Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La dezmembrari e cam greu de gasit punte completa adica cea mai mica bataie de cap. Variantele after-market par accesibile dar oare sunt de calitatea impusa?
Nici la mine nu prea tinea frana pe spate, dupa ce am inlocuit tamburi, saboti, surub autoreglare, arc, prezoane chiar daca nu erau pasuite au trecut de RAR, acum e si mai bine, daca trag frina de mana nu reusesti sa pleci de pe loc sa crapi si nici in bot nu se mai duce. Cost cam 100euro si arata bine cu tamburi argintii, jante argintii si ele.
Skip ads

  • mario opel

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2008 z12xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2008

  • Mesaj Privat
eu cred ca si cu discuri pe spate,tot fata duce greul daca mergi singur sau 2 persoane. ce credeti, ca tamburii nu pot bloca rotile pe spate sau sa franeze la fel de tare ca un disc? nu-i da voie repartitorul care face aceiasi treaba si pentru placute.
e si normal sa se lase in bot masina cand franezi..ce ai vrea sa se lase in spate? Shocked
discuri pe spate se pun(am observat) la masini mai grele sau sport care fiind mai grele sau mergand cu viteza mai mare banuiesc ca le ia foc tamburii pe spate( fiind inchisi) la o franare violenta.
asa..poti sa pui discuri pe spate..sa fii mai sexy..da e tot aia la franare. sau, poate atingi 200 km/h doamne fereste,si trebuie sa franezi brusc.
una peste alta mi-ar place si mie( d.p.d.v. al aspectului) niste discuri pe spate dar chiar daca gasesc o punte e gsi second,crrd a o sa am mari probleme cu senzorii de abs si esp si chiar nu merita investitia. la o corsa B gasesti poate mai ieftin,dar la D,cred ca te costa un sac de bani sa faci transplantul.
  • NeamTuLe

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
din punct de vedere al bani lor sar putea sa trebuiasca doar etrieri si discuri si sa ramana butucul spate acolo unde e, inca caut si cand o sa le schimb o sa va spun exact ce trebuie schimbat
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Variante sunt mai multe
O varianta mai ieftina ar fi o punte completa de pe un kadet gsi
Una mai scumpa dar mai eficienta ar fi:
http://translate.googleuser...2CrvYToS5JGovaBAg
Si variante mai sunt depinde ce vrei sa faci cu masina ta
Skip ads

  • NeamTuLe

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Cu acest kit de conversie este posibil pentru a se potrivi cu 4 sau 5 stud Astra-G / H-spate
deci dupa cum am intrebat se potriveste butucu spate fara punte de la astra h la g?
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Pai aici era vorba de corsa b Confused Confused
Pentru astra g este mult mai simplu Sad
Este si cu punte pe tamburi
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
salut vin si eu cu lamuriri pentru cei care vor sa treaca de la tamburi la discuri ,,cel putin la astra g caravan ,dar cred ca se potriveste la toate modelele
eu fac maine operatiunea la un mecanic ,trebuie elevator ,si daca vreti sa faceti ca mine trebuie sa aveti in vedere urmatoarele
achizitionarea unor butuci cu discuri

eu am luat punteqa cu totu la un pret de 350 ron,erau 300 butuci cu etrieri si supoirti de etrieri ,si mi-a dat puntea cu 50 lei
dar am luat ca sa zic asa teapa ,pentru ca cele 4 suruburi de la tambur si potrivest la perfectie cu suruburile de la butuci cu discuri ,
deci nu e nevoie de toata puntea ,v-a trebuie decat butuci
suporti de etrieri si etrieri

am avut posibilitatea sa bibilesc la ei si au iesit asa

ce v-a mai trebuie ,furtunele de la etrier ,daca nu sunt (la mine pe punte unu a fost taiat
asa ca am luat unu de la dezmembrari aproape nou
si cablu de frana de mana ,care nu se potriveste cu cel de la tamburi
si atentie sa fie de caravan ,sau daca aveti astra 5usi sa fie pentru masina respectiva
intrebati de 2 ori pe cei de la dezmembrari ,ca ei iti dau la intamplare
asa am patit eu ,mi-au dat un cablu pentru astra scurt ,deci nu se potriveste ,dar l-am dus inapoi si mi-a dat bani inapoi
maine ma duc sa iau altul pentru caravan
azi am dost la mecanic ,ne-am aucat de treaba si asa am aflat ca cablul nu se potriveste
as ca repetam maine operatiunea
o sa revin maine cu mai multe amanunte si poate si cu poze din timpul montajului
deci recapitulam
-butuci pentru discuri (cu 4/5 prezoane,cu /fara abs)
-discuri daca sunt bune cele de la dezmembrari ,daca nu noi(eu am luat noi)
placute noi
furtune pentru etrieri ,daca nu are. daca are se potrivesc ,la fix cu tevile de pistonase ,nu mai este nevoie de alte tevi etc
-cablu de frana de mana pentru discuri (nu se potriveste cel pentru tamburi)
daca mai e ceva nelamurit ,astept intrebari aici .
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Asa cum am scris si mai sus la astra g e mai simplu pentru ca astrele au fost echipate si cu tamburi si cu discuri . Merge facuta conversia simplu si usor . Piese se gasesc si pe la dezmembrari si noi depinde de buget .
La corsa b distantele de prindere ale butucului pe punte sunt altele . Nu se pot pune de astra g .
Merg cred de corsa b gsi ceea ce este mai greu de gasit pe la dezmembrari . Sad
Skip ads

  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
uitati aici tot tutorialul de montaj al discurilor pe spate opel astra g caravan
https://www.clubopel.com/vie...312&start=200
  • bv69tzk

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1995 x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2011

  • Mesaj Privat
deci din ce am citit sa inteleg ca la o corsa b cu frana pe tambur , as putea daor ca scumpar o punte de kadett gsi care are dotare frana pe disc sau tot asa punte ce corsa b gsi cu aceeasi dotare , fara a modifica nimic ...s-ar potrivi la prindere tot? ? ? ? ? ? ? ?
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu nu asi face conversia fara ABS Wink Si fara schimbarea simultana al franelor pe fata, tot de la Corsa GSI...
Asta ca sa nu fac piruete pe drum... Embarassed
  • bv69tzk

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1995 x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2011

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Eu nu asi face conversia fara ABS Wink Si fara schimbarea simultana al franelor pe fata, tot de la Corsa GSI...
Asta ca sa nu fac piruete pe drum... Embarassed

eu as face Smile)doar sa fiu sigur ca se potriveste una din ele.corsa gsi sau kadett gsi .... ar fi fain sa mearga si de kadett ca is mai usor de gasit decat alea de corsa
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Insanatosire grabnica, balaure Twisted Evil Sper sa nu lovesti si vreun nevinovat de pe marginea drumului Very Happy
  • bv69tzk

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1995 x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2011

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Insanatosire grabnica, balaure Twisted Evil Sper sa nu lovesti si vreun nevinovat de pe marginea drumului Very Happy

eee nu ranim pe nimeni... am gasit punte de kadett GSI ...astept incurajari... merge pusa pe corsa b sau nu ? ? ?
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Cu totul SIGUR nu merge, daca ai o ruleta, poti afla si singur...
Cu niste placute de adaptare si un aparat de sudura, poti pune fuzetele de la Kadett pe puntea de Corsa.
  • bv69tzk

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1995 x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2011

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Cu totul SIGUR nu merge, daca ai o ruleta, poti afla si singur...
Cu niste placute de adaptare si un aparat de sudura, poti pune fuzetele de la Kadett pe puntea de Corsa.

ahaaa deci nu merge cu totul la alea de kadett .... dar puntea de corsa gsi ar trebui sa mearga calumea nu ? ..macar sa aflu sa nu cumpar degeaba Confused de aceea am si intrat in discutie aici...
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Puntea de la Corsa A GSI merge la orice Corsa A, puntea de la Corsa B GSI la Corsa B (intre A si B sunt 7 cm. de diferenta la "ecartament") si asa mai departe.
  • bv69tzk

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1995 x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2011

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Puntea de la Corsa A GSI merge la orice Corsa A, puntea de la Corsa B GSI la Corsa B (intre A si B sunt 7 cm. de diferenta la "ecartament") si asa mai departe.

am inteles ! atunci daca caut de B GSI si gata ! si nu ma mai complic cu modificari si prostii ... cam greu de gasit dar inca nu e mare graba inca nu curg tare cilindrii de la tambur:)) deci pana se duc naibii de tot am timp sa gasesc punte cu totul de B GSI si stiu o treaba macar
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Pe Corsa C cu facelift si-a pus Je punte spate de Tigra cu discuri. Poate are timp sa mai dea ceva detalii...
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nici modelul GSI nu are discuri pe spate.Principala problema pe care o vad este ABS.La Corsa B,cel putin,ABS fata ia semnalul de la planetare,iar pe spate din interiorul tamburilor,de pe o coroana.Se potriveste butucul spate,cu tot cu disc,de Astra G.
Se potriveste la modul ca se sudeaza .Dar ABS pe G e din rulment,si mi-a greu sa cred ca se va potrivi coroana din tamburul de Corsa B in cel de G,care are si disc pe deasupra.fara ABS nu e nici o pb.
Din cate imi aduc aminte,la Kadett existau niste supape inaintea conductelor care duc pe spate.Daca se scot acele supape,va ajunge aceeasi presiune si la rotile spate,deci franarea va fi mai puternica.Dezavantajul e ca pe zapada/gheata sau chiar pe ploaie s-ar putea sa fuga de spate.De asta au si fost puse acolo.Tin minte ca la Kadett lasam urme pe asfalt cu toate 4 rotile dupa ce-i scosesem acele supape.Deasemenea mai tin minte ca nu mi-a fugit niciodata de spate...
Daca ai rabdare sa urmaresti topicul de mai jos,baiatul respectiv a facut conversia de la tambur la disc.
http://forum.4tuning.ro/116...2000-16v-gsi.html
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR