Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
pentru modelele mai noi de masini centura de siguranta este prevazuta si cu un dispozitiv care are rolul de a mai stringe cureaua in cazul unui impact frontal.(este un tub montat linga sina scaunului)
INTREBARE? daca s-a declansat mai poate fi adusa la pozitia initiala? sau este de unica folosinta?
Skip ads

  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Din cate stiu e tot cu capsa pirotehnica, asa ca presupun ca se inlocuieste odata cu airbag-ul....
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@LEXXX: Ce are airbag-ul cu centura? Contraexemplu: La impact nu exista pasager pe locul din dreapta, airbag-ul sare, dar centura fiind libera si netragand nimeni de ea nu se declanseaza capsa. Deci rezultatul este airbag sarit si centura intacta.
@iulius: Nu se poate readuce in pozitia initiala, se schimba suportul de prindere al centurii de la scaun cu unul nou (sau SH intact).
  • malekAdi2

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
ldivora a scris:@LEXXX: Ce are airbag-ul cu centura? Contraexemplu: La impact nu exista pasager pe locul din dreapta, airbag-ul sare, dar centura fiind libera si netragand nimeni de ea nu se declanseaza capsa. Deci rezultatul este airbag sarit si centura intacta.
@iulius: Nu se poate readuce in pozitia initiala, se schimba suportul de prindere al centurii de la scaun cu unul nou (sau SH intact).

La unele masini,airbag-ul nu sare decat daca ai centura pusa...sunt sigur de asta,pt ca stiu cazul unui prieten.
De asemenea exista masini la care airbagurile sar fara centura pusa,chiar si de la o groapa mai mare.
Skip ads

  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
or fi universale capsele pirotehnice?sau trebuie numai de la Opel?ma indoiesc.
(de exemplu eu am scaune RECARO) asa scrie pe o eticheta de pe dedesub.din cite stiu eu sunt o MARCA renumita. dar Recaro face scaune si pentru alte masini.logic ar fi sa mearga de la oricare. intreb pt ca nu am avut timp sa ma interesez de subiect.
ceva preturi stie cineva, la SH .
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Singurul pret pe care l-am auzit este pentru suport de centura SH intact (de Opel) 150 RON. Atentie la teparii care taie limba portocalie la cele sarite! Atentie la montaj: deconectarea si conectarea se face cu bateria decuplata!
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Merci pt informatii.deocamdata nu stau in el asa ca poate sa mai astepte.
o patanie nostima : acum citva timpdin buzunar mi-a cazut o fisa de 1 leu si a intrat direct in piesa de la centura de siguranta astfel incit nu mai puteam sa cuplez centura .
pina nu am desfacut (spart ) plasticul nu am reusit sa scot fisa .
asa ca aveti grija ce bani aveti prin buzunare.

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
uau
asta e din legile lui murphy
scrie-le!!

Laughing Laughing

dar n-ai incercat cu vreo penseta ceva? vreo surubelnita fina?
Skip ads

  • corsa1.2tw

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2006

  • Mesaj Privat
magnet... daca era de fier
  • ?opel

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: ARAD
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Capsa pirotehnica de pe centura si airbag-urile la opel sunt comandate de
calculator airbag.El decide cine pusca cine nu,in functie de cum percepe socul;frontal,lateral, spate.
Calculatorul nu stie daca ai sau nu centura pusa.
Senzor de asezare pe scaun nu exista.

Oricum centurile sunt declansate la soc mai mic decat airbagu-rie
si au rolu sa te retina in scaun sa nu fie impactul asa violent;
tendinta fiind ca sa te deplasezi inspre airbag.

Intradevar sunt unele masini care le deschid la gropi.Dar nu opel!

Sper ca am fost suficent de explicit.
  • sorin4752

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2006

  • Mesaj Privat
centura de la sofer nu se mai strange sigura. a mai avut cineva problema asta? daca imi bag nasul pe acolo si incerc s-o repar pot sa stric ceva?
astept pareri,
va multumesc,
sorin
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...30&highlight=

s-a mai discutat putin pe tema asta insa fara o concluzie. eu cred ca trebuie si ele spalate putin
Skip ads

  • Bampi

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Si eu am aceeasi problema cu centura sofer. La mine se retrage foarte greu sau ajutata. Inca nu am aflat daca se poate rezolva.
  • alex_cc

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 1994 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

Am si eu nevoie urgenta de ajutor,un sfat ceva.
Am un Opel Vectra A , 1.6 benzina , '94 fabricatie.In urma unui accident rutier(impact frontal 40km/h),din centuri mi-au iesit niste dreptunghiuri galbene cu semnul exclamarii pe ele.Din cate am citit aici ar fii pretensionarea centurilor.Mentionez ca masina nu are airbag-uri.
Problema mare este urmatoarea : Cum as putea dovedii asiguratorului ca centurile s-au stricat in urma impactului si ca nu au fost stricate anterior,deoarece acesta sustine ca ele au fost deja stricate si ca nu e posibil ca centurile sa se strice in urma impactului.

Va multumesc anticipat
Alex
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Da ai dreptate, in timpul impactului au fost declansate pretensionoarele de centura. In mod normal asiguratorul este obligat sa le plateasca si pe aceasta, asa cum era obligat sa plateasca si airbagurile daca aceastea existau. Daca nu vor ameninta-i cu OPC-ul
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Nu trebuie sa dovedesti nimic. Oricine stie ca pretensionatoarele se declanseaza in cazul in care centurile sunt utilizate in urma impactului.
Este obligatia asiguratorului sa le plateasca! Fa reclamatie la CSA, dar eu spun sa nu accepti procesul verbal fara sa fie si aspectul asta mentionat
  • alex_cc

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 1994 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Problema e ca eu nu purtam centura de siguranta in acel moment si asiguratorul stie de la un martor adus de mine pt a ii confirma ca centurile au functionat normal.Dar din cate am citit pretensionoarele se declanseaza si daca nu porti centura.
O sa incerc in dupa-amiaza asta sa mai port o discutie cu inspectorul de daune,sa vedem poate rezolvam amiabil.Daca nu ii fac reclamatie !
  • Zoli73

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Am o Astra H vagon si centura din spate stinga nu se mai retrage Mentionez ca centura a fost folosit pentru a tine o ,,scoica,, (scaun pt copil ) o perioada mai lunga. Stie cineva cum s-o repar? Trebuie desfacut tot capitonajul sa-l repari? Sad
Daca poate cineva sa ma ajute cu sfaturi Idea ...ms anticipat.
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu nu se repara, sau cel putin nu se recomanda repararea. Am inteles ca ar costa undeva la 70e tot ansamblul de la centura si este usor de schimbat.

Sper sa te ajute
  • aurelio1

  • Mesaje scrise: 344
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X1,8XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
La mine se bloca centura soferului... In consecinta am desfacut-o dar mare atentie pe care parte o desfaceti pt ca are un arc si s-ar putea sa sara. Am gasit un betisorul acela din plastic care o blocheaza si am observat ca nu mai iesea din acel locas.Am pus putin poxipol ca sa fie mai gros si sa nu mai intre in acel locas. Acum merge brici...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR