Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • BAC

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
In manualul de reparatii scrie ca lichidul de frana se va schimba la fiecare 2 ani(tip DOT 4 SAE J1703). A facut careva asa ceva si cum?
Pt lichidul de racire nu este specificat un interval de schimbare "nu face parte din planul de service". Se cere schimbat doar daca se schimba componente din motor care vin in contact cu lichidul, gen termostat sau demontarea chiulasei. Asta deoarece noul lichid de racire, cel rosu fara silicati, sa poata sa faca un strat protector pe noile piese, vechiul lichid nemaiavand aceasta proprietate. Pt. completare/inlocuire se specifica ca amestecul de antigel sa se faca cu apa decalcificata sau apa potabila. Nu se spune apa distilata sau demineralizata. Citisem si eu candva ca e mai bine de folosit in radiatoare apa normala decat cea distilata. Pe vasul de expansiune al lichidului de racire , pe o eticheta scrie "Nachster Wechsel bei km 02\05" care s-ar traduce prin "De schimbat prin 02\05", insemna ca totusi sa schimb amestecul antigel? A trecut un an de la termen iar lichidul arata frumos, nu e murdar. Ce parere aveti?
Skip ads

  • danutz

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2006

  • Mesaj Privat
aceeiasi problema ma gandeam ca am si eu,dar lichidele se scimba la an iar cu apa zic eu ca cea distilata e cea mai buna,schimba totusi lichidul de racire
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Lichidul de racire se schimba cand e murdar, sau preventiv, la cumpararea masinii... Se pune apa demineralizata (distilata... in practica tot aia e...) daca circuli in zone care nu ingheata, si amestec, in zone reci-temperate...
Apa "simpla" conduce mai bine caldura decat glicolul (avantaj) dar ingheata (dezavantaj...)
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Apa "potabila" din .ro, mai ales din sud este foarte "dura"(are continut ridicat de calcar) asa ca recomand calduros a nu se folosi in sistemul de racire pt. ca exista riscul aparitiei depunerilor de "piatra".
Skip ads

  • BAC

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Cum ramane cu lichidul de frana, a schimbat careva?
  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
pe mine ma bate gandul sa-mi schimb lichidul de frana.......dar inca nu`s hotarat.......poate saptamana viitoare......
  • arson

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y 2.0 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2005

  • Mesaj Privat
parerea mea e ca daca lichidul nu are impuritati, sa il lasi asa, eventual completat numai cu antigel.
in privinta lichidului de frana stiu ca trebuie schimbat la fiecare 50000km
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
am mai spus-o undeva, lichidul de frina e foarte higroscopic
trebuie schimbat la cel mult 2 ani pt ca isi pierde proprietatile de compresibilitate si ii scade punctul de fierbere
sincer habar n-am de astia 50000....

eu l-am schimbat de 2 ori pina acum....
Skip ads

  • Ioan Paul

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Salut
exista un aparat care masoara calitatile lichidului de frana, orice atelier auto care se respecta ar trebui sa aiba asa ceva. Deci masurati daca indica ca nu are calitatile necesare se schimba, parerea mea.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu zic ca, din punctul de vedere al tau, 99,99% din ateliere "nu se respecta" Laughing nu de alta, dar cine crezi ca are timp de cioace si "fundamental research" pe acolo Confused Doi ani, schimbi lichidul... PUNCT ...
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Ioan Paul, cit ar costa oare o verificare cu o aparatura specializata?
hai sa fim realisti ca nu s-ar deranja nimeni pt mai putin de 200 de mii lei vechi.
Si in conditiile in care un bidonel de 250 ml e cam 80 de mii (eu spre exemplu am cumparat 4 desi nu aveam nevoie decit de 2; am preferat asa ca sa se curete/aeriseasca instalatia complet de cel vechi) ti se pare mult sa dai 360 de mii hai 400 o data la doi ani???
si sa stai linistit ca una din componentele cele mai importante e ok, "proaspata si curata" ??
Wink
  • BAC

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Bun, si cum ai schimbat lichidul? Ai extras lichidul vechi din rezervorul pompei, ai pus cel nou si apoi ai completat inapoi pe masura ce faceai aerisire la fiecare roata? Stiu ca trebuie mare grija sa nu intre aer la instalatia de ABS, ca sa o aerisesti trebuie un dispozitiv special. Care e capacitatea circuitului de frana?
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Mai nou si la ateliere "respectabile" Twisted Evil se monteaza un "fals capac" pe rezervorul de lichid de frana, prin care se injecteaza lichid proaspat, cu cele 4 suruburi de purjare deschise, pana cand iese curat prin cele 4 recipiente de recuperare (unul per surub de purja...)
Se apasa frana pana la fund de 2-3 ori, eliminarea aerului este inutila...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR