Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • upgrade

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2009

  • Mesaj Privat
salut,cum zice si titlul as vrea sa cumpar o astra din 2002 2.0 dti,115 000 km,dotari standard in 4 usi.cum nu stiu mare lucru despre acest model,va intreb urmatoarele:

-problemele cele mai des intalnite la acest model?
-motorizarea este una buna(consum,performante,fiabilitate)?
-sunt scumpe piesele la acest model?
-cat costa RCA si taxele la stat,inpozite la acest motor?
-masina poate avea ESP?daca da,cum pot verifica?
-pretul de 4700 euro este unul decent?
-la reprezentanta se poate verifica daca km sunt reali,masina neavand carte service?

Per ansamblu arata foarte bine,se vede ca este ingrijita..astept rasp voastre
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
salut si bine ai venit in club.

s-o luam punctual:
-Probleme mari nu pune, cel putin a mea nu mi-a facut nicio figura (Astra G 2.0 DTI (y20dth)
- Motorul asta este cel mai fiabil de pe aceasta masina conform statisticii prezente pe acest forum, distributia pe lant participa decisiv la acest calificativ.
-Piesele sunt in general sub media altor marci, este bine insa sa pui pe ea doar piese originale , nu facaturi prin turcia/china/voluntari/afumati.
-RCA facut de mine pe 23 noiembrie ac. pentru 6 luni, 306lei la Astra
-impozitul difera de la o localitate la alta, nu este relevant.
-Masina mea are ESP, ca dealtfel multe altele din serie. Verificarea este simpla, incearca sa pleci de pe loc cu "scartzait de roti", de preferat pe teren alunecos, daca in bord in dreapta jos se aprinde intermitent un martor luminos galben simbolizand o masina care derapeaza incadrata intr-un triunghi, ai ESP. Daca nu, nu. In momentul in care palpaie acest martor, vei simti ca "ceva" iti taie din puterea motorului facand ceea ce trebuia sa faci tu, adica sa previi derapajul. Smile
-Pretul poate fi mic sau poate fi mare, masina dicteaza pretul. (vezi rubrica de vanzari si compara!)
- Din cate stiu, kilometri reali la aceasta masina nu se pot verifica. Ori mergi pe incredere, ori ....
Succes si inca o data, bine ai venit in club!
  • upgrade

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2009

  • Mesaj Privat
ESP.ul are vre.un buton de activare/dezactivare?
-km se pot verifica pe baza seriei de sasiu?stiu ca la alte marci e posibil...
-ce defecte ale interiorului tradeaza km multi?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
upgrade a scris:ESP.ul are vre.un buton de activare/dezactivare?
-km se pot verifica pe baza seriei de sasiu?stiu ca la alte marci e posibil...
-ce defecte ale interiorului tradeaza km multi?


ESP-ul nu are buton de activare/dezactivare.
Poþi afla dacã maºina are ESP la reprezentanþã, sau la cineva care deþine TEch 2 ( testerul GM).
Sau mai simplu trimite VIN colegului CristianTM ºi îþi spune dacã maºina are ESP sau nu. Uite aici discuþia unde poþi cere lui CristianTM sã te ajute: https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0
Verificã la maºinã apãrãtorile de cauciuc de pe pedala de frânã ºi acceleraþie. ªtiu cã se pot schimba, dar foarte puþini dau atenþie acestui lucru. Dacã cauciucul este uzat, maºina cu siguranþã nu a stat prea mult parcatã.
La fel verificã volanul: dacã se vede uzurã pe partea dinspre bord poate fi un semn pentru mulþi km. ªi nu în ultimul rând tapiþeria de pe scaunul ºoferului îþi poate spune multe despre cât s-a stat la volanul maºinii.
Ai mare grijã, ºi deschide bine ochii inainte de a cumpãra sã nu-þi parã rãu mai târziu. Mult succes. Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR