Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • ciucurica

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Va salut,
Ca oricare alt iubitor de opel caut sa imi intretin masina cat mai bine si sa previn orice alt defect tehnic si estetic.

Am vazut ca am vopseaua impuscata pe plafon de la pietre si langa far e crapata nitel de la un montaj defectuos.

Reparatia normala: dusa la un mester, slefuit, reparat, grunduit si vopsit apoi la cuptor si gata arata frumos.
Numai ca momentan nu am bani (am cheltuit 300lei pe 2 furtune de 40cm din cauciuc plus revizie si traiul de zi cu zi), sa trecem la intrebare:

Daca peste impuscaturi aplic un autocolant (nu cele cu impuscaturi, genul celor de taxi, de la colantari) rugina de sub autocolant va fi mai agresiva sau din lipsa umezelii i se va incetinii procesul?

Va rog sa imi raspundeti, vine frigul (de fapt a venit), zapada ploi ceata multa umezeala si vreau sa vad daca pot sa diminuez pagubele.

Multumesc anticipat.
Skip ads

  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
nu cred ca e o solutie si mai presus de toate poti sa faci un chici din masina ,dar rugina tot lucreaza in timp ,ca solutie buna pt capota poti sa ti pui o husa (eu asa am facut ) si nu am mai avut probleme cu ea
  • ciucurica

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ma gandeam sa pun in culoarea masinii, oricum impuscaturile au vreo 5mm diametru, nu de chici imi fac eu probleme. la faza cu husa nu cred ca ma avantajeaza, loviturile nu le-am primit niciodata in capota, numai in geam ( vreo 7 bolovani) si in plafon. Sad
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
inmcearca dar raman la parerea mea ca e o solutie temporara dar rugina lucreaza si ceea de faci tu prin lipirea de autocolant e sa mai incetinesti raspandirea ei.na ce sa spun multa bafta
Skip ads

  • ciucurica

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Smile) pai aia incearca fiecare. masina noua rezista maxim 2-3 ani la rugina, apoi incet incet o prinde

nu exterior, o ia pe sub masina, punte, bascula, portbagaj.....Very Happy daca ar exista leac la rugina ar fi super, exista doar metode de incetinire.
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
pai daca nu ar mai rugini ar scadea vanzarile de piese la astia toate sunt facute cu cap
  • Pitbull

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Am vãzut cã pun ãºtia folie peste toatã maºina sã o protejeze de zgârieturi. Asta poþi faci, da treaba cu sticãrul ... nu cred.
  • ciucurica

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Deci a cazut si ideea asta, ori vopsesc masina ori o repar si o colantez

La naiba, azi dim iarasi am luat o piatra in plafon, n-am apucat sa ma uit de pagube

Mersi de raspunsuri baieti, am gasit pe forum si un tutorial cum pot sa repar loviturile, acum sa vedem daca ma pot incumeta la asa ceva.
Skip ads

  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
tui esti blestemat cu atatea pietre luate pe cupola poti sati pui un Laughing paravant cum au astia la tiruri,glumesc
  • ciucurica

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
=)) da, un paravan ar fi "fain" , apropo, acum nu mai este de importanta problema pietrelor, tocmai mi-a agresat o femeie masinuta.

S-a gandit ca e prea frumoasa, asa ca mi-a ras aripa masinii, bara fata a smuls-o de pe masina ( odata cu ea si farurile si proiectoarele) si oglinda mi-a zgariat-o la nivelul cutiei.
Deci acum ma duc cu masina in service, ce frumosssss, vine craciunul si eu am masina in service SadSadSad

Stie careva cum se poarta cei de la uniqa cu pagubitii, adica am aripa, cutieoglinda, bara fata, 2 faruri, 2 proiectoare si aparatorile de noroi, si janta de revopsit (sper sa o accepte pe asta ca e cam greu de aprobat, mai ales ca am doar o julitura pe ea)


am sters cifrele ca poate ma prinde vreo femeie in trafic si recunoastre numarul si imi face o surpriza pt ceea ce o sa zic:

Femeile nu au ce cauta la volan!!! (nu ma refer la asta in urma a ceea ce s-a intamplat) deci dupa ce ca eram cu masina dezmembrata, cu farul intr-o parte si plin de nervi o femeie intr-un audi A4 imi taie calea, franaaa, aproape ca am atins-o, injur si plec, cand ma intorc de la centrul de constatare ( BTW pt uniqa e in Splaiul Unirii nr 311, la auto cobalcescu) alta femeie trece pe rosu din dreapta si se pune in fata mea la intersectie blocandu-ma sa merg pe drumul meu.
Scuze pentru cele care stiu sa conduca, dar 99% sunt paralele.
  • Pitbull

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
ciucurica a scris:La naiba, azi dim iarasi am luat o piatra in plafon, n-am apucat sa ma uit de pagube

Am luat ºi eu de curând o piatrã în parbriz de era sã sar de pe scaun Very Happy ... s-a auzit foarte tare ºi era ºi muzica opritã.
  • ciucurica

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
=)) partea urata e ca a inceput sa devina un obicei sa impusc parbrizele, si la taicamiu i-am luat fix in parbriz doi bolovani, acum are 2 flori de mac, micute dar urate in parbriz, la opel am vreo 5-6.

Daca te duci la politie sa reclami, rezolvi ceva? adica daca am nr lu ala stiu ca de la el a venit piatra.......

Acum 5 luni un nenorocit de pe tir mi-a aruncat o tigara fix in piept, veneam de la munca, eram 5 in masina, ne indreptam spre casa, geamul deschis ca era cald ....... pac o tigara pe hanorac ---> hanoracul ars si o sperietura pe cinste. nu era bine sa ma duc dupa el sa il ciomagesc nitel?sa ii rup degetele de la mana cu care fumeaza....
Skip ads

  • tcristian

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Daca te duci la politie si spui ca ti-a sarit o piatra de la masina cu nr *** nu rezolvi mai nimic pentru ca politia va trebui sa il gaseasca si el sa recunoasca fapta, ca de la masina lui a sarit o piatra fix in geamul tau.......tare greu de demonstrat, sau mai bine zis aproape imposibil.....cu parere de rau....stiu sentimentul.....
Cat despre cel cu tirul care a aruncat tigara.....mai bine ca nu te-ai dus dupa el....intrebarea mea e cum l-ai fi oprit, l-ai fi depasit si apoi oprit brusc in fata lui dupa care dat jos si luat derbedeul la bataie? iar destul de greu de realizat......daca nu ar fi oprit........ Shocked
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR