Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • LAdrian

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Omega 1989 E18NVR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2009

  • Mesaj Privat
first of all, noroc baietzi...
sunt si eu un "pustan", am 19 ani... permis de 3 luni si ceva.. mi-am luat si un opel omega din 1989, motor 1.8 benzina..
opel omega - tractiune spate ( incepator - WOW ) Very Happy Shocked
in fine, am condus masina asta timp de vreo 2 luni... toate bune si frumoase, am facut vreo 5000-6000 km... dar intr-o seara, ploua.... si avand tractiune spate, m-am avantat sa fac un drift(nu m-am gandit ca sunt incepator) si am intrat in bordura cu partea dreapta(spate mai mult, dar cred ca am atins si cu fatza pentru ca e janta stramba...)
pe spate planetara am schimbat-o, merge... dar acum am la directie ceva, si nu stiu ce anume.... mergeam cu masina... imi trage stanga sau dreapta(sunt convins ca de la janta putin) dar dupa impact, am observat ca dadeam prea usor de volan! am servo pe masina, dar se da prea repede acum de volan, si in viraje nu se indreapta rotile singure...
duminica vreau sa ma duc la un service, dar intai vroiam sa aud niste pareri,
eu sunt incepator, atat cu permisu'... cat si cu mecanica(nu stiu nimic).
va multumesc Smile
Skip ads

  • alcapone

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
salut! ce coincidenta, tot 19 ani am si eu si tot omega, dar b din 94. sincer, nu ma pricep prea bine nici eu la elementele de directie, dar incerc sa-mi dau cu parerea. cred ca din cauza impactului lateral s-a afectat caseta de directie. (incearca sa intri sub ea sa vezi daca are scurgeri de ulei) normal daca ar fi caseta ar trebui sa faca un zgomot atunci cand virezi mai mult. faptul ca trage stanga sau dreapta nu este din cauza jantelor ci din cauza capetelor de bara care trebuiesc inlocuite. odata cu uzarea capetelor de bara ti se schimba si geometria rotilor( adica ti se deschide unghiul de fuga)si inevitabil incepe sa iti vireze stanga sau dreapta si iti toceste cauciucurile pe interior. deci, daca nu ai zgomot in caseta de directie si nu are scurgeri de ulei, mergi in service si schimba capetele de bara si regleaza din nou unghiul de fuga, pt k pe tijele care ies din caseta de directie au un filet si din cauza impactului lateral se poate deplasa). incerc sa te ajut, k am lucrat si eu intr-un service auto in vacanta de vara(reparam doar dacii Laughing ).app, daca ai nevoie, iti pot da eu 2jante de omega echilibrate+cauciucuri foarte ieftine, pt ca eu am pus jante de mercedes la a mea si astea mi-au ramas. bafta!
  • LAdrian

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Omega 1989 E18NVR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2009

  • Mesaj Privat
ms de raspuns
deocamdata sunt in criza cu banii... ca pana acum mi-o faceam, nu a curs ulei, nu face nici un zgomot... la caseta de directie m-am uitat cu cineva care se pricepe, si mi-a zis ca nu are nimic, si ca trebuie sa ma duc la service sa fac unghiul, echilibrare, etc...
ma deranjeaza acum, ca nici alternatorul nu incarca cum trebuie... Sad
  • alcapone

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
incearca sa scoti capacul de la puntea aceea de diode din spatele alternatorului si curata cu niste spray degripant toate contactele de acolo, ca nu cred ca are bobina arsa, cel mai probabil puntea aceea de diode care transforma in curent continuu nu face bine atingere. sau releul mai poate fi defect. cand vei face rost de bani pot sa-ti dau 2 jante bune+cauciucuri la 120 ron ambele. app, mai vreau sa cumpar si eu o omega a, dar sper sa brodesc una la fel de buna ca aceasta pe care o am acum. imi place mai mult omega a decat b pt ca arata mai clasic. bafta!
Skip ads

  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
verifica si semicaseta cu bara de directie
  • PoseaCristian

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1998 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2009

  • Mesaj Privat
ai rezolvat problema cu revenitul volanului pe directia de mers? si daca da cum? aceeasi problema o am si io, la fel am lovit o bordura si de atunci dupa indelungi reparatii si schimbari de piese volanu nu mai merge cum trebuie
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
pai verifica bascula fata, pivotul, semicaseta, si ce mai este pe acolo.
verifica si unghiul caci poate din lovitura s-a deplasat din reglajul de jos de la amortizor (stie ala la service)
  • PoseaCristian

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1998 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2009

  • Mesaj Privat
pai bascula am schimbato, la fel si capetele de bara, bieletele de directie si inca o bieleta care nu stiu cum se chiama, am schimbat amortizoare, deci mai trebuie sa vad semicaseta aia ce inseamna
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
daca ai shimbat amortizorul treb sa faci unghiul caci sigur unghiul de cadere este nereglat. se regleaza de la unul din cele 2 suruburi de prindere a amortizorului pe fuzeta (cel de jos) acolo gaura este ovala pentru a permite reglajul. s-a mai discutat despre chestia asta pe forum vezi ca sunt si poze. treb sa stie ala de la service care face reglaje.
P.S. daca cumva ai bagat bucse ieftine nu o sa mearga bine in vecii vecilor.
eu am postat mai demult o discutie despre calitatea bucsilor si belele cele-am avut din cauza lor.
treb sa cumperi macar FEBI sau mai bune in niciun caz di acelea italienesti sau spaniole ca nu o sa mearga masina. unul din defecte este acela ca nu revine volanul la viraj chiar daca ai bucse noi dar de proasta calitate .
eu am fost patit acum citiva ani
  • PoseaCristian

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1998 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2009

  • Mesaj Privat
hmm, ce bucse au bagat nu stiu dar o sa ma uit, si unghiurile le-am facut
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR