Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • BiriV

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2006

  • Mesaj Privat
nu numai Laguna vine fara lupa la faruri cu xenon stock. Mai sunt si alte exemple: Mercedes E-Class (model mai venchi), Volvo-ul meu ... si probabil ca mai sunt si altele.
Dar, daca farul este proiectat pentru xenon, nu conteaza daca are sau nu lupa. Problema la Astra este ca becul este complet descoperit, nu are nici un fel de capacel. In momentul in care pui xenon in farul stock, s-a terminat cu ceilalti participanti la traffic. Ma puteti crede pe cuvant, pentru ca am facut-o, iar dupa 2 zile am pus faruri cu lupa si angel-eyes.
In concluzie: xenon pe far stock Astra - complet nerecomandat.
Skip ads

  • vektor

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Am un astra/92, am am becuri h4/66w sunt foarte slabe, ce-mi recomandati pentru instalatia respectiva sa fie m-ai puternice?
Merci
  • rbv1806

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ma voua va scapa ceva ESENTIAL Xenoanele din fabrica au SISTEM DE REGLARE AUTOMATA A INALTIMII si nu rozeta in bord.
  • rbv1806

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Vektor

recomandarea mea calduroasa - roaga un electrician sau pe cineva care se pricepe sa-ti lege farurile direct de pe baterie cu siguranta si 2 relee de putere cu un cablu de minim 2,5 mm2. Efectul este la masinile mai vechi uimitor.
(baterie - siguranta - releu " cu comanda de pe firele vechi de la faruri" si cabluri noi cu mufa direct pe becuri.
Skip ads

  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Pentru ca doresc sa am o vizibilitate mai buna pe timp de noapte am decis sa incerc sa imi instalez xenoane ,dar ptr ca sunt multi in trafic cei care pun xenoane in locul halogenelor,avand far cu oglinda,nu cu lupa,ceea ce e total inadecvat..mai rau facand participantilor la trafic,vin in ajutorul celor care doresc sa faca ceva cat de cat fain si corect si anume,transformare din halogen in xenon cu lupa!Aveti mai jos tutorialul ..4 filmulete ajutatoare!Deci,care se baga?Very Happy
http://www.youtube.com/watch?v=imIiglkq7HA
http://www.youtube.com/watc...E&feature=fvw
hthttp://www.youtube.com/watc...U&feature=fvw
http://www.youtube.com/watc...U&feature=fvw

Mult succes si nervi de otel celor care vor incerca! Mr. Green
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Si cu autoleveling'ul cum ramane?
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Pai ramane la fel,daca desfaci farul,practic oglinda e impinsa in sus si in jos,oglinda care o acoperi si in mijlocul careia pui proiectorul cu lupa,in plus,reglezi farurile inainte,cum e si in tutorial..sa iti bata la fel si dupa modificare..acum intrebarea mea..cand iti cumperi faruri cu upa dayline sau ma rog..vin fara motorase..asta ar insemna ca nu mai cumpara nimeni de astea ca nu se pot regla?Sa fim seriosi..
  • schumy1502

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
faina treaba ...da nu stiu cati dintre noi au asemenea scule
Skip ads

  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
deci..poti incerca..eu unu nu am sculele alea...dar sper sa gasesc ajutor..care au macar cate una din sculele respective si tot nu ma las Very Happy incerc sa fac! Embarassed
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Foarte tare treaba. Mult de munca, dar merita. De remarcat ca omului nu-i lipseste nici o scula.
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu un atu..lucrez la un service auto..partea de hartii..dar ma mai bag si pe la mecanica uneori pe masina mea Very Happy..chestii marunte..:Ddeci sper sa gasesc tot ce imi trebuie Smile
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
eu as putea sa fac pe farurile mele pe faza lunga unde la astea acum am ceva separat care se regleaza prin 4 suruburi ,e ceva mai simplu sa pun lupa dar de unde iau lupe asa marimea care imi trebuie mie
dar trebuie sa am si putin sange in instalatie ca sa ma apuc
partea cu oglinda de la faza lunga se poate da foarte usor jos fara sa fiu nevoit sa tai ceva
,decat desfac cele 4 suruburi cu care este prinsa si prin care se si regleaza faza lunga ,si nu trebuie decat sa montez lupa ,la care va trebui sa fac un suport care sa se poate prinde pe aceleasi suruburi,si gata si faza lunga cu lupa si xenon ,dar dupa cum am spus si mai sus trebuie sa fac rost de lupe si sa am tupeu sa ma apuc de treabaca greu nu este
Skip ads

  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Smile) bea rachiu,spirt...gasesti tu..lupe..pai de la masini botite..deezmembrari..se gasesc..unu pe 4tuning vindea parca...ca nu gasea pereche..avea cate un far cu lupa de la vreo 6 tipuri diferite de masini!
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Serban_pc vinde asa ceva, lupe. Il gasesti pe 4tuning sau pe Yahoo Messenger, acelasi ID.
  • alexandru_petcu

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
sau poti sa incerci aici
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
frate nu te supara..dar chiar nu vreau in tutorial sa imi bagi reclame..eu aici spun cum sa facem noi..nu cum sa cumparam..de la altu..nu vreau sa-i fac..burta mare cuiva!
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Din tutorial iti poti da seama ca ai nevoie si de acele lupe. Wink Asta daca nu vrei sa te apuci sa le fabrici chiar si pe alea.
  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Farurile cu angel eyes sau dayline nu vin cu motorasele pe ele, insa au locul unde intra perfect motorasul de pe farurile originale (cel putin asa am avut eu la angel eyes FK). Eu am avut initial halogene, am vrut xenon neaparat asa ca am luat faruri cu angel (nu ca-mi placeau dar erau singurele cu lupa pe vremea aia) pe care le-am inlocuit acum cu unele cu lupa originale. Nu am autoleveling insa am butonul de reglaj pe blocul de lumini. Oricum sistemul ala de autoreglare, dupa parerea mea nu face mare lucru. Mentionez ca mi-am pus si spalatoare de faruri pentru a fi cat mai in legalitate (in plus sistemul de spalare faruri e si util)
In alta ordine de idei, nu ar fi mai simplu sa inlocuiti farurile cu unele cu lupa aftermarket? Din cate am vazut un set de faruri din astea noi ajung pe la 200euro... Ca si lumina sunt ok farurile aftermarket. Problema lor (cel putin la unele) e ca nu sunt bine etansate si aburesc, dar asta se poate rezolva...
  • FlorentinPavel

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Eu am aflat intre timp ca setul de lupe xenon are si senzor electromagnetic pentru reglajul acela automat, de care se tot leaga toata lumea.
Am mai aflat ca exista si becuri xenon special concepute pentru faruri fara lupe, dar acestea oricum nu prea arata frumos.
Mai e cineva deranjat de ceva ?

As dori sa aflu daca reglajul automat al becurilor xenon pe faza scurta implica anularea rozetei de reglaj din bord; eu as prefera sa fie lasata sa functioneze pt. faza lunga.
In cazul montajului de lupe xenon se scoate oglinda din far si se arunca ? Nu mai e utila nici la faza lunga ? Eu prin diverse imagini am observat ca se lasa la locul ei, doar se monteaza lupele si atat.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
La xenon trebuie neaparat.Lupa+motoras reglare automata+spalator faruri.
Altfel i-ti umplii frigiderul cu carne.

Nu ai cum sa pastrezi si reglajul automat si cel manual deoarece trebuiesc conectate la module diferite.

Nu ai cum sa setezi independent faza lunga.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR