Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • adidre

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Belgia
  • Masina: Insignia 2014 A20DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am schimbat recent stergatoarele de parpriz originale de la Opel Vectra C dar cel din partea soferului face zgomot si sare sporadic de la jumatatea cursei de intoarcere.
Nu am gasit in perioada respectiva stergatoare originale si am luat Champion dar nu au mers bine.
Am mai cumparat un rand Bosch acestea merg putin mai bine dar tot sar, sunt departe oricum de cele originale.

Are cineva vreo idee cum s-ar putea rezolva? Exista vreo solutie pentru ca stergatorul sa nu mai sara si sa mearga fluent?
Multumesc.
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Poti sa rasucesti bratul stergatorului...il invelesti intr-o carpa...dai 2-3 ture cu carpa pe brat, apoi prinzi cu un patent si rasucesti usor. Rasucesti in directia cursei saltarete.....Bafta. Dar inainte de asta...incearca sa cureti bine de tot parbrizul..poate ai ceva puncte cu asperitate crescuta din cauza polenului..sau mai stiu eu ce
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Sau ia neoriginale, dalea de supermarket.

Fa intai ce a scris colegul livcro.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Da,sar in momentul cand nu sunt perpendiculare cu parbrizul (bratele)..Cand sunt,stergatorul cade cam la 45`cand trece peste sticla.Daca bratul e perpendicular,stegatorul tb.sa aibe un pic de joc,sa poata sa cada la 45` cand sterge,in fiecare sens.Atunci nu mai sare.
Skip ads

  • deleted-12027

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
adidre a scris:Am schimbat recent stergatoarele de parpriz originale de la Opel Vectra C dar cel din partea soferului face zgomot si sare sporadic de la jumatatea cursei de intoarcere.
Nu am gasit in perioada respectiva stergatoare originale si am luat Champion dar nu au mers bine.
Am mai cumparat un rand Bosch acestea merg putin mai bine dar tot sar, sunt departe oricum de cele originale.

Are cineva vreo idee cum s-ar putea rezolva? Exista vreo solutie pentru ca stergatorul sa nu mai sara si sa mearga fluent?
Multumesc.

Salut. Aceeasi problema o am si eu. Prima data am schimbat stergatoarele originale cu un set de stergatoare Champion (modelul clasic nu lamela). Au functionat impecabil 1 an si jumatate (aprox 45.000 km). Cand le-a venit iar randul sa fie schimbate, am luat tot Champion dar de data aceasta modelul asta mai nou tip lamela. Le-am montat si cel din stanga (de la sofer) are momente cand sare. E extrem de enervant. Am incercat sa indoi putin bratul stergatorului (nu am exagerat) dar nu a disparut problema. Adica are momente cand dispare de la sine ... doua zile merge aiurea, adica sare si pe urma dintr-o data incepe sa mearga normal ... ca pe urma dupa cateva zile sa inceapa sa sara din nou. Nu as mai incerca sa indoi bratele de la stergatoare ... cred ca o sa le schimb si voi pune din nou modelul clasic avand in vedere ca au functionat impecabil si am fost extrem de multumit de ele.
adidre daca reusesti totusi sa rezolvi problema pune te rog rezolvarea aici in topic ... poate reusesc si altii sa rezolve problema.
  • jd3rul

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Am si eu aceasta problema de ceva timp incoace . Anume : stergatorul de pe partea soferului loveste marginea parbrizului ... chederul acela . Are cursa prea mare .

Ori a tras un vecin , ori s-a slabit motorasul ? Ce poate fi ?
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
S-a dereglat..nu e anormal...pune mana si desfa piulita aia de la baza bratului si repozitioneaza-l cum treba. Halal problem Smile .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR