Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • peso

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
Am o problema ingrijoratoare cu masina. Am o Vectra C din 2003, Z18XE, benzina. Acum o saptamana si ceva m-a lasat pompa servo. Nici o eroare stocata in computer, nici o avarie (volanul cu semnul exclamarii). Am fost la service, baietii au verificat si au ajuns la concluzia ca pompa servo e dusa. Fara sa mai lungesc povestea, am comandat o pompa noua, conform VIN-ului meu e vorba de TRW JER 110.
Acum, problema adevarata: o mufa de pe pompa e anulata (nu are pini). Cei de la care am cumparat-o au zis ca acest model de pompa fabricat recent (are acelasi cod, se potriveste pe masina mea) nu mai au senzor de nivel al lichidului. Si ca mufa dezactivata e "pentru a nu ramane cablul in aer". Am scos cablul din pompa defecta de pe masina, si mi-a aparut in bord "volanul cu semnul exclamarii", ceea ce ma face sa cred ca daca nu se conecteaza cablul la senzor, mereu va fi asa. Asta in cazul cel mai fericit, daca nu cumva va ramane in mod avarie crezand ca nu mai e lichid servo si nu va functiona deloc.

Intrebarea mea e: E posibil sa fie asa cum a zis furnizorul? Si daca da, se poate dezactiva in vreun mod eroarea de lipsa a senzorului? (si eventual va mai functiona servodirectia?)

Va multumesc pentru orice sfat. Pompa nu e chiar ieftina, deci va dati seama ca nu am chef sa o montez si sa vad ca nu merge treaba.
  • peso

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Am fost la vreo 3 service-uri, nimeni nu stie daca asa e sau nu, tot ce au zis e ca nu se baga. Pana la urma am trimis-o inapoi si am facut comanda de una second de la dezmembrari. Macar aia stiu ca se potriveste. Sper sa fie si buna.
Se poate inchide postul.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR