads

  • caribda2004

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2007

  • Mesaj Privat
salutare,
ai cumva un scartait pe spate cand apesi frana sau se balanseaza masina? daca da, atunci este de la sabotii de pe spate care eventual se pot regla
  • vasiumd

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2007 Z13dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2009

  • Mesaj Privat
caribda2004 a scris:salutare,
ai cumva un scartait pe spate cand apesi frana sau se balanseaza masina? daca da, atunci este de la sabotii de pe spate care eventual se pot regla
salut, ce pot sa iti zic eu este masina are 11000 km si eu am cumapart-o de 2 zile dar stiam k exista aceasta problema la ele, in fine la mine se aude atuncea cind merg pe drum cu denivelari sau cind urc bordura cu masina se aude un scirtitt de parca am impresia ca se rupe masina, parca s-ar indoi metalul in ea, asa se intimpla si la tine?
  • corsamare

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2008

  • Mesaj Privat
La mine se auzea un scartzait in spate la rulajul pe asfalt prost (ondulat), numai daca am 1-2 persoane pe bancheta din spate. Am fost la service-ul dealerului (masina este inca in garantie) si mi-au moshmondit-o, cica "au gresat puntea" (eu stiam ca nu exista articulatii gresabile?). Dupa cateva zile, tot scartzaia (masina o conduce sotia) asa ca ne-am deplasat impreuna la service. La asemenea desfasurare de forte, am avut parte de o discutie cu un director (asa se cheama acuma seful la service?) si de o desfasurare de 2-3 mecanici, cu drive test dupa prima interventie, urmat de un nou drive test, dupa o a doua repriza de reglaje (dupa prima se auzea hayonul, care realmente suna altfel)
Oricum, as vrea sa o bag in ITP inainte de a iesi din garantie si sa merg la ei, daca nu ies franele (ca noxele nu-mi pun problema sa nu iasa).
Altceva, poate un reglaj la faruri; altfel masina e destul de noua, nu a fost accidentata, nu are probleme de aspect....
Cum stiu ca statia ITP respinge masina la prima infatisare (directiva RAR, ca ei au franshiza de 25% din taxa), sunt curios ce motive imi va invoca...
Toate cele bune!
Skip ads

  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Bre scartaitu e din usi nu din spate, e din stalpii masinii, la mine cel putin asa se aude. E proiectata masina aiurea si cand incepe sa se contorsioneze caroseria scartaie nu ai ce sa ii faci.
  • strutzzy

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ai ce sa ii faci, WD40 (sau alt lubrifiant spray) in broaste si tace pana data viitoare.
  • Neouber

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
corect....doar lubrifiant...solutie temporara de altfel...la dealer (Expocar Valcea) se pare ca aceasta rigiditate excesiva a Corsei D, este apreciata, considerandu-se a fi un real succes pentru putinele probleme serioase legate de sasiu si trenul de rulare manifestate la acest automobil.
Explicate de dealer
Intre timp...sfatul lui strutzzy e util
  • corsamare

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Dragi colegi,
Conduc din 1975; am o oarecare experienta mecanica; scartzaitul era in spate, nicidecum in stalp (ce treaba poate avea stalpul cu incarcarea masinii in spate?) La Nova pe care am avut-o pana in 2009 se auzea hayonul (daca-l reglam sa se inchida usor; acelasi sunet l-am auzit si la Corsa dupa "interventie", cand s-a iesit pe drumul "de proba", rau.) Mecanicul m-a intrebat daca nu scartaia cumva bancheta, dar totusi mi s-a parut a se auzi de afara.
Vad ca nu se poate pana nu ma bag sub ea, sa vad exact solutia utilizata.
La generatia actuala de autoturisme (si Nova era pe solutia asta), puntea e ca un H cu linia de unire a celor doua verticale foarte lunga (si flexibila). La capatul din fata "verticalele" se ancoreaza pe caroserie prin intermediul unor bucse clasice (2 tevi coaxiale, cu cauciuc vulcanizat intre ele), in capatul opus sunt fixate axele fuzetelor. In spatele rotilor se reazema arcurile si sunt ancorate si amortizoarele (s-a renuntat la economia de spatiu de la berlina Dacia1300 si amortizoarele nu se mai afla in interiorul arcului ci alaturi, fiind mai usor de inlocuit). Solutia economiseste bratul transversal ce poate fi vazut la Matiz, sau bratul central de pe puntea de berlina. Singurul element care ar scartai ar fi frecarea metal cauciuc, fie in bucsa dezlipita, fie a barei antirului (desi bara din spate nu se monteaza pe tampoane de cauciuc, la modelele pe care le-am studiat eu).
Poate se mai incalzeste sa o pot baga pe canal, sa ma uit mai atent si eu la ea (La service-ul dealerului nu m-am putut apropia, vezi cica "protectia muncii"...

Toate cele bune!
Skip ads

  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Desi am C, si a mea scartaie la borduri si delimitatoare de viteza. M-am resemnat deja. Scartaitul dispare la umezeala. Nu e vorba de bucse si nici de amortizoare, ca le-am schimbat. Sursa pare a fi in zona arcurilor. Adevarul e ca nu mi-am batut capul sa aflu. Poate dupa ce se incalzeste ma bag sub ea sa vad de la ce ar putea fi.

Corsamare, incearca sa faci balans pe puntea spate, cu masina oprita in plan orizontal.
  • strutzzy

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Cineva zicea ca a rezolvat-o dand rotile de pe spate jos si ungand o "protectie de plastic a amortizorului". Cand o sa trec pe roti de vara, o sa ma uit si eu dupa chestia asta, si la mine se aude cand am pe cineva in spate si trec peste denivelari. Partea buna e ca se intampla f rar.
  • Neouber

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
La mine..foarte rar merg cu persoane in spate...si se aude un zgomot doar la torsionari....trecre peste denivelari, etc...inclin sa cred ca vin dinspre usi...pentru cu dupa prima revizie cand au gresat usile ( nu puntea spate- cum am auzit pe la altii) nu a mai facut vreo 2-3 luni....acu iar face...tre sa mai iau un wd40 ca nu mai am...
@strutzzy..si io am experimentat treaba cu capota ce se deschidea greu..prin decembrie
  • mario opel

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2008 z12xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2008

  • Mesaj Privat
o solutie mai de doamne-ajuta ar fi ridicarea masinii pe elevator si ungerea tuturor componentelor din cauciuc sau plastic de sub masina cu vaselina SILICONICA.
nu utilizati alt fel de vaselina deoarece mananca cauciucul. cum da caldura fac si eu operatia asta neaparat.
Skip ads

  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Sa vezi ce bine iti va fi cand vaselina aia se imbacseste cu praf, nisip si devine abraziva...
  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
@corsamare eu aud scartaitul din stalp, acum poate se aude si pe spate nu dau atentie foarte mare, dar si la mine se aude. Daca gasesti solutia eu te astept cu o explicatie. Posibil ca eu sa si merg un pic mai pe spate cu scaunul si sa am impresia ca se aude din stalp. Oricum o sa dau si eu o atentie mai mare la acest scartait.
  • mariacho

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
a gasit careva o solutie pana la urma?
Din usa spate nu cred ca este petru ca se aude si cu usa deschisa facand balas cu masina oprita
  • extractor

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
vasiumd a scris:
caribda2004 a scris:salutare,
ai cumva un scartait pe spate cand apesi frana sau se balanseaza masina? daca da, atunci este de la sabotii de pe spate care eventual se pot regla
salut, ce pot sa iti zic eu este masina are 11000 km si eu am cumapart-o de 2 zile dar stiam k exista aceasta problema la ele, in fine la mine se aude atuncea cind merg pe drum cu denivelari sau cind urc bordura cu masina se aude un scirtitt de parca am impresia ca se rupe masina, parca s-ar indoi metalul in ea, asa se intimpla si la tine?


Problema este de la balamalele de la usi. Am si eu aceeasi problema. Daca pui niste banda izolatoare pe balamalele care vin prinse de caroserie nu se mai aude. Dar se inchid mai greu usile trebuie sa le trantesti. Mai bine inlocuieste-le
  • cergutza

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Da , cu banda adeziva la usi , daca nu pui multa se inchid usor usile si la portbagaj trebuie pus . Deasemenea se mai aude de la amortizoarele de pe spate , de fapt nu de la amortizoare si de la imbracamintea care intra in gaura aceea .De fiecare daca cand ploua incepe sa scartia , o ridic si o sterg bine bine si ii pun un mic cauciuc sa intre mai fortat acolo si nu se mai aude nimic , dar la urmatoarea ploaie aceiasi operatiune repetata...
  • antyloop

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2009

  • Mesaj Privat
problema a ajuns la opel ungaria care e centru regional pe europa de est Smile m-au chemat baietii si dupa program sa imi remedieze problema. mi-au inlocuit acele inele de la usi si chederele , dar degeaba. mi-a zis directorul de la mine din constanta ca asa a fost proiectata raia asta de masina din 2008. n-ai ce sa ii faci. banda adeziva pe inele e singura solutie. SAu sa avem niste drumuri ca in germanaia ca la ei nu se aud greierasi la stalpi =)))
  • mde
  • *
  • 16 mesaje
  • din 30 Oct 2007
  • Zafira Tourer 2012 A20DTH
  • Braila
  • mde

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2007

  • Mesaj Privat
se demonteza roata spate , se trage in jos de mansonul de cauciuc care protejeaza amortizorul , se spala de mizerie apoi se unge in partea de sus cu vaselina si se impinge la loc.
  • marieryro

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Olt
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Si la mine scirtiie si dau muzica mai tare si nu mai aud nimic Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR