Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • mariandica

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Salut, am un sistem pc logitech z5500 si vreau sa bag subwooferul in masina, intentionez sa cumpar un invertor de la 12v la 220v, as vrea sa stiu daca exista vreo cale sa-l conectez la combina audio siemens ncdc 2013 Confused ... am cautat pe net dar nu am gasit nimic concret despre instalarea in masina. Nu prea imi vine sa cred ca masina nu are vreo iesire rca sau macar mufa jack sau daca exista un adaptor ceva de genul` asta Shocked , ma si gandeam daca vroiam sa bag direct subwoofer de masina unde conectam statia?

Nu prea ma pricep asta e si motivul principal in deschiderea topicului!
Imi cer scuze pentru eventualele greseli tehnice sau de exprimare neclara. Rolling Eyes

Multumesc, O seara frumoasa!
Skip ads

  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Daca tot vrei sa pui subwoofer de casa in masina, ai putea sa ii pui si combina lui originala, dvd-playerul si eventual si o plasma mare daca tot ai 220v. Optional poti sa iti pui si cuptorul cu microunde, dar sa fii atent ca s-ar putea sa interfereze cu semnalul wi-fi.
Daca tot iei invertor, ia-ti unul trifazat la 380 ca poate ai nevoie sa sudezi cate ceva la masina si nu te mai chinui cu prelungitorul.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nu cred ca are un invertor destula putere sa alimenteze magaoaia aia de subwoofer. Daca vrei sa faci o treaba ia o statie auto si alimentezi la ea direct difuzorul din subwoofer. Da o sa iasa ceva care o sa sune exact cum e, adica o improvizatie.
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
@denisCT : la rautati suntem primii , bravo romane ( asta ne caracterizeaza )
@ mariandica : eu mi-am pus in masina ,subwooferul de la logitech x530 si merge brici , parerea mea e ca te complici cu un invertor, eu am facut asa : am demontat transformatorul din interiorul subwooferului si am trecut alimentarea direct de la 12v , semnalul l-am luat dintr-un difuzor cu un high-low level , vreau sa spun ca merge brici , mentionez ca am pastrat comanda ( care era intr-un satelit ) si am adaptat-o in cotiera , astfel pot regla intensiatea basului . incearca sa pui alimentarea pe direct si vezi daca are destula putere , transformatoru din wooferul meu avea la iesire 16 v insa vad ca se descurca ff bine si cu 12 v . bafta
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
E drept ca se descurca si cu 12v, insa nu reda la fel de bine sunetele la volum mare, apar distorsiuni si gajaieli.
Offtopic: Laughing cand am avut multe bagaje si nu am avut loc sa pun subwooferul in masina am pus in locu lui un subwoofer de la un dvd, se auzea destul de bine zic eu pe statia din masina. Asta vreo 20 minute dupa care s-a ars. El avea saracu vreo 50w si eu dadeam in el cu 200.
  • DJ_Speedy

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2009

  • Mesaj Privat
@Bavarezu:
1)nu suntem primii la rautati dar sunt perfect de acord cu denisCT.
2)daca tu ai avut "noroc" sa-ti mearga, nu inseamna ca ii va merge si lu`colegu de mai sus. Aia 16V pe care spui ca ii scoate transformatorul tau sunt alternativi si ar veni pe undeva pe la 26V CC. Din astia 26V, tu ii dai 14.4V, cat scoate masina. Asa cum il ai montat pe masina, folosesti undeva la putin peste jumatate din puterea amplificatorului.

@mariandica:
cea mai proasta varianta e cea cu convertorul de la 12 la 220 - ai pierderi prea mari.

cea mai buna varianta e cea sugerata de aco_008.

cea mai realista varianta: ai dat 12 mil pe un sistem de casa si vrei sa mai scoti pe putin 2-3 milioane pe un convertor cand iti gasesti SW dedicat auto cu tot cu amplif pe undeva pe la 5-6 mil.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR