Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • teodorescu_cos

  • Mesaje scrise: 227
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
stau si ma tot gandesc de cateva zile cum se poate scapa de zgarieturile de chei, ghiare de pisici etc? creienele corectoare sunt o solutie buna? dupa ce am dat cu creion ar trebuit dat cu smirghel si cu polis?
Skip ads

  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
asta e topic de intretinere ... citeste parerile celor care au comandat creionul ala minune de la TV. Mini zgarieturile unde este luat doar lacul si nu s-a ajuns la chit sau tabla sunt scoase cu succes. Are efect smecheria mai ales in dreptul manerelor. VS platinum parca ii zice
  • mihai0308

  • Mesaje scrise: 812
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Daca vrei sa scapi definitiv de zgarieturi fa`i masinii un cadou de craciun un polish profesional...sigur o vei face happy (atat masina cat si pe tine) la mine a mers Wink
  • beu
  • Suspendat
  • 603 mesaje
  • din 31 Jul 2009
  • Astra 1996 x16xel
  • Bucuresti
  • beu

  • Mesaje scrise: 603
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Cumperi polish PREVENT si insisti bine
dupa ce termini o dai cu ceara solida MANOL
ceara recomandat mai multe straturi(zile diferite)
iese mai noua ca noua
Skip ads

  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Produsele din gama PREVENT sunt mult sub standarde. Nu as recomanda nici macar samponul de la ei. Exista sectiunea "review cosmetice auto" unde s-au spus lucruri si informatii foarte utile.
Personal recomand polishare dar tinand cont de adancimea zgarieturilor, aceasta va putea face sa dispara unele si doar sa mai atenueze altele, oricum rezultatul este de obicei peste asteptari. Executati corect, toti pasii polisharii, finisarii si a protectiei finale (sealant, ceara) aduc vopseaua/masina la un aspect apropiat unuia de showroom.
  • tax90bul

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Sa va zik ceva exista o carioca universala care dai cu i-a pe unde este zgarietura si dispare in 5 secunde pret 190 ron.
  • beu
  • Suspendat
  • 603 mesaje
  • din 31 Jul 2009
  • Astra 1996 x16xel
  • Bucuresti
  • beu

  • Mesaje scrise: 603
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2009

  • Mesaj Privat
O fi buna sau e teapa?
  • tax90bul

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2009

  • Mesaj Privat
o arata si la tv si pe taraf cand sunt reclamele acelea.si iti arata si demonstrari.
Skip ads

  • beu
  • Suspendat
  • 603 mesaje
  • din 31 Jul 2009
  • Astra 1996 x16xel
  • Bucuresti
  • beu

  • Mesaje scrise: 603
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Dar cunosti pe cineva care a folosit si intradevar e minune in carioca?
  • tax90bul

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2009

  • Mesaj Privat
te rog sa ma crezi asta nu am vazut ,o sa te anunt in maxim o saptamana ca o sa comanda un tovaras si pot sa-ti dau un sfat atunci .
  • beu
  • Suspendat
  • 603 mesaje
  • din 31 Jul 2009
  • Astra 1996 x16xel
  • Bucuresti
  • beu

  • Mesaje scrise: 603
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2009

  • Mesaj Privat
multumesc
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
N-as vrea sa va dezamagesc, dar nici nu simt nevoia sa ma documentez pentru a imi fi clar ca nu are ce sa functioneze in acest sistem "minune". La si mai "minunatul" pret de 190RON (!).
Daca zgarietura "agata" la unghie, inseamna ca a trecut si de stratul de lac si de cel de vopsea, ajungand la grund sau chiar la tabla. In aceasta situatie sunt doar 2 remedii: 1. daca zgarietura e mica, se poate incerca umplerea ei cu vopsea pe codul de culoare, in straturi succesive si subtiri iar la sfasit cu lac cu ajutorul unei pensule cu un singur fir; la sfarsit dupa uscare se auce la nivel cu restul vopselei prin smirghel ud de 1000 - 3000/4000 si pe urma polishat pt indepartarea urmelor de slefuire.
2. zgarietura este majora - tinichigiu

Orice carioca/creion "magic" din pacate nu va rezolva decat o gaura in portofel:(
Skip ads

  • beu
  • Suspendat
  • 603 mesaje
  • din 31 Jul 2009
  • Astra 1996 x16xel
  • Bucuresti
  • beu

  • Mesaje scrise: 603
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Asta e si parerea mea
  • m-anndrei

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Pentru zgarieturi, zone matuite, chiar si zgarieturile ce au trecut de stratul de vopsea si se vede primer-ul, incearca cu o ceara de culoare. ai masina de nuata rosie (fuego, obscuro, etc .. metalizata sau nu) foloseste o ceara rosie, ai masina de nuanta verde , foloseste ceara verde, etc. Suprafetele trebuiesc foarte, foarte bine curatate si sa fie uscate, nu aplici ceara la temperaturi mai mici de 10 grade sau mai mari de 24-28, se aplica ceara ipe suprafetele in cauza, se asteapta circa 15-20 de minute, apoi se ia la frecat. Este acelasi procedeu ca si la polish. Iti trebuie o masina de polishat, sau un disc de polishat (suprafata de blanita de bumbac 100%) prins intr-o bormasina. Succes! Daca o sa lucrezi cu simt de raspundere, calm, fara sa te grabesti, o sa fii uimit de rezultate.
In cazul in care zgarieturile sunt prea accentuate se poat utiliza discuri trizact 3000, 4000 si apoi ceruirea cu ceara de culoare. Aceasta operatie (slefuirea cu discuri trizact) las-o pe seama unui vopsitor (profesionist in adevaratul sens al cuvantului) deoarece este o operatie mai dificila si o persoana, vopsitor ce nu are experienta in executarea operatiei poate compromite suprafetele vopsite.
Bafta!
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Pacat ca ceara colorata (dupa munca depusa pt aplicare) tine maxim la 2-3 spalari, cu indulgenta.
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
"Pacat ca ceara colorata (dupa munca depusa pt aplicare) tine maxim la 2-3 spalari, cu indulgenta."
Subsrciu si eu.

Polishul isi face treaba daca este de calitate doar daca zghariturile sunt in lac si superficiale la vopseaua metalizata si un pic mai mult la cea nemetalizata.
Eu am gasit afara in reteaua ATU (Austria)si spray pe codul producatorului si vopsea retus (gen oja ca sa va faceti o idee cu tot cu lac, 2 flacoane) cod producator 4CU.
  • Cata_Panacotta

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2010

  • Mesaj Privat
salut am si o problema cu zgarieturile pe capota . cum pot remedia aceasta problema. acum 4 zile am avut masina in parcare si sau jucat caini pe capota mea in unele locuri se vede ca sa luat vopseaua si intrunele locuri se vade lacu voselei. culoarea este PANACOTTA. Am cumparat Prevent am dar pe ea unele sgarieturi de mai vad tot din lac dar cea care sa luat vopseaua nu se remediaza. CE pot face ca sa nu se mai vada nu mai vreu sa ma duc pe la service sa-mi faca aia acolo . Aveti idee o aveau cei de la reprezenta creion de corectat pe culoare. SI daca aveti ide ce cod are culoarea PANACOTTA. o zi buna
p.s masina este loata noua de 2 sapt.
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@maimuta23, daca poti pune o poza cu problema ar fi ideal. Ce conteaza cel mai mult este adancimea zgarieturilor / cat de mult "agata" la unghie. Imi vine greu sa cred ca s-a luat vopseaua chiar asa usor. Oricum, solutii exista, fii linistit.
  • Cata_Panacotta

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salut de ceva timp am m-ai primit o surpriza pe capota prin lina noiembrie. Nustiu cu ce o facuto dar sa luat vopseauaua calumea si a ajuns la chit.
In poza am dat cu prevent ca sa se vada cum e zgarietura de lunga. Am cumparat un Kit de retus cu vopsea si cu lac original GM. Aveti ide care sunt instructiunile de utilizare in Romana ?
Si dupa ce dau cu kit trebuie sa dau ne-aparat cu polish.?
Stiti pe cineva de pe club care se ocupa cu polish in Bucuresti ?





Stima:D
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Vopseaua se va aplica doar in locurile unde se vede chitul alb cu ajutorul unei pensule ff subtiri, in straturi subtiri si repetat, cu pauze de uscare intre ele. Dupa care se aplica si lacul la fel - 2,3 straturi. Ideal, straturile de vopsea si lac adaugate vor depasi nivelul vopselei de pe masina. Dupa care se va slefui umed fiecare "ridicatura" pentru a le aduce la nivel cu restul vopselei. La sfarsit se vor scoate la polish urmele de smirghel.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR