Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • bv69tzk

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1995 x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2011

  • Mesaj Privat
da il stiu demult pe NDY , am vazut cum a facut el... dar ma gandeam ca ar fi o solutie fara sudura, ci doar un transplant mai simplu cu totul , doar sa iau una de gsi (dar daca zici ca nu exista.... ) sau de kadett nici ala nu stiu daca exista din fabricatie ..de vazut am vazut dar nu stiu daca erau modificate sau originale ... ... ... .. o concluzie finala atunci? daca vreau frana pe disc pe spate , trebuie sa iau de pe alta masina si sa sudez pe puntea mea nu ?
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Kadett GSI 16 V are discuri pe spate,cel cu 8 V nu are.Nici macar 2.0 SEH,de 130 cai.
Corsa B GSI are tamburi,dupa cum spuneam.Cel putin a mea asa e ,si nu cred sa-i fi fost schimbata puntea.
  • bv69tzk

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1995 x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2011

  • Mesaj Privat
SUPERDRAGOS a scris:Kadett GSI 16 V are discuri pe spate,cel cu 8 V nu are.Nici macar 2.0 SEH,de 130 cai.
Corsa B GSI are tamburi,dupa cum spuneam.Cel putin a mea asa e ,si nu cred sa-i fi fost schimbata puntea.

pai si merge puntea aia de kadett de 16v ? mere pe corsa b?Confused
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Conform a celor afirmate aici: http://www.corsa-b.fr/forum/ merg cele de la Astra GSI, dar ca sa nu te trezesti "cu fundul inainte" la orice franare, trebuie frane pe 280 (282?) pe fata , adica din memorie cele de pe Calibra turbo, si reductoare de presiune (2 bucati) instalate inaintea fiecarui etrier din spate.
E vorba de partea de la fuzete "inspre exterior" IN NICI UN CAZ de schimbarea puntii cu totul, in schimb se pare ca merge fara adaptari.
Spun asta "din amintiri" nu am verificat recent. Asta implica si schimbarea jantelor pe 14 sau 15, ca sa intre dracovenia. La o masina de 1000 de Euro eu m-asi lasa pagubas sau asi lua un Corsa C cu discuri "de la mama lui". Dar fiecare face ce vrea pe banii lui... daca reusueste sa treaca controlul tehnic dupa aceea. Laughing
Tot nu am inteles inca de ce vrei asta la "monstrul" tau de 75 de cai... Wink
Skip ads

  • bv69tzk

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1995 x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2011

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Conform a celor afirmate aici: http://www.corsa-b.fr/forum/ merg cele de la Astra GSI, dar ca sa nu te trezesti "cu fundul inainte" la orice franare, trebuie frane pe 280 (282?) pe fata , adica din memorie cele de pe Calibra turbo, si reductoare de presiune (2 bucati) instalate inaintea fiecarui etrier din spate.
E vorba de partea de la fuzete "inspre exterior" IN NICI UN CAZ de schimbarea puntii cu totul, in schimb se pare ca merge fara adaptari.
Spun asta "din amintiri" nu am verificat recent. Asta implica si schimbarea jantelor pe 14 sau 15, ca sa intre dracovenia. La o masina de 1000 de Euro eu m-asi lasa pagubas sau asi lua un Corsa C cu discuri "de la mama lui". Dar fiecare face ce vrea pe banii lui... daca reusueste sa treaca controlul tehnic dupa aceea. Laughing
Tot nu am inteles inca de ce vrei asta la "monstrul" tau de 75 de cai... Wink

astra F ? .pai vreau asta deoarece am probleme cu franele pe spate..trb schimbat saboti, cilindrii si ...daca tot trb sa investesc vreau sa fac o treaba faina sa ii pun discuri..am planuri la anu .cu un 2.0 pe ea... dar na incet incet ...ca bugetul nu permite sa facem totul deodata
... deci zici ca cele de astra... hmmm si vine prinsa fuzeta calumea pe punte fara modificari ..ce bine ar fi
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Uite-te macar la poze, sunt 57 de pagini de modificari la un Corsa B:
http://www.corsa-b.fr/forum...php?f=2&t=446


... sau tradu cu Gogu, bunul prieten al fiecaruia dintre noi...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
indeed, pe Corsa C merge punte de Tigra B. Plug'n'play, ca sasiul e acelasi. se schimba puntea si amortizoarele, pentru ca surubul de prindere al amortizorului pe punte e mai gros la Tigra decat la Corsa...
  • bv69tzk

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1995 x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2011

  • Mesaj Privat
m-am uitat si al ala de la francezi..dar nu prea precizeasa nimic cum ar fi facut si ce punte o fi pus.....dar in fine..sa revin la ideile mele de sclerozat:))..chiar sa nu existe niciun opel care sa aiba pe spate prinderea fuzetelor de punte la aceeasi dimensiune ca opelul corsa b? ... eu ma tot gandesc ca ar trebui totusi sa existe fuzete spate de la al opel..si sa pot da jos doar tamburul si sa prind fuzeta cealalta cu etrier...si restul de modificari daca nu ajunge teava de la frana nu e o problema ca se face usor...dar aici ma tot zbat.,..si nu reusesc sa primesc un raspuns calumea de la careva ...
Skip ads

  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
jE a scris:indeed, pe Corsa C merge punte de Tigra B. Plug'n'play, ca sasiul e acelasi. se schimba puntea si amortizoarele, pentru ca surubul de prindere al amortizorului pe punte e mai gros la Tigra decat la Corsa...

Deci puntea necesara pt. pachetul de drumuri grele la Corsa C e fix aia obisnuita de Tigra B. Interesant!
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
jE a scris:indeed, pe Corsa C merge punte de Tigra B. Plug'n'play, ca sasiul e acelasi. se schimba puntea si amortizoarele, pentru ca surubul de prindere al amortizorului pe punte e mai gros la Tigra decat la Corsa...

Intrebare-Puntea de Corsa B,pe care ai pus-o,avea discuri sau nu..?Ca nu m-am edificat.Si daca avea discuri,erau adaptate?Sau erau de fabrica?De pe ce model,ca a mea Corsa B GSI nu are discuri,ci doar tamburi..
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
bv69tzk a scris:.,..si nu reusesc sa primesc un raspuns calumea de la careva ...


Acesta este un forum de discutii, nu o enciclopedie. Nu suntem obligati sa stim, sau sa avem raspunsul pentru tine. Ti-am zis-o brasoveanule.
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
SUPERDRAGOS a scris:Intrebare-Puntea de Corsa B,pe care ai pus-o,avea discuri sau nu..?Ca nu m-am edificat.Si daca avea discuri,erau adaptate?Sau erau de fabrica?De pe ce model,ca a mea Corsa B GSI nu are discuri,ci doar tamburi..

Je a pus o punte cu discuri de pe Tigra B pe o Corsa C.
Nu stiu daca discurile spate cer doar jante de 15" sau merg si de 14" (cred ca depinde de dimensiunea discului).
Skip ads

  • bv69tzk

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1995 x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Lotg a scris:
bv69tzk a scris:.,..si nu reusesc sa primesc un raspuns calumea de la careva ...


Acesta este un forum de discutii, nu o enciclopedie. Nu suntem obligati sa stim, sau sa avem raspunsul pentru tine. Ti-am zis-o brasoveanule.

ce oameni ... eu am intrebat pentru cei care stiu , daca stie cineva.daca nu stie nimeni aia e ... am incercat sa ma informez ca sa nu dau banii pe ceva degeaba ....
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Shiva a scris:Je a pus o punte cu discuri de pe Tigra B pe o Corsa C.

Tigra B nu are discuri pe spate.Poate or fi fost adaptate.
  • Kinky

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 1996 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Pot sa-ti dau o idee? Cauta o punte de Corsa B GSi, monteaz-o pe masina si cauta kitul complet de la Brembo pentru frane spate cu tamburi. M-am interesat si eu despre cum as putea sa adaptez o punte cu discuri pe Corsa B si am ajuns la concluzia ca cea mai buna treaba e sa pastrez tamburii dar sa pun Brembo si pe fata si pe spate. Cauta pe net pe site-ul celor de la Brambo sa vezi ce au pe acolo.

P.S. Daca stam si ne gandim toate masinile de F1 au franare pe tambur Wink asa ca nu vad de ce nu am pastra tamburii.
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
SUPERDRAGOS a scris:
Shiva a scris:Je a pus o punte cu discuri de pe Tigra B pe o Corsa C.

Tigra B nu are discuri pe spate.Poate or fi fost adaptate.


desi e veche discutia, tigra B are discuri pe spate. Ca nu am visat cand le-am vazut.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR