Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • svg_gabriel10

  • Mesaje scrise: 395
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2012

  • Mesaj Privat
@Catalin, nu era de la frecare, izolatiile firelor fiind intacte si inca flexibile, ci de la temperatura Sad. Daca era de la frecare stiam exact care era vinovatul Smile....dar asa nu stiu.
Skip ads

  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema...imi ramane aprins martorul ESP in bord.

Am pus pe tester si apare codul de eroare B1020 senzor unghi de bracaj -semnal intrerupt.

Am desfacut ambele roti pe fata,m-am uitat la firele de la esp sunt intregi nu sunt rupte etc.
Banuiesc ca senzorul de unghi este cel din rulment si firele de conexiune sunt fix cele de langa senzorii de placute de frana nu?

Ceva alte ideei? Multumesc
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
B1020 - Steering Angle Sensor Angle Range/Performance
Ai umblat pe la CIM ? Daca nu, verifica CIM-ul, contacte imperfecte, lipituri reci.
  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
N-am umblat niciodata. Mi-a aparut din senin. Nu am fortat masina prin viraje,nu am bruscat-o.
Am observat ca servo-directia merge mult mai greu. Cruise control-ul merge normal,semalizarea,comenzile de pe volan toate sunt in regula.

Tare vroiam sa nu primesc raspunsul asta. Din ce am vazut in discutiile celelalte,pare destul de complicat.

Sa inteleg ca o recalibrare nu ar rezolva mare lucru?! Din ce am vazut trebuie si un cod la o eventuala recalibrare.
Skip ads

  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Am demontat astazi CIM ul si se pare ca un senzor este cam afumat. Intrebare e se poate gasi un senzor/motoras separat?



Ce as mai putea face la el daca tot l-am dat jos? Multumesc
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Nu vad nimic in neregula.
Curata toti pinii, refa lipiturile cu un ciocan de lipit finut si monteaza-l la loc cu mare grija sa nu uiti ceva. Atentie la spirala, trebuie pozitionata la jumatatea cursei astfel incat sa permita rotatia completa a volanului in ambele sensuri.
  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Este afumat in jurul procesorului.... am curatat tot incerc sa fac o proba.

Trebuie recalibrat senzorul dupa?
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Daca ai scos bornele inainte de a demonta CIM-ul si ai pus totul exact cum a fost e posibil sa nu fie nevoie de calibrare. Oricum poti sa incerci si o recalibrare ca nu strica.
Skip ads

  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Am scos bornele inainte de a ma apuca de orice.Am pus totul inapoi,fara a face recalibrare si martorul esp iarasi s-a aprins.

Ma bag sa refac toate lipiturile.
  • svg_gabriel10

  • Mesaje scrise: 395
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salut! Simt nevoia sa intervin...
Daca ai demontat "rotitele" si le-ai invartit mai mult de 5º (de aceea trebuie pus si volanul pe pozitia 0 cu o marja de +/-5º cand se calibreaza SAS. Acele rotite sunt actorii principali)... nu il mai poti regla decat daca apelezi la Mama Omida! Am patit-o eu si mi-au mai confirmat cateva persoane "patite". Eu sper sa rezolvi cu o simpla calibrare SAS.
Cu respect!
PS: Eu am schimbat 4 CIM-uri noi in ultimul an! Primul era decalibrat SAS mai mult de 5º si nu l-a mai nimerit nimeni, al doilea avea cele 3 picioruse de sprijin pe volan...rupte, iar al 3-lea l-am schimbat degeaba, acum il am pe al patrulea! Vorbesc de CIM cu SAS inclus
  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Am stat pana acuma sa ii dau de cap si nu a vrut.

Am incercat inainte sa refac lipiturile sa il calibrez,l-am recalibrat cu op-com citit erori cu texa nici o eroare nimic. Dupa ce am inceput sa brachez otile au inceput erorile: B1020 ,U2139,U2143.

Citit,sters,reinitializat degeaba.

Am refacut toate lipiturile acelasi rezultat.

Maine programez cu tech 2 un alt cim si sper sa mearga.

Toate bune,ma bag la somn de acum.
  • svg_gabriel10

  • Mesaje scrise: 395
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2012

  • Mesaj Privat
U2139 si U2143 sunt lipsa de comunicare , le-am avut!
Vezi ca e posibil sa ai ABS/ESP defect. Trebuie sa faci o masuratoare cu un multimetru intre pinii T1(alb) + 2(verde) si T13(alb) +T14(verde) din mufa de ABS, pe rezistenta normal ar trebui sa ai 0,12kohmi. Am niste informatii pe hartie, ca am avut si eu o MARE problema cu aceste erori Very Happy. Eu acum plec la munca, dar revin diseara si daca vrei iti mai zic ce si cum am facut eu.
De fiecare data cand incercam sa calibrez SAS, imi aparea ESP in bord si ramanea aprins(inactiv).
Si eu sunt din NT-Roman...dar plecat. Poti sa imi scrii pe YM: acelasi id ca aici
Cu respect!
Skip ads

  • svg_gabriel10

  • Mesaje scrise: 395
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Mai am de adaugat ceva: si eu reuseam sa sting ESP din op-com sau Tech2 la service, dar cand plecam de pe loc... la primul viraj dreapta sau accelerare brusca...se aprindea la loc.
Vezi topicul: Z19DTH-Probleme grave fara rezolvare
Numai bine, plec la munca Very Happy
  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Se pare ca am ceva probleme si cu servodirectia,am fost la cineva la bacau cu un tech 2 si se pare ca pompa servo nu baga destul de aceea se si blocheaza volanul in anumite pozitii.Incerc sa ii schimb uleiul,sa vad poate scap asa daca nu o sa schimb pompa cu una din dezmembrari pt ca una noua e undeva la 4000RON!

Martorul ESP intr-adevar este aprins din cauza CIM-ului,senzor unghi volan fiind mort dar placa electronica este ok.Cum acesta nu se gaseste separat trebuie sa cumpar o unitate CIM noua +programarea modului.

Si la mine il sting din op-com/tech 2 dar la primul viraj se reaprinde martorul esp pt ca nu mai citeste senzorul.

O sa ii dau eu de capat,pana acum nu a cerut nimic de la mine,acuma mai cere si ea ceva .

Toate cele bune!
  • svg_gabriel10

  • Mesaje scrise: 395
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Cand zici ca ai probleme cu servodirectia...(se blocheaza) = are momente cand merge greu si momente cand merge usor in aceeasi manevra? ca niste praguri!? Asa am avut si eu! E lipsa de alimentare cu curent la pompa de servo sau fluctuatie de curent puternica.

"Si la mine il sting din op-com/tech 2 dar la primul viraj se reaprinde martorul esp" ---> am avut-o si pe asta!
ESP e in legatura directa cu CIM - ABS/ESP - Servo - ECM - YRS. Ai aceeasi buba ca si mine, lipsa comunicarii intre oarecare 2 dintre module. Eu banuiesc ca CIM - ECM si ABS - YRS.
As vrea sa te ajut cu mai multe info si sa imi spui si tu mai multe detalii, deci repet, scrie-mi pe mess...daca vrei!
Bafta!
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Masina asta e o retea de calculatoare care comunica intre ele pe can.
Orice intrerupere a comunicarii intrebun modul si magistrala can are ca efect o eroare de lipsa de comunicare intre cele 2 module.
Cel mai simplu e sa citesti erorile din fiecare modul, de exemplu in ecu poti avea eroare de lipsa de comunicare cu cim. In cazul asta, problema e la cim in principiu. Daca mai gasesti inca un modul care nu comunica cu cim, atunci problema e clar la cim.

Cat despre problema colegului, cred ca la tine problema e de la cim, se tot discuta pe forum ca ar fi probleme des intalnite la vectra c. Miscarea volanului e detectata de cim si acesta trimite comanda prin magistrala catre eps care comanda pompa de servo.
Daca cim nu defecteaza miscare sau o detecteaza prost, de asta iti merge greu directia.
Atentie, cim-urile sunt de mai multe feluri, asa ca ai grija ce montezi pe masina.
  • valisoa69

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Salut am si eu o problema asemanatoare .se aprinde martorul din bord cel cu masina an triunghi (ESP) acesta se aprinde an mers nu stiu daca la o anumita viteza sau cand pun frana uneori se stinge singur sau cand opresc motorul .Am facut o diagnosticare si a dat urmatoarele erori :C0131-08:(circuitul senzor presiune-domenii; U2142-00:can bus nu comunica cu yrs senzor virare:U2103-00:nu este comunicare.Can-Bus viteza mare ) Cum pot rezolva aceste probleme ?Ma puteti ajuta si pe mine ,Masina este opel vectra c 2007 z19dt, 88kw :
  • svg_gabriel10

  • Mesaje scrise: 395
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salut! Am fost printre primii cu lipsa comunicarii la ABS-ESP/CIM/YRS/ECM/ si vad ca e molipsitor Neutral
Placutele de frana in ce stare le ai!? Ai mers cu masina prin balarii... e posibil sa fi agatat ceva pe la cablurile ABS!?
Cu respect!
  • valisoa69

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Salut placutele pe fata sunt noi dar cele de pe spate sunt undeva pe la jumatate. de dat prin balarii nu am dat :Are vreo legatura cu uleiul de la servodirectie este la minim? Sau cu presiunea din cauciucuri ?Daca se aprinde si astazi ESP merg maine la service sa vad ce are :
  • valisoa69

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Salut am citit mai sus ca voi aveti probleme si cu servodirectia :La mine nu sunt probleme cu servo merge usor si bine ;succes
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR