Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
felixgeorgescu a scris:


Pentru ca dieselul consuma putin, si motoarele tin multe zeci de mii de km. Eu vreau o masina pe care sa o tin multi ani...

Sincer va spun ca m-au ametit ofertele, nu mai stiu ce sa aleg. Cruze full options... se apropie careva din masinile enumerate de dvs de aceasta?


Un cruze full-options poate are mai putine dotari decat unele dintre celelalte modele enumerate chiar nefiind in cele mai ridicate niveluri de echipare. Trebuie sa iei ofertele de la fiecare dealer, vezi dotarile la fiecare model, ce pret are si dupa care poti face o alegere mai inteleapta.
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Sa cresti mare. Eu zic sa incerci la cat mai multe reprezentante, sunt sigur ca ploua cu oferte zielele astea.
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Dar un cruze 1,6 LS la 13127 E, sau un 1,8 LS plus la 13785 E ce au?
Motoarele astea sunt de ceva timp pe Opel si s-au dovedit fiabile.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Cu siguranta sunt bune din punct de vedere al fiabilitatii. Problema e ca un 1.8 de la Cruze nu se apropie de un diesel la consum. De la Opel as astepta un Astra 1.4T 140CP cu 7,8% in oras, dar tare mi-e mie ca o sa fie cam scumput.
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Eu ma tem ca acel 7.8% in oras o sa fie doar un vis foarte greu de realizat.
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
7,8 in oras e cam greu de realizat de orice motor de peste 100 de cai pe o masina de peste 1200kg.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Am facut test cu Corolla respectiva si a iesit exact 8.4 cat scrie in carte. Evident, condus la consum (anticipare trafic si talpa usoara).

S-a facut testul cu Corolla 1.6 124CP si, respectandu-se indicatiile de pe bord cu privire la schimbarea vitezelor, coroborat cu condusul la consum, s-a obtinut sub 9.0 oficial.

Deci, se poate.

La a mea am ajuns la 8.2 in oras. Cu anvelopele standard sunt convins ca m-as apropia de 7.4 din carte.
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
In conditii ideale, fara sa prinzi de 3 ori acelasi semafor, mers linistit, poti atinge consumul declarat. In realitate consumul e mai mare.
Si eu am reusit putin sub 10 in weekend si noaptea. In rest intre 12 si 14.
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Da, in realitate e mai mare la orice masina. De aceea, e oarecum corect sa te raportezi la consumul declarat, pentru ca e masurat in strict aceleasi conditii. Adica un consum real la un AstraI 1.4T va fi probabil foarte apropiat de consumul real obtinut cu 1.9CDTI-ul meu.
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Asta ar fi bine sa inteleaga oamenii, ca desi consumul real e mai mare decat cel declarat, ne putem uita la consumurile declarate pentru a face comparatii. Majoritatea au impresia ca dieselul consuma fix cat spune producatorul si benzina cu 50% mai mult decat spune producatorul.
Benzina are tendinta de a consuma mai mult la viteze mari iar dieselul pe trasee scurte cu motorul rece si iarna.
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
felixgeorgescu a scris:


Pentru ca dieselul consuma putin, si motoarele tin multe zeci de mii de km. Eu vreau o masina pe care sa o tin multi ani...

Sincer va spun ca m-au ametit ofertele, nu mai stiu ce sa aleg. Cruze full options... se apropie careva din masinile enumerate de dvs de aceasta?


Eu tind sa cred motorul pe benzina este la fel de fiabil sau chiar mai fiabil decat unul diesel, mai ales la noi in tara unde motorina lasa de dorit, si trebuie mers turat cu masina ca sa ti-o mentii sanatoasa.

un diesel este mult mai pretentios si la mers si la intretinere decat unul pe benzina.

Avantajul unui motor diesel este consumul scazut
Dezavantajele sunt : motor galagios, iarna se incalzeste doar in mers, intretinere mai mare, plus ia in calcul ca are turbo.

Avantajele unui motor pe benzina sunt: motor silentios, mai usor de condus(aici vorbesc din perspectiva mea), nu este asa sensibil ca cel pe motorina, intretinerea mai ieftina.
Dezavantajele sunt: consum mai mare.

Acum depinde si de cat mergi tu pe an si mai ales de preferintele tale, eu mi-am luat acum 2 ani si jumate diesel, acum vreau benzina.

Eu zic sa te duci si sa mergi si cu motorul pe benzina de la cruze, s-ar putea sa-ti placa.
Nu zic ca dieselul nu este o optiune, este, mai ales daca vrei consum redus.
Succes in gasirea masinii pe care o cauti.
  • soto

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Consumul din carte e obtinut in conditii ideale doar cu soferul (80kg) in masina, asa ca e cam greu de obtinut.
Skip ads

  • Ire Adrian

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am facut un test - drive cu Chevrolet Cruze , varianta pe motorina de 150 CP. Pot sa spun ca acest motor tragea incredibil , atat la plecarea de pe loc , cat si in depasiri , mi-a placut f mult . Ca puncte slabe , finisajul interior e mai slab ca si la Opel. Oricum merita sa te interesezi de Cruze , preturi , dotari , mi se pare o alegere buna !
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR