Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • cipylan

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Galati
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salut! Cred ca sunt multi in situatia mea, si anume - Cand veneam Vinerea trecuta dinspre Iasi catre Galati am avut ghinionul sa dau intr-o groapa, dupa multele indurate si ocolite pe cat posibil in tot acest drum, din satul Hanul Conachi din Galati si mi s-a indoit janta de aliaj, originala. Am facut vreo doua poze "pentru nemurire", apoi am schimbat roata si am plecat mai departe, pe drum m-am tot gandit ce am de facut, sa dau statul in judecata si sa-mi dea banii sau sa-mi repare masina. Am verificat O.U.G. 195/2002 si am vazut la art.113 (1) Consiliile judeþene, consiliile locale ºi Consiliul General al Municipiului Bucureºti au urmãtoarele atribuþii: a) iau mãsuri pentru menþinerea permanenta în stare tehnica buna a drumurilor pe care le administreazã. Asa ca am luat legatura cu avocatul sa-i spun ce am patit si el sa ma indrume in continuare in ce am de facut mai departe, dar mi-a pus o intrebare care a venit ca un trasnet Mad "ai luat legatura cu politia, sa-ti faca constatarea la fata locului?" Bineinteles ca nu facusem asa, fiindca ma grabeam sa ajung acasa dupa un drum atat de obositor, dupa evenimentul neplacut am luat in calcul varianta in care sa sun la politie si sa trimita Seful de Post, dar deja vedeam un Politist cu sapca intr-o parte intrbandu-ma "Si eu ce vrei sa-ti fac , sa-ti pun roata pe masina? Ai dat intr-o grapa , daca mergeti cu viteza... Rolling Eyes
Asa ca daca a mai patit-o cineva poate ma ajuta si pe mine si implicit pe altii care au ghinionul meu, cu ceva sfaturi, daca as putea face ceva sa-mi recuperez bunurile distruse de statul in care platim taxe atat de mari si nu se face nimic in favoarea noastra. Va multumesc!
Skip ads

  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Iti trbuie constatare de la politie si poze cu groapa in care ai dat si cu daunele provocate, daca ai ce am zis eu mai sus constatare + poze, procesul e castigat 100%. Trebuie sa ai dovada cum ca aveai achitatata taxa de drum ( daca nu erai in oras).
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Ca sa raspund cat mai la obiect. Daca ne indoim rotile in gropi, ne calmam, facem poze cu roata stramba, o dam jos, punem rezerva, ne ducem acasa ne mai uitam odata la poza cu roata stramba, ne calmam, apoi cautam la bazar pe club opel o roata identica, daca se poate si cu cauciuc. Cam astea sunt optiunile viabile pentru mine.

Totusi, de obicei, jentile originale de opel se pot repara. Nu prea se sparg, doar se indoiesc, iar cineva cu mana buna si doua ciocane le poate face la loc.
  • mihai0308

  • Mesaje scrise: 812
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Si nu poti sa te duci inapoi la locul "faptei" pui janta cu care ai dat in groapa si ai indoit`o suni la politie si iti face constatare? De unde stie nenea militianu ca tu ai savarsit "crima" azi sau peste 2 zile daca groapa e tot acolo si roata e la fel de "moarta" Very Happy
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Pana cum, doar firmele de asigurare au actionat in judecata administratorul drumui. Inca nu stiu sa existe vreun proces in care administratorul sa fi castigat, deci puteti apela la aceasta metoda.
Pentru a putea cere banii in instanta, trebuie sa existe un proces verbal de constatare de la politie si sa fie indeplinita procedura prealabila prevazuta de 720ind.1 din codul de procedura civila. Nu poti cere mai mult decat poti dovedi cu acte, deci trebuie factura pentru piese si manopera si mai trebuie ca reparatiile sa fie ca urmare a loviturii. Nu poti schimba un pivot, spre exemplu, decat daca a ramas masina in 3 roti langa groapa.
  • cipylan

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Galati
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
sebi4fc a scris: Trebuie sa ai dovada cum ca aveai achitatata taxa de drum ( daca nu erai in oras).

Din fericire am achitate toate taxele si impozitele, cam de asta sunt revoltat si as vrea sa-mi inlocuiasca statul janta + cauciucul, fiindca si acesta este putin infundat pe parte laterala unde a primit lovitura, apoi cred ca este ceva si pe la grup, fiindca atunci cand accelerez cam vibreaza destul de tare masina de atunci.
Va multumesc pentru sfaturi!
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Si pt ca tot se vorbeste aici despre gaurile din asfalt, vreau sa auziti si voi cum se rezolva treburile in Romania!

Inregistrare Sorin Oprescu, primarul Capitalei!

Pai nu merita domnilor sa-i omoram? Chiar nu imi dau seama de ce poporul roman accepta sa fie calcat in picioare de javrele astea...
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
A avea masina in romanica e mai scump decat in germania, austria sau alte tari, deoarece la intretinere si costuri de exploatare intra si schimbarea prematura a jantelor ca urmare a ovalizarii lor in gropanele patriei.
De procese, politie, castig in instanta, eu zic sa va luati gandul, e prea mare bataie de cap si prea mult hazard la mijloc ca sa avem o sansa reala de castig.
Parerea mea
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
indy a scris:A avea masina in romanica e mai scump decat in germania, austria sau alte tari, deoarece la intretinere si costuri de exploatare intra si schimbarea prematura a jantelor ca urmare a ovalizarii lor in gropanele patriei.
De procese, politie, castig in instanta, eu zic sa va luati gandul, e prea mare bataie de cap si prea mult hazard la mijloc ca sa avem o sansa reala de castig.
Parerea mea


parerea ta
parerea mea e ca din cauza unor oameni ca tine am ajuns unde am ajuns
  • MarianEKI

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Ai dreptate; si din pacate sunt destul de multi... Evil or Very Mad
  • gojira

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Eu vad situatia asa:

Dai in groapa, suni politia, iti rad in nas, nu-ti vin sa-ti faca o constatare. O sa-ti spuna ceva de genul "nu este de atributiile noastre". Presupunand ca iti vin sa-ti faca o constatare, agentul face doar constatare. Scrie acolo "janta indoita". Atat. El nu are de unde sti ca tu ti-ai rupt roata din cauza gropii.
Apoi te duci la primarie. Acolo presupun ca ti se va cere o expertiza din care sa rezulte ca din cauza gropii ti s-a rupt tie roata. In genul constatarilor pe care le fac agentii de la firmele de asigurari. Ca sa faceti expertiza deja ati depasit pretul unei roti.
Teoretic n-aveti cum sa demonstrati ca roata s-a rupt in acea groapa.

Pentru cei cu Casco, treaba e mai simpla. Le schimba roata si firma da in judecata primaria.
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
si eu am fisurat o jeanta pe gropile din romanica ,pe drumul dintre alexandria si pitesti ,
rezolvarea din partea mea a fost urmatoarea ,
-dat toate bagajele jos din portbagaj ,
-scos rezerva si pusa pe masina
-pus jeanta fisurata in portbagaj peste toate bagajele
-mers la o vulcanizare mare care indrepta si suda jenti
-platit operatiunea si pus inapoi pe masina ,
cost undeva la 100 lei
cred ca ma costa mai mult sa chem politia sa dau in judecata statul ,decat cat a fost un sudat si indreptat de janta
asa ca parerea mea mai bine iti iei gandul de la dat statul in judecata
Skip ads

  • Tabac

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Cand faci un astfel de demers pentru a recupera paguba produsa de starea proasta a drumurilor, deci de a te judeca cu statul, veti primi primul termen, CEL MAI CURAND, intr-un an de la data depunerii dosarului spre judecata.Va spun asta pentru ca un prieten a patit-o.E vorba de 2 roti complete ,jante aliaj+cauciucuri...procesul este in curs de desfasurare!
  • cipylan

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Galati
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Sal! Imi cer scuze ca nu am mai intrat sa scriu ce am facut mai departe. Am aranjat cu un politist in alta parte, unde era o groap, sa-mi faca un proces verba si a fost cam asa: am mers la sectia respectiva, unde s-a facut un PV de constatare a avariei si acum vine partea cea mai tare, "conform procedurii" spune politaiul trebuie incheiat un PV, din fericire cu AVERTISMENT, fiindca nu am adaptat viteza la conditiile de drum. Tare, nu? Am mers in zona unde am stabilit ca mi-am indoit roata, cu o ruleta si am facut poze cu masuratori din mai multe unghiuri, astfel in cat sa se vada cladirea care a fost trecuta in PV ca reper al locului avariei. Am mers la un service auto de unde am luat o constatare cu defectiunile produse in urma loviturii. Problema a venit de la avocat, ca a dat inapoi cand i-am spus ca am facut rost de toate actele necesare la dosar, intrucat este greu ca persoana fizica sa ma lupt cu statul, iar pe deasupra ar trebui sa-mi fac reparatia pe banii mei si dupa aceia sa depun factura la dosar cu toate cheltuielile. Asa ca m-am oprit aici si astept sa se schimbe ceva in viitor.


Ultima modificare facuta de cipylan la Vin 19 Nov, 2010 11:24 pm
  • cipylan

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Galati
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Cred cu tarie ca daca am avea mai mult tupeu am putea sa ne reparam masinile pe banii statului, legal. Deoarece noi platim taxe pentru a ni se oferi conditii bune de viata, iar in schimb nu primim decat gropi si sute de sosele ce arata ca dupa razboi. Problema este ca ar trebui sa umblam cu ruleta si camera foto dupa noi si unde vedem o groapa, pe carosabil sa oprim si sa facem poze plus ca tre' pierdem multe ore pe holurile tribunalelor, ca asa-i la noi. Eu cred ca dupa un dosar bine pus la punct si o lupta apriga am castiga. Astept sfaturile voastre in continuare.
  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Avocatul nu a dat inapoi din cauza ca ai facut rost de toate actele necesare la dosar. A dat inapoi din fata unei manareli

Adica: La inceput i-ai spus ca a avut loc incidentul in judetul <de ex. Suceava> si apoi ai venit cu dovada din judetul <ex: Iasi>. Asta o poti reduce si la sector de drum ce apartine unei primarii locale.
De ce sa plateasca aia din Iasi pentru o groapa din suceava?
A , pentru ca esti bataios , dar la momentul respectiv nu aveai timp ...
  • cipylan

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Galati
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Asta a fost motivul pentru care am lasat-o eu mai moale, locul a fost tot in jud. Galati, dar alta localitate, fiindca la Hanu dupa aproape o saptamana, cand am aflat ca-mi trebuie constatarea de la politie, groapa era astupata cu nisip si pusa o galeata cu nisip peste, iar in nsipul din galeata infipt un indicatot dreptunghiular cu dungi oblice galbene si rosii, asa ca avocatul nu a avut vreo problema fiindca nici nu stia unde am facut actele. Gandestete ca sunt avocati care salveaza criminali de la executarea pedepselor,asa ca nu este o problema pentru ei sa minta frumos, cazul meu ar fi un mizilic. Cred ca problema era miza, munca multa pe bani putini.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca este timpul sa-ti schimbi avocatul.
  • RCarlos

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2010

  • Mesaj Privat
eu daca imi indoi roata in groapa...iau ciocanul si o indrept...e cea mai rentabila varianta
  • cipylan

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Galati
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Problema este ca daca iti indrepti roata cu ciocanul s-ar putea sa ai joc la volan, una la mana, iar a doua din cate stiu eu la jantele de aliaj e putin mai complicat. Eu din fericire am gasit la Braila un service specializat pentru indreptat jante de aliaj, dar e destul de scump sa platesti si taxele de drum si reparatia jantelor la fiecare doua luni, asa cum am patit eu, ca le-am indreptat in Martie dupa evanimentul nefericit si in Mai a trebuit sa le duc iar la indreptat, dupa ce am rulat tot pe soselele noastre, din pacate si am capatat din nou joc la volan.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR