Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • cristina1211

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Agila 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2009

  • Mesaj Privat
D-le Cuciureanu spuneti-mi si mie va rog in mare care sunt piesele pe coduri care trebuiesc inlocuite pentru problema cu consum ulei la greu, adica segmentare si care sunt piesele pe coduri pentru sch distributie ca vreau sa fac un imprumut si as vrea sa stiu in mare(cu distributia vin la Iasi la dv).Am vb cu Victor si a zis ca se baga el la motor , dar a precizat ca merge numai pe originale .
Din cele ce am discutat cu dv pe topic am inteles ca:
Pt reparatiii Standard
-segmenti Goetze 4 cil(dar aia la Brasov sunt prea scumpi cred)
-semeringuri supape daca nu original atunci macar Victor Reintz(va rog dati-mi un cod pe original )
-garnitura chiulasa (nu stiu codul pe original)
Restul va rog frumos sa mi le dati dv ca piese ce trebuiesc inlocuite pe original cu coduri sau cum stiti dv ca e mai bine , dar va rog si codurile)
Victor a spus ca intr-o zi el termina(bineintees ca fara distributie care nu o poate face, probabil nu are scule) Va multumesc si ne intalnim la distributie.
Operatiunea segmentare va incepe peste 1.5 saptamani. Multumesc si lui Petrcila cre m-a ajutat (sa iau taurul de coarne)
EPC imi da erori.
Skip ads

  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Si la mine da eroare EPC la download, se opreste la 99% si acolo ramane
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
@cristina1211 : Nu inteleg cum se poate face segmentarea fara a se deranja si distributia!
Mai bine faceti totul la Dan sau inlocuiti piesele distributiei (cu aliniere cat mai exacta si fara sa umblati la
pinioane) si apoi calarea sa o faceti la Dan.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cod pe original :
surub chiulasa 56 07 937 12buc
simeringuri valve 6 42 500 16buc
surub biela 6 22 356 8buc
garnitura chiulasa 56 07 448 1buc
Am aitat ceva ?
Foarte posibil unele coduri sa fie gresite sau vechi, asta este...
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am vazut vineri masina lui Filaret, teava de esapament incepuse sa se curete, inafara de apa nimic nu iesea pe ea, probabil in ceva mii de km se va curata luna, deci nu am muncit aiurea 3 oameni. Deja uleiul de rodaj era schimbat dupa 1800km ca se colorase.
  • cronny

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2006

  • Mesaj Privat
De curiozitate cat ajunge o segmentare toate piesele+manopera.Multumesc anticipat!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
FILARET intra rar pe forum asa ca iti raspund eu dar cu aproximari. Piese (distributia era buna) garnituri, suruburi, segmenti, piulite, ulei rodaj ieftin, simering supape, ceva carbusolv, filtru ulei etc. cam 700lei dar o parte din piese pe producator, adauga inca ceva litri de carbusolv, manopera si ceva piese + drum la mine in buzunar 550lei, la ceilalti doi nu stiu cat a dat.
In mare cred ca numai segmentare ca manopera dar facuta bine nu scapi fara 1000lei, la el a fost mult mai mult gen curatat totul bec inclusiv throttle, admisie, EGR etc. Daca vrei calitate pe langa dotare trebuie munca de chinez batran, nu stiu cine face asta. FILARET a muncit si el de s-a spetit, normal ca e masina lui...nu a facut rabat la munca sau calitatea ei. A durat mult dar aveam si noi serviciu, am spus ca hai sa facem bine nu cacaranie la viteza...
  • cosminm_80

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Agila 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2011

  • Mesaj Privat
am un opel agila 2002 z12xe merge foarte rau motoru de o saptamana,la relanti 400 ture nu se tureaza deloc.am fost cv ia am puso pe tester eroare 300,302,303 am inlocuit bobina de inductie la fel, am desfacvt bujiile si am constatat ca bujia la cil 2 era uda , am masvrat presiunea pe cil 2 era 0 ce credeti ca ar putea fii :supapele,cil,segmenti,etc.va rog un raspuns daca stie cineva mm!
Skip ads

  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Bine ai venit pe forum .
Foloseste functia cautare .
Citeste aici https://www.clubopel.com/lin...topic.php?t=38751
Pana nu desfaci motorul nu stii exact care este defectul .
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Posibil si distributie sarita de au lovit supapele in piston. Desfa capac si vezi ce gasesti. Fantele din capatul axecor came trebuie sa fie colineare sau daca nu poti invarti motor la acelasi unghi ochiometric.

Titlul il voi schimba dupa ce mai evolueaza putin discutia, este chiar penibil de 'urgent'.
  • cosminm_80

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Agila 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2011

  • Mesaj Privat
am duso la service azi s-ai desfaca motoru sa vad ce surprize gasesc acolo,oricum a zis ca distributia o schimba clar. A ceru 8 mil manopera credeti ca e mult?

si scuze de titlu subiectului dar fara masina e tare rau
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca este numai distributie sarita, curatat, strans suruburi cuzineti came este mult. Daca da jos chiulasa si pistoanele pretul este bun. Sa ne tii la curent cu ce se intampla si daca poti face poze si mai bine. Ai grija la distributie ca mai toti o fac dupa ureche si prost.
Skip ads

  • Ady111

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2010

  • Mesaj Privat
La astra mea mi-a luat 6 mil pe schimbat distributia cu kit-ul lor si pompa de apa, deci cam mult.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu putem compara Z16SE unde manopera la distributie este 150lei, hai cu pompa maxim 200lei cu motorul Z10-12XE/XEP. La piese nici atat...
  • cosminm_80

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Agila 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2011

  • Mesaj Privat
spunetimi si mie va rog cum gasesc burdufurile alea 4 care vin intre bobina de inductie si bujie ale mele sunt sparte si sar putea sa fure si ceva curent,ca sa nu mai schimb si bobina ca mai e si aia 6,5 mil
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu vei gasi de comandat, singura sansa este recuperarea lor de la o bobina arsa.
  • cosminm_80

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Agila 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2011

  • Mesaj Privat
imi cer scuze ca nu am mai avut timp sa va scriu am rezolvat cu agiluta mea. Schimbat lant intinzator ca al meu era praf patinele si 2 supape una fiind rupta cam un cm din ea garnitura chiuloasa ,pompa apa , antigel cam atit 8mil manopera si 8piese merge super masina dar totusi are un tacanit de tacheti a zis ca numai daca ii schimb ca sunt hidraulici nu are ce sa le faca sau sa bag niste aditiv pt curbutori si sa sch uleiu la 3000 de vre citeva ori ca a gasit numai mizerie si a mai depistat ca nu merge ac a zis ca am o bobina arsa poate ma ajutati voi sa o schimb unde este amplasata si daca gasesc sa comand?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ai facut (acceptat) carpeala. Trebuia inlocuit distributia complet (piese 850lei) si masurate pinioanele ca exista sansa sa fie uzate adica inca ceva bani si nu mai tacanea nimic. Deasemenea trebuia curatat motorul total, nu ca lasa ca mai bagi ulei si alte cucuri. Trebuia de inlocuit suruburi chiulasa si biela, demontat si curatat segmenti, verificat dar mai bine inlocuit ghid supape la cele indoite, folosita trusa KM pentru reglare distributie etc.
De 8 mil manopera putea macar sa o faca cu simt de raspundere ca Gorjul are preturi mici la mana de lucru si nu se poate compara cu Iasi, Timisoara, Constanta sau capul de lista Bucuresti. La voi sunt scumpe piesele ca asa sunt magazinele de 'provincia provinciei' dar le puteai comanda toate pe net si primeai frumos colet cu tot ce trebuie de mai economisesti 10-20%.
Nu ai spus nimic de garnituri, sa vezi bucurie cand o sa ai antigel in ulei, ulei pe la capac culbutori. Nu ai inlocuit suruburi, alta greseala imensa, ele sunt de unica folosinta. Cuplul mare le duce pana la limita de curgere, cuplul specificat se aplica la surub nou, exclus la unul deja folosit.
Tachetii se puteau curata, pus ulei, probati dar daca el nu stie...
Mizeria trebuia curatata ca acum uleiul (oricat de slab ar fi) o disloca si ajunge sa infunde sita de la sorb, dar daca el nu stie...
Bobina de la AC se repara dar daca el nu stie...
Nu se pun aditivi dar daca el nu stie...
De fapt tu trebuia sa citesti pe forum ca nu te costa decat timp, cautat si citit putin la Agila si Corsa, de bobina gasesti la Tutoriale.
Ai avut acces liber la informatie si nu ai folosit acest avantaj, lasa ca citesc mecanicii care va jupoaie si fac treaba de doi bani.
  • cosminm_80

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Agila 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Deci a schimbat lant distributie,intinzator,patine la pinioane a zis ca nu e cazu 2 supape ,garnitura chiuloasa,garnitura pompa apa a pus alt antigel, ulei si filtru acum sincer sa fiu de suruburi nu stiu nimic iar la motor a curatat doar pina la pistoane si despre bobina a zis sa merg undeva sa o bobinez dar ma gindeam sa o cumpar noua daca se gaseste iar cu piesele el lea comandat crezi ca daca mai era ceva de schimbat ii mai strica 25%-30% profit la piese?
  • Bogdan-Craiova

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Domnule Dan Ciucureanu,am si eu o intrebare.....De ce credeti ca oricine va umbla la o Agila va face o cirpeala? D-voastra va credeti cel mai bun in domeniul Agila? Prea interesant va credeti.....Scuze de off topic ,dar nu m-am putut abtine
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR